Niemcy nie wprowadzą jeszcze stałych kontroli granicznych z Polską

Minister spraw wewnętrznych nie wyklucza tego w przyszłości.

BERLIN. Niemcy na razie nie wprowadzą stałych kontroli granicznych z Polską, których celem jest uregulowanie nieuprawnionego wjazdu do kraju w związku z nielegalną migracją. Powiedziała to w sobotę minister spraw wewnętrznych Nancy Faeserová, która podkreśliła jednak, że nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. TASR informuje na podstawie raportu agencji DPA.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

„Rząd federalny ściśle monitoruje rozwój sytuacji na granicach” – powiedziała DPA rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie. Dodała, że ​​rząd traktuje tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych jako ostateczność.



Powiązany artykuł Stałe kontrole graniczne między Niemcami a Czechami nie zostaną przywrócone Kontynuuj czytanie

Kraje związkowe chciały też kontroli na granicach z Czechami

Wzrost liczby migrantów przybywających do Niemiec w ostatnich miesiącach jest obecnie przedmiotem napiętej debaty politycznej. Rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły na szczycie uchodźców w Berlinie 10 maja, że ​​stałe kontrole zostaną wznowione tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne.

Od 2015 roku takie kontrole odbywają się na granicach Niemiec i Austrii. Zostały wprowadzone po tym, jak tysiące migrantów dotarło do Europy Zachodniej tzw. szlakiem bałkańskim.

Na granicach z innymi krajami, takimi jak Polska czy Czechy, Niemcy przeprowadzają jedynie wyrywkowe kontrole. Jednak ministrowie spraw wewnętrznych niemieckich landów Brandenburgii i Saksonii naciskali na Faeserovą, by wprowadziła kontrole na granicach z Czechami i Polską.

Jednak po piątkowych negocjacjach z czeskim partnerem resortowym Vítem Rakušanem i saksońskim ministrem spraw wewnętrznych Arminem Schusterem minister zapowiedział, że stacjonarne kontrole graniczne między Czechami a Niemcami nie zostaną przedłużone w obecnym okresie.

Rośnie liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec

Z oficjalnych danych wynika, że ​​liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec przez Polskę znacznie wzrosła w ostatnim czasie: od stycznia do marca tego roku odnotowano 4013 takich przypadków, aw kwietniu dotyczyło to 2427 osób.

Od stycznia do marca granicę nielegalnie z Austrii do Niemiec przekroczyło 3674 osób, w kwietniu 1298.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *