Nie tylko Fico i Matovič psują Europę Wschodnią (autor: Petr Šabata)

Autor jest zastępcą redaktora naczelnego czeskiego dziennika Právo

Wojna na Ukrainie przyspieszyła przesunięcie władzy w Europie na Wschód. Niedawno napisał o tym New York Times analizaże wpływy Polski, Słowacji, Czech i innych krajów Europy Wschodniej rosną dzięki wzorcowemu oporowi wobec rosyjskiej agresji.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Słucha Orientu

Na pierwszy rzut oka naprawdę tak to wygląda. W końcu Niemcy zaoferowali na początku wojny Ukraina na początku tylko hełmy wojskowe i prezydent Francji Emmanuela Macrona szczególnie chciał rozmawiać przez telefon z Władimirem Putinem. Z drugiej strony Polska, kraje bałtyckie, Słowacja, Czechy i Rumunia od razu zaczęły przyjmować uchodźców z Ukrainy (dołączyły do ​​nich także Węgry) i pomagały zaatakowanemu krajowi na wszelkie możliwe sposoby – w tym poprzez dostarczanie broni (z wyjątkiem Węgier).

W świetle doświadczeń historycznych byłe satelity Związku Sowieckiego nie miały złudzeń co do wojny Putina i możliwości jej szybkiego zakończenia w drodze negocjacji.

Znaczenie krajów Europy Wschodniej, w szczególności „Bukareszteńskiej Dziewiątki” (Bułgaria, Czechy, Estonia, LitwaŁotwa, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) – podkreślił amerykański prezydent Joe Bidenaktórzy kilka dni temu spotkali się ze swoimi przywódcami w Warszawie – tuż po wizycie w Kijowie.

Prezydent Zuzana Czaputowa na spotkaniu zwróciła na to uwagę głos kraje B9, które mają historyczne doświadczenia z Rosją, muszą być wysłuchane przez sojuszników, w tym USA. „Zdecydowanie został dziś wysłuchany” – powiedziała.

Polska była pierwszym krajem, który w zeszłym tygodniu dostarczył Ukrainie bardzo pożądane czołgi Leopard 2, kolejne są w drodze, a Wschód jest również bardzo aktywny w grupie dwunastu państw, które zaopatrują Ukrainę. Ukraina około stu takich czołgów, które stały się symbolem realnej pomocy dla Ukrainy.

Jako argument za potwierdzeniem nagłówka New York Timesa można dodać zaskakująco dobrze zarządzaną prezydencję w UE, w której Czechom udało się uzyskać zgodę wszystkich członków, zarówno z sankcjami wobec Rosjaa także rozwiązać problemy energetyczne spowodowane wojną.

On jest niesamowity bułgarski historia – na początku wojny Bułgaria potajemnie (bo na krajowej scenie politycznej była opozycja) negocjowała dostawy paliwa, broni i amunicji na Ukrainę za dwa miliardy euro, co uratowało zaatakowany kraj, jak sami ukraińscy urzędnicy mówią.

Słowacja? Opiekował się dziesiątkami tysięcy uchodźców, dostarczał Ukrainie broń. Zewnętrznie podejście kraju do wojny jest jasne, prezydent, premier oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony nie pozostawiają sojuszników NA a UE wątpi, czy można na niej polegać nawet w krytycznych czasach. Biorąc pod uwagę niebezpiecznie gorącą politykę wewnętrzną, jest to właściwie dobry występ.

New York Times podsumował, że wojna potwierdziła nowy fakt: Europą nie można już rządzić z Paryża i Berlina.

A dlaczego on nie może…

A jednak teza o rosnących wpływach krajów Europy Wschodniej w czasie wojny na Ukrainie stoi na wodzie.

Tak na przykład Słowacja. Aby jego wpływy w UE rosły, muszą być spełnione co najmniej trzy warunki – teraz iw przyszłości.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Nie wylogowuj się” >

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *