Polski premier Mateusz Morawiecki niespodziewanie wyszedł za karą śmierci i zaznaczył, że nie podziela poglądów Kościoła katolickiego w tej sprawie.
Zdjęcie: SITA/PA, Oliviera Matthysa
polskiego premiera Mateusza Morawieckiego
Morawiecki powiedział to w rozmowie z użytkownikami Facebooka. Poza polskimi mediami zwrócił na siebie uwagę także agencja AP, która twierdzi, że jest to „odosobniona opinia” wśród przywódców 27 państw członkowskich Unii Europejskiej – w żadnym z nich nie obowiązuje kara śmierci.
Morawiecki był krytykowany za swoją wypowiedź przez polską opozycję, podobne poglądy mają być charakterystyczne dla autorytarnych władców.
Premier debatował na Facebooku i w odpowiedzi na pytanie swojego rzekomego przeciwnika, czy przywrócenie kary śmierci za najpoważniejsze przestępstwa, w tym zdradę, może zapobiec dalszemu niszczeniu firmy przez rząd, powiedział, że należy to przemyśleć i nie spieszyć się . Zniesienie kary śmierci uważa za „przedwczesny wynalazek” lat 90.
„Moim zdaniem za najpoważniejsze przestępstwa kara śmierci powinna być dozwolona” – powiedział. „Tym zdaniem nie zgadzam się z nauczaniem Kościoła, bo jestem zwolennikiem kary śmierci. Ale u nas jej nie ma” – dodał polski premier, który jak większość jego rodaków jest praktykującym Katolicki.
W tym roku Polaków czekają wybory parlamentarne. Termin nie został jeszcze ustalony, ale pierwsi wybiorą ustawodawcę jesienią.
Kara śmierci została zniesiona w Polsce w 1998 r. wraz z przyjęciem nowego prawa karnego w ramach przygotowań do członkostwa w UE. W 2013 r. Polska ratyfikowała protokół do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który całkowicie i definitywnie znosi karę śmierci we wszystkich okolicznościach, w tym na wojnie.
Ostatnia egzekucja miała miejsce w czasach PRL-u, 21 kwietnia 1988 roku w krakowskim więzieniu Montelupich powieszono mężczyznę skazanego za zgwałcenie i zabójstwo sąsiada. Próbował też zabić swoje dwie córki, aby pozbyć się świadków, ale dziewczyny przeżyły. Kilka tygodni później karę śmierci zawieszono.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.