Minister Matečná zaapelowała do słowackich sieci handlowych, aby nie sprzedawały polskiego mięsa

BRATYSŁAWA, 1 marca (WebNoviny.sk) – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Gabriela Matečná spotkała się w piątek z przedstawicielami sieci handlowych działających na Słowacji i wezwała ich do powstrzymania się od sprzedaży polskiego mięsa.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Minister reaguje w ten sposób na bieżący rozwój wydarzeń w sprawie polskiego mięsa pochodzącego od chorych krów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej (MPRV) poinformowało o tym w komunikacie prasowym.
„Bezpieczeństwo żywności jest na pierwszym miejscu. Nie pozwolę, aby błędy polskich władz zagrażały słowackim konsumentom. Biorąc pod uwagę, że na Słowacji zdecydowana większość produktów spożywczych sprzedawana jest w sklepach, wzywam sieci sprzedaży do szczegółowego powstrzymania się od sprzedaży polskiego mięsa „, powiedziała Gabriela Matečná.
Jak podaje MPRV, kilka sieci już zapowiedziało, że nie będzie sprzedawać polskiego mięsa. Minister przestrzegł także przed zwiększeniem zapasów mrożonego polskiego mięsa, na które w związku z aferą nie cieszy się duży popyt, a które, jak można przypuszczać, wkrótce pojawi się na rynku po bardzo niskiej cenie.

Kontrole nie mogą się kończyć

Jak poinformowało MPRV, na piątkowym spotkaniu przedstawiciele departamentu rolno-spożywczego oraz sieci handlowych zgodzili się, że kontrole nie powinny ograniczać się do sektora komercyjnego, ale powinny skupiać się także na publicznych placówkach gastronomicznych, takich jak stołówki i restauracje. Odpowiedzialność ta spoczywa na Urzędzie Zdrowia Publicznego.
Apel skierowany do sieci handlowych wpisuje się w szereg działań Ministerstwa Rolnictwa mających na celu weryfikację bezpieczeństwa mięsa z krajem pochodzenia, czyli Polską. W zeszłym tygodniu minister Gabriela Matečná wydała już instrukcję Głównemu Lekarzowi Weterynarii Republiki Słowackiej w sprawie nadzwyczajnego środka nadzwyczajnego w związku z importem wołowiny z Polski.
Każdy odbiorca polskiej wołowiny ma obowiązek zgłosić dostawę do elektronicznego systemu Państwowej Administracji Weterynarii i Żywności (ŠVPS) najpóźniej na 24 godziny przed dostawą.

Ostrzega przed dobrą sprzedażą

„Środki nadzwyczajne będą obowiązywać do czasu, gdy otrzymamy oficjalny raport z audytu Komisji Europejskiej i do czasu przedstawienia przez stronę polską planu działania oraz środków zapobiegających stwierdzonym uchybieniom” – powiedział dyrektor centralny ŠVPS Jozef Bíreš.
Minister przestrzega także przed penalizacją sprzedaży ambulatoryjnej. „Możliwość zatrzymania dystrybucji mięsa wątpliwego pochodzenia w sklepach powoduje, że sprzedaż przenosi się na ulice, gdzie bardzo trudno ją kontrolować. W tym przypadku chciałbym, aby ryzyko związane z żywnością złej jakości i niebezpieczną było niezwykle wysokie podkreślają, że każdy burmistrz ma obowiązek przestrzegać warunków sprzedaży na targowiskach, czyli zgłosić wysyłkę w ciągu 24 godzin przed sprzedażą oraz współpracować z Wojewódzkim Zarządem Weterynarii i Żywności w celu umożliwienia sprzedaży burmistrzom i burmistrzom, którzy tolerują niezapowiedziana ambulatoryjna sprzedaż żywności nie tylko łamie prawo, ale także zagraża zdrowiu obywateli” – dodała Matečná.
Dowiedz się więcej na tematy: mięso z Polski – skandal w rzeźniach, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki SłowackiejŹródło: Webnoviny.sk – Minister Matečná zaapelowała do słowackich sieci handlowych, aby nie sprzedawały polskiego mięsa © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.

Źródło i fot.: SITA

© Słowacka Agencja Prasowa SITA pod Wszelkie prawa zastrzeżone. SITA Slovenská tlačová agentúra as zastrzega sobie wyłączne prawo do udzielenia zgody na reprodukcję, dystrybucję i publiczne przesyłanie tego artykułu i jego części.













Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *