Nie jest jeszcze możliwe podpisanie umowy Turowa z Polską – powiedziała Fiala

Według czeskiego premiera dwa główne problemy to wysokość odszkodowania finansowego i długość kontroli sądowej. Negocjacje będą prawdopodobnie kontynuowane między premierami krajów, powiedział Fiala na konferencji prasowej.

Minister środowiska Anna Hubáčková (z ramienia KDU-ČSL) poinformowała dziś rząd o postępach w negocjacjach z Polską. „Nie będziemy mogli podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Prawdopodobnie będziemy szukać rozwiązania z udziałem premierów obu krajów” – powiedział Fiala.

Praga kłóci się z Warszawą o kopalnię, Polska pozwoliła na rozwój wydobycia w zeszłym roku pomimo protestów Czech. Z tego powodu Czechy odwołały się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w maju ubiegłego roku nakazał Polsce wstrzymanie prac. Polacy odrzucają to i kwestionują jego skutki na terytorium Czech.

Zgodnie z projektem umowy Czechy będą domagać się 50 mln euro (ok. 1,22 mld SEK) odszkodowania za szkody górnicze, podczas gdy Polska zaoferuje 40 mln euro (ok. 980 mln SEK). Kontrowersje trwają również od ponad dziesięciu lat żądania kontroli sądowej. Warszawa zgodziłaby się tylko na dwa lata nadzoru.

Według Fiali te dwie rzeczy są nadal największymi problemami. „Są to rzeczy, które są nadal otwarte, gdy nie ma jeszcze porozumienia między Czechami a Polską” – powiedział. Powiedział, że inne dostosowania są bardziej techniczne i są omawiane w ministerstwach obu krajów.

Aleksander Brzózka, rzecznik polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podziękował stronie czeskiej na Twitterze za dzisiejsze negocjacje i otwartość na polskie propozycje. „Mamy nadzieję, że zostaną one przyjęte przez koalicję rządzącą Czechami i pomogą rozwiązać spór” – napisał.

Kopalnia będzie dostarczać węgiel do pobliskiej elektrowni, która jest głównym producentem energii elektrycznej na polskim rynku. Gminy na granicy czeskiej od kilku lat walczą z jej ekspansją, a mieszkańcy zmagają się ze źródłami wody pitnej, zwiększonym hałasem i kurzem. Polska planuje wydobycie w kopalni do 2044 roku.

Sześciu aktywistów Greenpeace protestuje dziś przed rządem przeciwko możliwym ustępstwom w Warszawie. Według rzecznika Lukáša Hrábeka, jeśli rząd zatwierdzi słabe porozumienie w zamian za pieniądze, organizacja złoży skargę do Komisji Europejskiej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *