Niemcy będą nadal wspierać Słowację w ochronie jej interesów bezpieczeństwa nawet po przekazaniu Litwie baterii systemu Patriot – zapowiedział w piątek niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Przywołuje „wiele projektów i silną obecność jednostek wojskowych” – donosi TASR, powołując się na agencję DPA.
Ministerstwo Obrony w Berlinie poinformowało w piątek wieczorem 26 maja, że armia niemiecka weźmie udział w zabezpieczaniu lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Z tego powodu przeniesie systemy Patriot ze Słowacji na Litwę. Dlatego rozmieszczenie Patriotów na Słowacji wkrótce się zakończy, powiedział Pistorius w oświadczeniu.
Słowackie Ministerstwo Obrony nazwało to decyzją wcześniej konsultowaną w oparciu o efektywność wykorzystania sojuszniczych systemów tam, gdzie są one obecnie najbardziej potrzebne. „To prawda, że Sojusz realistycznie gwarantuje i zabezpiecza obronę każdego centymetra terytorium Sojuszu i wszystkich jego obywateli” – powiedział minister obrony Martin Sklenár. Zapewnienie ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej pozostaje priorytetem, poinformował departament łączności słowackiego Ministerstwa Obrony.
Niemiecki resort podkreślił, że bezpieczeństwo Republiki Słowackiej będzie również w przyszłości „kluczowe” dla Niemiec. „Będziemy nadal wnosić do tego wkład i będziemy ściśle wspierać naszego sojusznika Słowację” – czytamy w oświadczeniu. Obejmuje to trwającą dostawę 15 czołgów Leopard 2A4, które Słowacja otrzyma od Niemiec w zamian za pomoc wojskową dla Ukrainy.
Szczyt NATO odbędzie się w stolicy Litwy 11 i 12 lipca. Od marca 2022 roku niemiecka Bundeswehra eksploatuje na Słowacji przeciwlotniczy system rakietowy Patriot.
Niemcy wezmą udział w ochronie szczytu NATO na prośbę Sojuszu Północnoatlantyckiego. W tym celu jej armia wykorzysta systemy lądowe, powietrzne i morskie znajdujące się na wschodniej flance NATO oraz jednostki, które mogą operować z Niemiec. Oprócz baterii Patriot ze Słowacji na Litwę trafią też „materiały pomocnicze” z Polski.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.