Można z nich korzystać również na Słowacji, jak to zrobić?

System można zamontować na elewacji lub balkonie mieszkania. Podczas logowania należy jednak przestrzegać zasad.

Po wybuchu kryzysu energetycznego wzrosło zainteresowanie oszczędzaniem, zapewnieniem większej autonomii i niezależności od centralnych źródeł. Najbardziej narażone były gospodarstwa domowe mieszkające w budynkach wielorodzinnych, gdzie możliwości samopomocy są znacznie ograniczone.

Jednak i tu są rozwiązania. Na przykład tak zwane balkonowe panele słoneczne Plug & Play przeżywają boom w Niemczech. Ich pomysł jest prosty – montujesz mikroelektrownię składającą się z jednego lub dwóch paneli na balkonie lub elewacji, podłączasz ją bezpośrednio do gniazdka w mieszkaniu i masz darmowy prąd dla swojego domu. Wygląda świetnie na papierze i wygląda dziecinnie prosto. Czy taka jest również praktyka i jak można zastosować takie rozwiązanie na Słowacji? W artykule przeczytasz:

  • Co to jest, z czego się składa i jak działa fotowoltaika Plug & Play.
  • Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem takiego systemu.
  • Jakie warunki musisz spełnić, aby uruchomić ten system?
  • Jak firmy dystrybucyjne wpisują się w cały proces.
  • Dlaczego konieczna jest również wymiana licznika energii elektrycznej i dlaczego konieczne jest rozwiązanie problemu z dostawą niewykorzystanej energii do sieci.
  • Jaki jest orientacyjny zwrot z inwestycji i czy takie rozwiązanie się opłaca.

Wygląda jak zwykłe urządzenie

Różne źródła odnoszą się do „wtyczki PV” w różny sposób: mikroelektrownia słoneczna, balkonowa fotowoltaika w gnieździe, system PV Plug & Play… możesz wybrać. To w większości to samo.

Jednak z drugiej strony pragniemy zaznaczyć, że terminy te mogą odnosić się również do zupełnie innych, standardowych systemów fotowoltaicznych, czy tzw. rozwiązań „pod klucz”.

Termin Plug & Play jest często mylony

Pod pojęciem Plug & Play nie powinno kryć się tylko wspomniane rozwiązanie bezpośrednio w gnieździe. Niektórzy dostawcy określają również systemy fotowoltaiczne jako „pod klucz”, gdy przygotowują standardową elektrownię słoneczną jako zespół dla klienta, w którym zawarte są wszystkie komponenty, w tym akcesoria i okablowanie. Następnie po prostu zainstaluj go na domu lub domku.

Należy jednak uważać, zgodnie z Rozporządzeniem 508/2009 Dz.U., które określa szczegóły dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas pracy z urządzeniami technicznymi, podłączenie instalacji fotowoltaicznej „pod klucz” musi być wykonane przez wykwalifikowaną osobę, tj. , inżynier elektryk z odpowiednim uprawnieniem. Tak przygotowany system nie może więc być instalowany przez laika. Ponieważ fotowoltaika jest urządzeniem elektrotechnicznym, w przypadku nieprawidłowej obsługi istnieje ryzyko obrażeń lub szkód materialnych.

Jednak tym razem skupiamy się na fotowoltaice czysto balkonowej, który podłącza się bezpośrednio do gniazdka domowej instalacji elektrycznej. Dlatego nawet laik powinien dać sobie radę z podłączeniem takiego układu. Cóż… przynajmniej według serwisów, które je oferują.

Jednocześnie mikroelektrownia fotowoltaiczna Plug&Play przeznaczona jest nie tylko do apartamentowców i apartamentowców, można ją zastosować praktycznie wszędzie. Co więcej, wynika to z jego charakteru jest zbywalny z jednej nieruchomości do drugiej.

Zestaw składa się zwykle z jednego lub dwóch paneli fotowoltaicznych. Całkowita moc (ilość mocy, którą mogą wytworzyć w czasie rzeczywistym) zwykle waha się od 300 Wp (moc szczytowa) i więcej. DOBRY są to tylko wartości teoretyczne, które są zwykle mierzone w optymalnych warunkachto znaczy na czystym i słonecznym niebie. Rzeczywista wydajność może (i ma) różnić się.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *