Największe naruszenia prywatności? Antynagrody Wielkiego Brata otrzymały Rohlík.cz, polski rząd i Trybunał Konstytucyjny iROZHLAS

Nagroda Big Brother za największe naruszenia prywatności została przyznana przez organizację non-profit Iuridicum Remedium firmie Rohlík.cz, polskiemu rządowi i dyrektorowi MetroZoom Dana Svobodová. Ogłoszenie pojawiło się w czwartek podczas internetowej konferencji prasowej. W kategorii wieloletniego wspólnika organizacja przyznała nagrodę Trybunałowi Konstytucyjnemu, który przez cztery lata rozważał konstytucyjność zezwolenia policji na pobieranie próbek genetycznych od ludzi do wykorzystania w przyszłości.




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Antynagrodę otrzymał także Trybunał Konstytucyjny. Według stanu na styczeń 2018 r. nie oceniła jeszcze zgodności z konstytucją wykorzystywania danych generycznych przez policję Zdjęcie: René Volfik Źródło: iROZHLAS.cz

Iuridicum Remedium rozdało siedemnastkę władzom, przedsiębiorstwom i technologiom. Organizatorzy w tym roku zmienili nazwę kategorii długoterminowego szpiegostwa na wieloletni wspólnik i przyznali nagrodę Trybunałowi Konstytucyjnemu. Uzasadnili to stwierdzeniem, że od stycznia 2018 r. nie było w sądach zachęt do oceny konstytucyjności wykorzystania danych DNA przez policję.

Zdaniem Jana Vobořila z Iuridicum Remedium, celem inicjatywy nie jest uniemożliwienie policji wykorzystania danych, ale przyjęcie poprawki, która szczegółowo ureguluje sprawę. Według niego brakuje na przykład zasad likwidacji.

Według rzeczniczki Miroslava Číhalíkovej Sedláčkovej Trybunał Konstytucyjny nie będzie komentował przyznania antynagrody. Powiedziała jednak, że decyzja w sprawie propozycji została już podjęta, zostanie ogłoszona 6 kwietnia.

„W okresie rozpatrywania wniosku Sąd Konstytucyjny orzekł ponad 17 000 dodatkowych postępowań, a ich średni czas trwania wynosił mniej niż trzy miesiące. Jednak niektóre kwestie plenarne są bardzo złożone, jak np. ta sprawa. Trybunał Konstytucyjny Musi oceniać kolizję wartości i interesów bardziej chronionych przez Konstytucję, a także gromadzić obszerne dokumenty analityczne oraz pracować z traktatami międzynarodowymi i zobowiązaniami Republiki Czeskiej” – powiedział przysłowiowo.

Pegaz i sterowanie żyroskopami

Jury uznało polski rząd za największego winowajcę jako nadużywającego systemu szpiegowskiego Pegaza przeciwko opozycji politycznej. Telefon zhakowany przez ten system może być stale podsłuchiwany, może wysyłać wiadomości pod obcą nazwą, czytać e-maile i szyfrowane aplikacje.


Sprawa podsłuchu Pegasusa w Polsce nabiera tempa. Trzeba było obserwować dwie inne osoby

Przeczytaj artykuł


W kategorii szpiegostwo korporacyjne organizacja wybrała jako zwycięzcę supermarket internetowy Rohlík.cz. dzwoni do dyspozytorni.

„System kontroli nie jest wystarczająco przejrzysty dla pracowników, na przykład niektórzy z nich nie wiedzieli, że ich rozmowy są nagrywane” – mówili przedstawiciele Iuridicum Remedium. Według organizacji non-profit system automatycznie ocenia dane i karze pracowników za niepowodzenia lub słabe wyniki, takie jak brak możliwości wyboru zmian.

Rzeczniczka Rohlík.cz Lutfia Volfová powiedziała, że ​​najwyższym priorytetem firmy jest bezpieczeństwo kurierów i innych uczestników operacji, osób w magazynie oraz sprawne dostarczanie świeżej żywności bez zakłócania łańcucha temperatur. „W ramach zwiększania wydajności, zapewnienia maksymalnej świeżości żywności oraz bezpieczeństwa ludzi i ruchu, mierzymy efektywność podczas kompletacji i transportu zakupów czy temperaturę w samochodzie, w którym przewozimy żywność” – powiedziała.

Jak w filmie science-fiction

Svobodová, dyrektorka MetroZoom, otrzymała za swoją wypowiedź antynagrodę, w której opisuje wykorzystanie danych przez operatora do kierowania reklam w przestrzeni publicznej.

Według Eduarda Hekšovej, dyrektora organizacji konsumenckiej dTest, stwierdzenie to pokazuje „nieskończoność, z jaką dane są przetwarzane w marketingu”.


Policja chciałaby wiedzieć, jakie strony odwiedzasz. Powodem są hakerzy, oszuści i drapieżcy seksualni

Przeczytaj artykuł


Jednocześnie, zdaniem jury, zarysowuje możliwą przyszłość, w której treści odpowiednie dla wszystkich będą wyświetlane w fizycznej przestrzeni publicznej, jak miało to miejsce w ostrzegawczym filmie science fiction Raport mniejszości.

Witryna społecznościowa i sieć społecznościowa Alík.cz otrzymały pozytywną nagrodę za skupienie się na ochronie prywatności dzieci. Nawet za cenę odrzucenia jakichkolwiek wpływów z wydobycia danych osobowych dzieci i wykorzystania ich do ukierunkowanych celów reklamowych.

Serwis działa od 2000 roku i co miesiąc odwiedza 160 000 unikalnych użytkowników, głównie dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Tam użytkownicy mogą się ze sobą komunikować, grać w gry, publikować wszelkiego rodzaju teksty, walczyć o nagrody lub np. zwracać się do ekspertów w poradni z nurtującymi ich problemami.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *