Mózg to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała – dzięki niemu myślimy, poruszamy się i komunikujemy z otoczeniem. Daje nam zdolność postrzegania otaczającego nas świata, odczuwania emocji, zapamiętywania, uczenia się i koncentracji. Zdrowy mózg jest zatem niezbędny do pełnego życia.
Zdjęcie: MIGAWKA
Musimy trenować obwody mózgowe.
To, jak nasz mózg będzie funkcjonował przez całe życie, wpływa na jego rozwój przed, w pobliżu i wkrótce po urodzeniu. Jednak jego funkcjonalny rozwój następuje wiele lat po urodzeniu, mniej więcej do 25 roku życia. W okresie dojrzewania funkcje mózgu, takie jak myślenie, pamięć, orientacja przestrzenna, uwaga i wyobraźnia, dojrzewają.
U dzieci konieczna jest zatem stopniowa stymulacja funkcji mózgu, z uwzględnieniem ich wieku i przy jak najszerszym zakresie czynności.
Należy uważać, aby ich nie przeciążać. Nawet w wieku dorosłym nadal mamy potencjał do rozwijania funkcji naszego mózgu, na przykład poprzez trening.
Sen, który z pozoru przypomina najbardziej bierną część ludzkiej aktywności, jest również ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jednak jest odwrotnie. Podczas snu mózg pozbywa się nadmiaru informacji.
Ucz się więcej Odpowiedz na 5 pytań. Trzykrotne TAK oznacza, że masz migrenę
Przyjmujemy za pewnik, że nasza pamięć działa, zaczynamy się martwić dopiero wtedy, gdy mnożą się przypadki zapominania.
Zapominanie jest procesem naturalnym, ale może być również objawem choroby, gdy w mózgu zachodzą patologiczne zmiany. Należą do nich choroba Alzheimera i demencja.
Zapominanie jest prawie tak samo ważne jak pamiętanie. Właściwie jest to forma „sprzątania”, pozbywania się tego, co niepotrzebne.
Wielu rzeczy, które robimy, rozwiązujemy, słyszymy w ciągu dnia, nie musimy pamiętać. To naturalna obrona mózgu przed przeciążeniem.
Dobre odżywianie jest również niezbędne dla zdrowia mózgu. Istnieje wiele składników odżywczych, które wspierają zdrowie mózgu, w tym witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.
Niektóre z najważniejszych składników odżywczych obejmują kwasy tłuszczowe omega-3. Występują na przykład w tłustych rybach (łosoś, śledź, tuńczyk, makrela i sardynki), burakach, orzechach włoskich czy nawet nasionach lnu i chia.
Ucz się więcej Leki i ich związek z napojami. Co mogą powodować niektóre leki w połączeniu z mlekiem, sokiem lub colą?
Natomiast witamina D ze słońca pomaga poprawić nastrój i funkcje poznawcze. Chociaż najwięcej otrzymujemy ze słońca, możemy go również znaleźć w mleku, jogurcie, serze i grzybach.
Aby nasz mózg działał prawidłowo, my też musimy się ruszać. Ruch poprawia uwagę, koncentrację, pamięć i zdolność podejmowania decyzji, pomaga zredukować poziom stresu i niepokoju, co pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Ale aktywność fizyczna jest również ważna w zapobieganiu i spowalnianiu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
Zaleca się, aby osoby dorosłe miały co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. A jak inaczej trenować i wspierać mózg? Poprzez regularne treningi, na przykład poprzez rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.