Niezwykła choroba rozprzestrzenia się na południu Polski. Zabiła już 7 osób. O czym to jest?

Jak podają polskie media państwowe, w południowej Polsce rozprzestrzenia się niebezpieczna i śmiertelna choroba. To epidemia tzw. choroby legionistów w Rzeszowie, która dotychczas pochłonęła 7 ofiar śmiertelnych, a 113 osób trafiło do szpitali.

„Potwierdzono już siedem ofiar choroby legionistów. Są to czterech mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 64 do 95 lat. Sześciu to mieszkańcy Rzeszowa, a jedna pochodzi z powiatu rzeszowskiego” – podała lokalna inspekcja sanitarna.

Źródło zakażenia jest nadal nieznane

Pochodzenie infekcji bakteryjnej wciąż umyka władzom. Przyczyna rozprzestrzeniania się choroby nie została jeszcze ustalona, ​​ale może to być np. wodociąg miejski lub któryś z klimatyzatorów w miejscach publicznych.

W Rzeszowie i okolicach pobrano już 56 próbek wody. Wyniki próbek wody należy jednak spodziewać się dopiero w poniedziałek, kiedy prawdopodobnie zostanie ustalone dokładne źródło zakażenia.

Odwiedzający to miasto i jego okolice zdecydowanie nie polecam picia wody z miejskiej sieci wodociągowej. Nie ma takiego ryzyka gdzie indziej, tj. naród słowacki nie musi się bać.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że pod jego przewodnictwem utworzono zespół kryzysowy, którego zadaniem jest opanowanie rozprzestrzeniania się choroby.

Jak rozprzestrzenia się ta choroba?

Tę poważną chorobę wywołują bakterie Legionella, które naturalnie występują w środowiskach słodkowodnych, takich jak jeziora i strumienie. Jednakże bakteria ta może stać się niebezpieczna, gdy zacznie rozprzestrzeniać się w instalacjach wodnych budynków, takich jak klimatyzatory, spa, fontanny i duże systemy wodne.

Choroba legionistów to rodzaj zapalenia płuc, które może rozwinąć się w wyniku wdychania kropelek wody zawierających te bakterie. Choroba ta nie przenosi się bezpośrednio z osoby na osobę.

Głównymi objawami choroby legionistów są kaszel, duszność, gorączka, ból mięśni i ból głowy. Dotyka głównie osoby starsze lub z towarzyszącymi diagnozami lub osłabioną odpornością.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *