Nowości książkowe Lipiec 2023 – Kultura PME

8 lipca 2023 o 21:01 I

Jo Nesbo, Jonasa Jonassona, Roberta Harrisa i innych.

Wakacje wakacje już się zaczęły i jeśli zapytać moli książkowych, co robili w maju i czerwcu, czy są gotowi lub przygotowani na te dni, to trzeba powiedzieć, że dzięki redakcji nawet ci, którzy mają tendencję do zwlekania, nie przyjdą. Już dziś proponujemy Wam literackie nowości od kilku wydawców – z pewnością wybierzesz: Jo Nesbo jako niespodziewanego autora horrorów, Jonasa Jonassona, Roberta Harrisa pierwszy raz w wielkiej kałuży, Braňo Jobusa, Olgę Tokarczuk, Tashę Boyd…


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo



Powiązany artykuł Nowości książki Czerwiec 2023 Kontynuuj czytanie

Ikar

Jo Nesbo: Nocny dom

Odkąd czternastoletni Richard przeprowadził się po śmierci rodziców do miasteczka Ballantyne, kłopoty dosłownie deptały mu po piętach. Kiedy trąbi swojego przyjaciela Toma, aby zadzwonił do przypadkowego nieznajomego z budki telefonicznej, brzmi to jak nieszkodliwa zabawa. Jednak telefon zaczyna zjadać Toma żywcem na oczach Richarda. Nikt mu nie wierzy, więc postanawia sam poszukać. Sytuacja ulega eskalacji, gdy znika kolejna szkolna koleżanka Richarda, pozostawiając go tylko z jednym sojusznikiem – sympatyczną buntowniczką Karen, w której jest potajemnie zakochany.

Jonas Jonasson: Prorokini i Trkvas

Do końca świata zostało już niewiele czasu. Przynajmniej według astrofizyczki-amatora Petry, która obliczyła apokalipsę 7 września 2011 r. o 20:21. Ta przepowiednia nieoczekiwanie łączy ją ze stosunkowo prostym Johanem, który od dzieciństwa ślepo podziwia swojego starszego brata, oraz emerytowaną Agnès, która udaje młodą influencerkę. Odmienne trio podróżuje do Rzymu przyczepą kempingową i bardzo się spieszy. Mają jeszcze wiele do zrobienia, ale jak zwykle nic nie idzie zgodnie z planem. Nawet nie koniec świata.

Lesley-Ann Jones: Legenda Rolling Stonesów

Młodzi Rollin’ Stones dali swój pierwszy koncert 12 lipca 1962 roku w Marquee Club. Wkrótce dodali „g” do swojego imienia, ale ważne było coś jeszcze – rozpalili iskrę, która rozprzestrzeniła się na ogień. The Stones podpisali swoją muzykę i nawet po sześćdziesięciu latach „toczą się po świecie jak zardzewiałe stare rydwany bez wojny”. W ich historii marzenia i nadzieje zderzają się z prozaicznymi wyliczeniami podatkowymi, dla których wyjechali z rodzinnego kraju. I choć nazywano ich zaledwie „młodymi entuzjastami” i „posłańcami samego diabła”, stworzyli muzykę, która zachwyca do dziś.

dr. Julie Smith: Dlaczego nikt mi nie powiedział?

Jeśli przeżywasz ciężki okres lub nie wiesz, jak radzić sobie z pewnymi emocjami, dzięki tej książce psycholog kliniczny Julie Smith może zmienić twoje życie. Nasz własny umysł często sprawia nam ból. Przejrzyste diagramy w książce wyjaśniają, dlaczego tak jest i co możesz z tym zrobić. Kiedy zrozumiesz, jak działa umysł, będziesz w stanie uwolnić się od negatywnych emocji. Ta książka stanie się dla ciebie zestawem narzędzi, którego możesz użyć w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy będzie to stres, brak pewności siebie czy żałoba, otrzymasz szczegółowe instrukcje, jak sobie poradzić w danej sytuacji.

