Pogląd Zarządu Banku na podwyżkę stóp będzie prawdopodobnie bardziej odmienny niż na poprzednich posiedzeniach. Gubernator J. Rusnok sprzeciwiał się dalszym szybkim podwyżkom stóp procentowych. Z kolei trio M. Mora, V. Benda i T. Holub ogłosiło chęć podwyżki stóp o co najmniej 50 punktów bazowych. Wicegubernator T. Nidetzk będzie na szali. Jeśli chodzi o pozostałych członków Zarządu Banku, O. Ddka i A. Michla, nie można zakładać, że będą wspierać stopy tylko o 25 punktów bazowych.
Główną przyczyną dalszego wzrostu rocznych stawek jest utrzymujący się silny wzrost cen konsumpcyjnych. Inflacja na rynku przy wzroście o 11,1% rok do roku była znacznie wyższa niż prognoza NB, a wilk na Ukrainie reprezentuje przynajmniej w tym roku bardzo duże ryzyko proinflacyjne. Wstępne założenia co do szczytu inflacji konsumenckiej w I kwartale tego roku są paszportem, a teraz możemy spodziewać się szczytu inflacji i na przełomie II i III kwartału. A inflacja na pewno nie osiągnie szczytu między 10 a 11%, ale przynajmniej w okolicach 13 do 15%, i niestety nie można całkowicie wykluczyć wzrostu. Bardzo duża jest niepewność dotycząca skrajnie niestabilnych cen nie tylko surowców energetycznych. Jednocześnie nadal widać, że bardzo wysoka inflacja w Czechach będzie się utrzymywać, nie oczekuje się, że utrzyma się ona do końca tego roku. Bardzo wysoka i przedłużająca się inflacja konsumencka jest więc wyraźnym argumentem za podnoszeniem stóp od lat.
W sytuacji gwałtownego przyspieszania inflacji ryzyko spowolnienia i zerowego wzrostu w gospodarce krajowej wyraźnie wzrasta, zwłaszcza ze względu na słabą konsumpcję gospodarstw domowych. Coraz częściej występuje stagnacja w rozwoju gospodarki narodowej. Pozytywne jest przynajmniej to, że bezrobocie w Czechach jest obecnie bardzo niskie, a sytuacja na rynku pracy pozostaje pozytywna. Z drugiej strony można obecnie zaobserwować gwałtowny spadek w serwisie konsumenckim, który jest ostatnim z ostatnich dziewięciu lat. Pierwsza w tym roku bardzo wysoka inflacja będzie miała silny negatywny wpływ na spadek realnych dochodów gospodarstw domowych, a tym samym prawdopodobnie na dalszy spadek konsumpcji. Roczny wzrost płac nominalnych, biorąc pod uwagę pobór składek na ubezpieczenie społeczne za pierwsze dwa miesiące tego roku, wynosi obecnie od 4 do 5%, czyli znacznie poniżej inflacji.
Rozwój gospodarczy jest obecnie zdominowany przez skrajną niepewność. Teraz możliwe jest dokładne oszacowanie, gdzie i dokąd pójdzie inflacja, jak daleko NB może sięgnąć ze stopami i kiedy NB zacznie obniżać stopy, ale w zasadzie tak nie jest.
Miroslav Novk
Ukończył Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze oraz Finanse i Usługi Finansowe na Wyższej Szkole Finansów i Administracji. Doświadczenie zdobywał w sektorze bankowym w ramach grupy UniCredit, gdzie pracował w departamencie skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w AKCENTA. W kręgu jego zainteresowań znajduje się problematyka kursów walutowych. Miroslav Novk nie jest ortodoksyjnym przedstawicielem dnia cyklu koniunkturalnego, co pozwala mu obiektywnie ocenić dzień nie tylko na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie gospodarki światowej. Jest autorem szeregu fachowych artykułów i komentarzy eksperckich, z których regularnie korzystają czeskie i polskie media.
AKCENT CZ
AKCENTA CZ jest jednym z najważniejszych dealerów walutowych na rynku czeskim i środkowoeuropejskim z ponad 20-letnią tradycją. Oprócz odpowiednich indywidualnych kursów walut dla kupna i sprzedaży walut oraz minimalnych opłat za płatności za granicą oferuje również zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym (transakcje forward i opcje). Firma działa w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii, Niemczech i Francji. Portfolio klientów składa się z ponad 39 000 podmiotów, małych i średnich przedsiębiorstw stacjonarnych skoncentrowanych na eksporcie lub imporcie. Posiada licencję instytucji płatniczej i dealera papierów wartościowych przyznaną przez ON.
Informujesz: https://www.akcentacz.cz
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.