Mieszkania na wynajem również otrzymały weto od prezydenta: czy państwo nadal będzie je wspierać?

Bratysława, 26 maja (TASR) – W piątek prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová wróciła do Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej, aby renegocjować nowelizację ustawy o wsparciu państwa dla wynajmu mieszkań. Zwróciła uwagę, że treść pierwotnego wniosku była poprawką, jednak w ramach drugiego czytania została zgłoszona i przyjęta poprawka, która uzupełniła ustawę o 23 inne niezwiązane ze sobą poprawki.

Zmiany te dotyczyły dostosowania funkcjonowania Agencji Mieszkań Dotowanych na Wynajem. Z charakteru i treści tych poprawionych punktów poprawek wynika, że ​​są one najpoważniejsze merytorycznie, podkreśliła głowa państwa.

Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy członkami tej agencji są założyciele i zrzeszeni inwestorzy, jednak tylko założyciele agencji mają prawo głosu w organach agencji. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem wspólnicy inwestycyjni powinni mieć również prawo głosu.

Prezydent uważa to za ważną zmianę, która może prowadzić do osłabienia lub nawet zaniku wpływów państwa w ramach głosowania, w szczególności na zgromadzeniu członków agencji, co ma niesystematyczny skutekponieważ jej założycielami są wyłącznie organy publiczne, a agencja jako taka działa w obszarze najmu mieszkań wspomaganych przez państwo.



„Uchwalona ustawa stworzyła tym samym przestrzeń do udziału w zarządzaniu agencją przez podmioty, które będą w oczywistym konflikcie interesów, gdyż partnerzy inwestycyjni będą bardziej zainteresowani obroną zasadniczo subiektywnych interesów handlowych, a mniej interesu publicznego. W uchwalonej ustawie ustawodawca nawet nie próbował zrelatywizować tego oczywistego konfliktu interesów z pewnymi mechanizmami kontrolnymi i hamulcami” – zaznaczyła Čaputová.

Przewodniczący uważa to również za zasadnicze zastrzeżenie przeniesienie wyboru członków zarządu agencji do NR SR. Członkowie zarządu mogliby więc uzyskać silną legitymację i mandat w osobie prawnej, która nie jest organem kontroli władzy publicznej ani elementem systemu kontroli i równowagi w ramach podziału władzy.

Prezydent Zuzana Čaputová.

„Można to postrzegać jako konstytucyjnie niesystematyczny krok, który może ustanowić niebezpieczny precedens, gdy władza wykonawcza zostanie pozbawiona przez ustawodawcę decyzji personalnych w centralnych organach administracji państwowej lub w innych organizacjach rządowych i przedsiębiorstwach państwowych” – dodał głowa państwa.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *