Bezlitosna agresja Rosji na terytorium Ukrainy trwa już ponad półtora roku, ale wydaje się, że „zapasy” żołnierzy po stronie rosyjskiej są nadal więcej niż liczne. W rankingu najpotężniejszych armii świata Rosja obroniła swoją dotychczasową pozycję. Ale nie musi tak pozostać.
Portal Globalna siła ognia to serwis, który co roku publikuje szczegółową tabelę najpotężniejszych armii na naszej planecie, która uwzględnia kilka kryteriów. Ten rok nie jest wyjątkiem i ciekawie jest zobaczyć, jak półtoraroczna wojna na Ukrainie wpłynęła na tegoroczne wyniki i jak Słowacja radzi sobie na świecie.
Uwzględnia sześćdziesiąt czynników
Portal Wiadomości Wio twierdzi, że najnowszy ranking obejmuje 145 krajów z całego świata, a także państwa z najsłabszymi armiami. Dane skupiają się na ponad 60 indywidualnych czynnikach rozwoju „od liczby jednostek wojskowych i sytuacji finansowej po możliwości logistyczne i położenie geograficzne”w celu ustalenia krajowego PwrIndex.
PwrIndex ocenia kraje na podstawie ich zdolności do prowadzenia wojny konwencjonalnej i nie uwzględnia możliwości ataku nuklearnego każdego kraju.
„Im niższa wartość PwrIndex, tym większa konwencjonalna zdolność bojowa kraju. Nasza unikalna wewnętrzna formuła pozwala mniejszym, bardziej zaawansowanym technologicznie narodom konkurować z większymi, mniej rozwiniętymi mocarstwami. Trendy nie muszą koniecznie oznaczać spadku siły, gdyż przyczyną są zmiany w naszej formule. » tak jest napisane w raporcie Global Firepower, według którego idealna wartość PwrIndex wynosi 0,000, co jednak jest nieosiągalne z realistycznego punktu widzenia.
Najpotężniejsze armie świata
Jeśli chodzi o najpotężniejsze armie świata, Stany Zjednoczone Ameryki suwerennie zajmują pierwsze miejsce kilka razy z rzędu. Wskaźnik PwrIndex dla Stanów Zjednoczonych wynosi 0,0712 i uwzględnia, że Stany Zjednoczone mają w swojej flocie 92 niszczyciele i jedenaście lotniskowców.
Ich siły powietrzne składają się z 13 300 samolotów i 983 helikopterów szturmowych, co stanowi zdecydowanie największą liczbę na świecie. Ponadto budżet obronny Stanów Zjednoczonych wynosi około 693 miliardy euro, czyli ponad trzykrotnie więcej niż budżet Chin, które są pod tym względem drugim co do wielkości, jak wynika z raportu. Oficjalna strona Departament Obrony USA.
Global Firepower zauważa, że drugiego miejsca obroniła Rosja, mimo że od półtora roku uczestniczy w otwartej wojnie na Ukrainie. Największy kraj świata zajmuje drugie miejsce pod względem m.in. całkowitej siły swojej floty samolotów i floty transportowej.
Z raportu wynika, że w styczniu 2023 roku Rosja miała ponad 4100 samolotów wojskowych. Global Firepower zwraca jednak uwagę, że Rosja poniosła znaczne straty ze swoimi wschodnimi sąsiadami.
„Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała główne ograniczenia zdolności militarnych Rosji, pomimo jej ilościowej i materialnej przewagi nad sąsiednią Ukrainą” jest wskazane w raporcie.
Również z powodu tych problemów zmniejsza się przewaga Rosji nad Trzecimi Chinami. W ostatnich latach jego siła wzrosła, w miarę jak stawał się coraz bardziej asertywny w polityce zagranicznej.
„Chiny posiadają znaczącą przewagę ekonomiczną i w postaci własnej siły roboczej, dlatego zdecydowały się skoncentrować na zwiększaniu (głównie środkami lokalnymi) swoich zdolności w zakresie sił morskich, powietrznych i lądowych. Jeśli ustalony trend się utrzyma, Chiny staną się głównym głównym globalnym przeciwnikiem wojskowym Stanów Zjednoczonych.” pisze Global Firepower (GPR).
Wio News wskazuje, że w pierwszej dziesiątce znajdują się jej długoletni członkowie: Indie, Wielka Brytania, Korea Południowa, Pakistan, Japonia, Francja i Włochy. Jako największego przegranego GPR wskazała Niemcy, które kilka lat temu zajmowały szóste miejsce, a obecnie zajmują 25. miejsce.
Wręcz przeciwnie, dzięki bohaterskim działaniom Ukraińców w czasie wojny, nasz wschodni sąsiad spadł w zeszłym roku z 22. miejsca na piętnaste. „Ten wzrost w rankingu następuje po finansowej i materialnej reakcji Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę. „Rok 2023 będzie rokiem krytycznym z perspektywy wojny rosyjsko-ukraińskiej”, Uwagi Niepodległy Kijów.
I jak się mamy? Słowacja jest na 67. miejscu, co jest najgorszym wynikiem wśród Wyszehradzkiej Czwórki, Polska jest na 20., Czechy na 48. i Węgry Orbána (54.) wyprzedziły nas.
Źródła: Wiadomości Wio, Niepodległy Kijów, www.GlobalFirepower.com, Departament Obrony USA
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.