Czeski pojedynek z Węgrami, Polską i Słowacją o jedną z największych inwestycji w Europie Środkowej ostatnich lat dobiega końca. Agenci nieruchomości w całych Czechach informują, że się ochładza. Odcinamy największe przedsiębiorstwa przemysłowe w pierwszej kolejności, a dopiero w końcu gospodarstwa domowe. To jest czeski kryzys na wypadek embarga na gaz, którym wielokrotnie groził prezydent Rosji Władimir Putin w odpowiedzi na europejskie sankcje.
Nie bądź na bieżąco w tygodniu pracy, nie masz czasu na przeczytanie wszystkiego? Zebraliśmy przegląd najciekawszych rzeczy, o których pisaliśmy na E15 w zeszłym tygodniu.
Czeski pojedynek z Węgrami, Polską i Słowacją o jedną z największych inwestycji w Europie Środkowej ostatnich lat dobiega końca. Właśnie w tych dniach kierownictwo Grupy Volkswagen dowiaduje się i porównuje, gdzie opłacałoby się wybudować fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych w nie więcej niż pięciu lokalizacjach w tych krajach. Czeskie żelazo w ogniu to wieś Líně pod Pilznem, a zwłaszcza teren dawnego lotniska wojskowego, na którym mogłaby powstać nawet czterotysięczna fabryka. Przedstawiciele rządu i regionu ciężko pracują, aby przyciągnąć inwestycje o wartości do 122 miliardów koron szwedzkich. Volkswagen dał im jednak do zrozumienia, że jeśli Czechy zaopatrują zakład, będą musiały wnieść znaczny wkład finansowy w jego budowę.
Agenci nieruchomości w całych Czechach informują, że się ochładza. Są kolejki do wypożyczeń, ale liczba osób zainteresowanych zakupem rzadko jest dwucyfrowa. Jednak ceny domów nie spadają jeszcze znacząco, wciąż są skąpe. Jednak problemy ze sprzedażą nieruchomości po znacznie wyższych stopach procentowych po remoncie z powodu problemów ze spłatą nieruchomości mogą zmienić sytuację w ciągu kilku miesięcy.
Odcinamy największe firmy przemysłowe w pierwszej kolejności, a dopiero w końcu gospodarstwa domowe. To czeska procedura kryzysowa na wypadek embarga na gaz, którym wielokrotnie groził prezydent Rosji Władimir Putin w kontekście europejskich sankcji. Obecnie Czechy mają rezerwy na około miesiąc, a rosyjski gaz wciąż płynie. Ale sytuacja jest wciąż nieprzewidywalna. Redakcja magazynu E15 przedstawiła szczegółową analizę procedury, która miałaby nastąpić po zakręceniu podpięć na gazociągach dostarczających rosyjski surowiec.
Napięty budżet rządowy będzie musiał poradzić sobie z szeregiem nieoczekiwanych wydatków w nadchodzących miesiącach. Wynika to również z faktu, że emeryci prawdopodobnie otrzymają go w tym roku trzykrotnie. Ze względu na rekordową inflację jesienią, normalny styczeń i dodatkowy wzrost emerytur prawdopodobnie doprowadzą jesienią do nowej dodatkowej waloryzacji, co będzie kosztować budżet państwa miliardy koron. Ponadto rząd rozważa dodanie dodatkowych świadczeń lub obniżek podatków.
Grupa Agrofert funduszu powierniczego Andreja Babiša przygotowuje się do rozpoczęcia największej burzy inwestycyjnej od początku swojego istnienia. Planuje budowę projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy stu megawatów i planuje dwa duże projekty wodorowe. Grupa chce dokończyć wartą miliard koron inwestycję, z którą Petr Cingr, wiceprezes zarządu grupy, udzielił wywiadu gazecie E15.
Samowystarczalność żywnościowa Republiki Czeskiej znacznie spadła w ostatnich latach. Drogie paliwo, paliwo, nawozy i inne ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie przyczyniają się do kolejnego znaczącego spadku. Ponadto średniej wielkości rolnicy ostrzegają przed proponowaną zmianą zasad wsparcia, która ma na celu zwiększenie pieniędzy dla drobnych rolników i pozbawianie innych.
Kancelaria KLB Legal, która reprezentowała 759 byłych właścicieli O2, w tym inwestora-aktywistę Tomáša Hájka, wysłała do grupy PPF Telco pozew przedsądowy. Wzywa do zwiększenia kwoty, jaką należy zapłacić za przejęte akcje giganta telekomunikacyjnego. Jeśli PPF nie zostanie spełniony, kancelaria chce pozwać w maju.
Z powodu wojny na Ukrainie azjatyccy przewoźnicy towarów do Czech przestali korzystać z kolei w krajach biorących udział w ataku. Tym samym transport kolejowy towarów przez Rosję i Białoruś w praktyce się nie sprawdza. Towar zostanie zwrócony na statki lub samoloty. Czasami połączenie obu środków transportu jest wybuchowe.
Brneński biznesmen i patriota Igor Fait uruchamia trzeci fundusz w swojej firmie inwestycyjnej Jet Investment, tym razem skupiając się na zielonych technologiach. We współpracy z Siemensem chce też uruchomić produkcję elektrowni wodorowych. Najnowsza akwizycja polskiego Rockfina powinna mu w tym pomóc. Wraz z innymi spółkami z portfela Jet Investment mógłby powstać nowy środkowoeuropejski holding skupiający się na inwestycjach w źródła odnawialne. „Ten nowy podmiot będzie w stanie dostarczyć prawie całą elektrownię poza turbinami i systemami sterowania” – powiedział przyjaciel sztuki współczesnej, który również rekrutuje pracowników dla nowo powstającej Polski.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.