Liane Moriarty: Jabłka nie spadają daleko

Wszyscy znają Delaneyów. Rodzina tenisistów, w której wszystkie pokolenia odnalazły miłość do kortów. Stan i Joy spotkali się dzięki tenis i od tego czasu rzeczy są ze sobą powiązane. Jednak po latach małżeństwa zgasła ostatnia iskra i kiedy sprzedają akademię tenisową, nic już ich nie łączy. Pewnej nocy do ich drzwi puka cholerny nieznajomy. Przedstawia się jako Savannah i błaga o uratowanie agresywnego partnera. Delaneyowie nie wahają się wziąć jej pod swój dach. Wkrótce jednak Joy znika i nawet po Savannah ziemia wydaje się kruszyć. Stan odmawia przyznania się do winy, ale na pewno coś ukrywa. Co naprawdę się stało?

Słownik

Robert Harris: Prawo zapominania

Popularny pisarz Robert Harris przybywa z powieścią Prawo zapomnienia, w której znakomicie opowiada historię jednej z największych obław XVII wieku. Akt zapomnienia oparty jest na prawdziwej historii – poszukiwaniach morderców króla Karola I. Po klęsce i rezygnacji syna Lorda Protektora w 1660 r. na tron ​​angielski wstąpił Karol II, syn straconego króla. Generał Edward Whalley i jego zięć pułkownik William Goffe wsiadają na statek płynący do Nowego Świata. Uciekają, poszukiwani za zabójstwo króla Karola I, którego egzekucja zakończyła angielską wojnę domową, kiedy partyzanci parlamentarni pokonali rojalistów.

Agata Petrakovičova: Podenka

Tak jak Heřman Landsfeld – malarz ludowy, kolekcjoner, który całe swoje życie poświęcił glinie, kole garncarskiemu i pędzlowi – przechodzi przez życie Agaty Petrakovičovej, tak przechodzi przez cienką książeczkę Podenki poprzez rysunki. Biedronki to ciekawe stworzenia, są ważną częścią łańcucha pokarmowego, aw postaci dorosłej żyją tylko kilka dni lub godzin. Podenka Agáty Petrakovičovej emanuje nostalgią, która nie tonie w harówce, poetycko nazywa ludzi i sytuacje, ale jednocześnie ma realistyczne zakończenie. Krótkie, a nawet krótsze teksty powstawały pierwotnie jako notatki w dzienniku autorki.

Branislav Jobus: Ultra obrzydliwy komandos

Braňo Jobus przedstawia historię komisarza Mrodge i jego zespołu, którzy interweniują przeciwko Armand Pig Commando. Czytając książkę Ultra Disgusting Commando, czytelnikom grozi wybuch śmiechu… Tęgi mors, komisarz Mrodge, zapłacił za pobyt w formie z osobistym trenerem pingwinem Kryh na Antarktydzie. Jego marzeniem było przejście przez kraty klatki Zoologickiej ogród W Bratysława, gdzie mimowolnie przebywa mors z Karantény. Jednak to właśnie podczas tych aktywnych wakacji odbiera telefon od Prezydenta w sprawie tajemniczego zniknięcia piasku na wyspie Kerkyra.

Viktor Frešo: Pełny Fedor Frešo

Publikacja przedstawia życie jednej z najbardziej wpływowych postaci bratysławskiej sceny rockowej od lat 60. do 80., członka legendarnych zespołów Soulmen, Prúdy, Collegium musicum, Modrý efekt i Fermat, muzyka studyjnego i multiinstrumentalisty Fedora Freša. Książka opracowana przez jego syna Viktora Freša zawiera autobiografię muzyka Sidemana, pamiętniki z przełomu lat 60. i 70., wywiady, teksty reklamowe, pamiątki i wiele niepublikowanych dokumentów wizualnych.

Holly Black: skradziona dziedziczka

helpdesk@sme.sk, abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *