Najdroższy amerykański dron monitorował sytuację w pobliżu frontu we wtorek. Film pokazuje, jak Ukraińcy zestrzelili śmigłowiec bojowy

Bardzo sensowne jest obserwowanie anomalnej aktywności lotniczej technologii wojskowej nad Europą w ostatnich tygodniach. Znaczna liczba lotów może być monitorowana z kierunku zachodniego, zwłaszcza w kierunku granice Białorusi i Ukrainy. Szczególnie aktywne w tym zakresie są holenderskie, brytyjskie i oczywiście amerykańskie siły powietrzne. Poza misjami rozpoznawczymi oczywiście, dzięki pewnej liczbie lądowań samolotów, szczególnie w Polsce, na pewno są dostawy sprzętu wojskowego, który następnie trafia na Ukrainę.

Dzięki serwerowi globe.adsbexchange.com (patrz zdjęcia poniżej) możliwa jest obserwacja ruchu lotniczego nie tylko samolotów cywilnych, ale również wojskowych. To znaczy, jeśli mają włączony tak zwany transponder. Pod koniec marca zaobserwowano tu nawet Air Force One. To znaczy samolot z amerykańskim prezydentem, który udał się do Europy głównie na szczyt NATO, aby: Bruksela.


Tego wieczoru na „radarze” kilkakrotnie pojawiła się też jedna z maszyn armii amerykańskiej (patrz czerwona trajektoria) – Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk (RQ-4). To znaczy, wojskowy dron działający w każdą pogodę, dzień i noc. Samolot, którego koszty rozwoju pod koniec ubiegłego wieku wzrosły do ​​oszałamiających 3,78 miliarda dolarów, co czyni go najdroższym dronem, jaki kiedykolwiek opracowano. Według niektórych doniesień cena samolotu, w zależności od konfiguracji, wynosi około 220 milionów dolarów, czyli około 4,8 miliarda koron.

Najdroższy amerykański dron monitorował sytuację w pobliżu frontu we wtorek.  Film pokazuje, jak Ukraińcy zestrzelili śmigłowiec bojowy

Nie wiadomo, gdzie dzisiaj rozpoczął się RQ-4. Po raz pierwszy pojawił się na radarze nad Grecją na już dużej wysokości. We wszystkich przypadkach samolot porusza się znacznie wyżej niż inne. Dostępność RQ-4 jest nawet większa niż 18 km. Z danych wynika, że ​​dziś operował głównie w odległości prawie 16 km, podczas gdy np. jeździł głównie do Polski przez Rumunię czy Słowację. Tutaj wczesnym wieczorem, według radaru, można zobaczyć powolne loty w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą. RQ-4 jest w stanie wytrzymać w powietrzu ponad 32 godziny, podczas gdy faktycznie może latać wokół połowy globu. Jego autonomia to prawie 23 000 km. Jest więc prawdopodobne, że jego misje często odbywają się na zmianę, polegające na zdalnym sterowaniu kilkoma załogami, które składają się z 3 członków.


RQ-4 o złożonej rozpiętości skrzydeł 39,9 metra może mapować do 100 000 km podczas codziennej misji2. Dzięki połączeniu satelitarnemu udaje mu się dostarczać w czasie rzeczywistym obrazy o wysokiej rozdzielczości dużych obszarów geograficznych. Oprócz wojskowych zdjęć satelitarnych aktywność RQ-4 z pewnością dostarcza informacji o ruchach armii rosyjskiej. Wiele wypowiedzi prezydenta USA Bidena, na przykład o sytuacji na polu bitwy, jest więc wspartych wywiadem, który z pewnością w ramach wsparcia przekazywany jest również przedstawicielom Ukrainy.

Ukraińcy zestrzelili dziś Kamova KA-52

Sieci społecznościowe oferują dziś więcej obrazów wojny. Na Twitterze ogłoszono użycie systemów przeciwrakietowych Stugna, tym razem do zestrzelenia rosyjskiego dwumiejscowego śmigłowca bojowego KA-52. Tak więc w danym segmencie jednej z najnowocześniejszych technologii w Rosji, kiedy KA-52 wszedł na uzbrojenie miejscowej armii dopiero w 2010 roku. Jak zaznaczono w poniższym raporcie, zajęli się nimi ukraińscy żołnierze 95. wydzielonej brygady. sukces.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *