Franciszek Pieczka, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów telewizyjnych, filmowych i teatralnych, zmarł w piątek w wieku 94 lat.
Zdjęcie: Archiwa RTVS
Franciszek Pieczka w polskim serialu Czterech czołgistów i pies, również bardzo popularnym w Czechosłowacji w okresie socjalizmu.
Słowaccy widzowie znają go na przykład z roli dominującego ojca głównego bohatera w czeskim filmie Dzięki za każdy nowy poranek lub niezapomnianego i wesołego czołgisty Gustíka z legendarnego serialu telewizyjnego Czterech czołgistów i psa, nakręconego w druga połowa lat 60.
Pieczka ma na swoim koncie co najmniej 100 filmów (wiele nakręcił w Niemczech). W 1998 roku zajął dziesiąte miejsce na liście stu największych polskich aktorów XX wieku magazynu Polityka. Zadebiutował w 1954 roku w psychologicznym dramacie wojennym Nieproszeni goście w reżyserii Andrzeja Wajdy, legendy polskiego kina.
W 1967 zagrał główną rolę w filmie Život Matúšov w reżyserii Witolda Leszczyňskiego – za interpretację tragicznej postaci nadwrażliwego człowieka o dziecięcej duszy, rok później zdobył nagrodę Srebrnego Hugo na festiwalu w Chicago.
Zagrał także w dramacie fantasy Rękopis znaleziony w Saragossie (reż. Wojciech Jerzy Has/1965) czy w filmie Perła koronna (reż. Kazimierz Kutz/1972).
Brał udział w filmowych adaptacjach kilku polskich dzieł, m.in. Wesela (1973) i Ziemi obiecanej Wajdy (1975) czy adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza Powódź (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana.
W 1974 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, rola w dramacie Blizna (1976) w reżyserii Hoffmana przyniosła mu pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2001 roku wcielił się w rolę świętego Piotra w adaptacji powieści historycznej Sienkiewicza Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.