Migranci próbowali przekroczyć płoty graniczne do Polski. Policja znajduje martwego Syryjczyka

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej pochłonął kolejną ofiarę. Polska policja znalazła tu ciało młodego Syryjczyka. Setki migrantów próbowało w nocy przekroczyć granicę na tym samym obszarze. Po stronie białoruskiej biwakuje ich kilka tysięcy, próbujących wejść do Unii Europejskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył zaangażowaniu Moskwy w kryzys. Polska przygotowuje się do uwolnienia mediów i pracowników pomocy na granicy.

„Wczoraj (piątek) w lesie przy granicy w pobliżu wsi Wólka Terechowska znaleziono ciało młodego Syryjczyka. Dochodzenie w miejscu zwłok nie mogło jednoznacznie ustalić przyczyny zgonu.” powiedziała Policja Województwa Podlaskiego na Twitterze. Według agencji AP to już dziewiąta śmierć na granicy polsko-białoruskiej podczas obecnego kryzysu migracyjnego, agencja AFP podaje 11 zabitych.

Polscy pogranicznicy poinformowali, że Białorusini z dnia na dzień rozebrali część ogrodzenia granicznego, które Polacy postawili wcześniej. „Nocą w rejonie Czeremczy wojska białoruskie zaczęły niszczyć tymczasowe ogrodzenie graniczne. Samochód służbowy usuwał słupki ogrodzeniowe i przewracał drut kolczasty. Polscy żołnierze zostali oślepieni promieniami lasera i światłami stroboskopowymi”. oni zadeklarowali straż graniczna na Twitterze.

„W pobliżu czekała grupa około 100 migrantów na możliwość nielegalnego przekroczenia granicy. Białorusini wyposażyli cudzoziemców w gaz łzawiący, który został użyty przeciwko siłom polskim. Ta próba i inne próby nielegalnego przekroczenia granicy zostały uniemożliwione, – dodali. .

W Polsce na obszarze przygranicznym panuje stan wyjątkowy, a pracownicy pomocy i dziennikarze nie mają dostępu do tego obszaru. Media informujące o kryzysie migracyjnym są więc uzależnione od informacji władz.

W środę prezydent USA Joe Biden rozmawiał o kryzysie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W piątek poinformował Rosję i Białoruś o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Działania białoruskich władz skrytykował już sekretarz stanu USA Antony Blinken. Powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone rozważają użycie „różnych narzędzi” przeciwko Mińskowi. Po spotkaniu z Bidenem Von der Leyen zapowiedział, że w grudniu Stany Zjednoczone nałożą nowe sankcje na reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

„Chciałbym, żeby wszyscy to wiedzieli. Nie mamy z tym nic wspólnego” – powiedział rosyjski prezydent Władimir Putin w wywiadzie dla Vesti TV. Odpowiedział na zarzuty z Zachodu, że Moskwa była zaangażowana w wysyłanie uchodźców na granicę białorusko-polską.

Według Putina Białoruś również nie jest odpowiedzialna za sytuację, a polityczne, militarne i ekonomiczne przyczyny tego kryzysu leżą po stronie krajów zachodnich. Prezydent dodał, że Zachód angażuje się militarnie w Iraku, gdzie wielu migrantów szuka obecnie świadczeń socjalnych w krajach zachodnich. Według niego większość uchodźców chce wyjechać do Niemiec.

Polska i Unia Europejska oskarżają autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowadzanie na Białoruś zdesperowanych ludzi z krajów takich jak Irak czy Syria i wykorzystywanie ich jako broni w wojnie hybrydowej przeciwko 27 w odwecie za nałożenie sankcji na jego reżim za represje przeciwko prodemokracji opozycja i łamanie praw człowieka.

Sąsiadujące kraje Unii, Polska, Litwa i Łotwa, wzmacniają swoje granice w celu zablokowania nowego szlaku migracyjnego. W miarę zbliżania się zimy sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wielu migrantów pochodzi z Syrii, Iraku lub innych miejsc na Bliskim Wschodzie.

Nowe prawo przesunie granice mediów

W samym środku kryzysu szykuje się zmiana przepisów, która zapewni lepszą możliwość informowania opinii publicznej. Na podstawie proponowanych zmian w ustawie o ochronie granic dziennikarze powinni mieć dostęp do granicy polsko-białoruskiej. Obecnie media i pracownicy pomocy humanitarnej nie mają wstępu na teren przygraniczny ze względu na stan wyjątkowy, który obowiązuje od października. W wywiadzie muszą polegać na informacjach od władz.

W rozmowie z prywatnym radiem RMF FM minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że dziennikarze mediów ogólnopolskich mogą przebywać na granicy na warunkach określonych przez straż graniczną.

„Propozycja dla obszaru przygranicznego obejmuje prawo dziennikarzy do wykonywania zawodu i udzielania informacji” – powiedział. „Będziemy elastyczni i rozsądni. Wszystkie redakcje działające na terenie całego kraju będą mogły skorzystać z tej szansy” – dodał. Według Kamińskiego kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od kilku miesięcy.

„Musimy założyć, że tego kryzysu nie rozwiążemy z dnia na dzień. Musimy reagować na to, co się dzieje, w różny sposób – budując mur graniczny, ale także za pomocą przepisów prawnych dostosowanych do sytuacji” – powiedział. Dodał, że Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, ma przedyskutować projekt nowelizacji na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wonsik powiedział w piątek, że obecny stan wyjątkowy pozostanie w mocy, ale zmiany mogą znieść pewne ograniczenia dla dziennikarzy i umożliwić im pracę w strefie przygranicznej.

Wideo: Ludzie wędrują i umierają w Puszczy Białowieskiej, Białoruś zachowuje się brutalnie – mówi dziennikarz Tomáš Brolík (11 listopada 2021)

Reżim Łukaszenki pozwoli migrantom przybyć do Mińska, za kilka dni zawieźć ich na granicę i nie ma znaczenia, czy umrą, opisuje redaktor Respektu. | Wideo: Daniela Drtinová

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *