Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie w ostatnich dniach obozowały tysiące migrantów próbujących przedostać się na terytorium Polski. Według rzecznika niemieckiego rządu Merkel wezwała Putina do „podjęcia działań” przeciwko wykorzystywaniu uchodźców przez białoruski reżim jego sojusznika Aleksandra Łukaszenki, napisała AFP.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie w ostatnich dniach obozowały tysiące migrantów próbujących przedostać się na terytorium Polski | Fot. MON Źródło: Reuters
Według Unii Europejskiej Białoruś sprowadza migrantów na granicę, próbując wywołać napięcia w bloku europejskim w odwecie za unijne sankcje.
Przywódcy UE mówią w tym kontekście o „ataku hybrydowym”, a polski premier Mateusz Morawiecki we wtorek powiązał prezydenta Rosji z kryzysem migracyjnym. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał w środę Morawiecka nieodpowiedzialnym.
kanclerz #Merkel rozmawiał dziś z prezydentem Putinem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim jest nieludzkie i niedopuszczalne, i wezwał prezydenta Putina do wpłynięcia na to.
11.41 – 10. 11. 2021
94
388
W rozmowie z Putinem Merkel nazwała „instrumentalizację migrantów przez białoruski reżim nieludzką i niemożliwą”, powiedziała rzeczniczka na Twitterze.
Kryzys graniczny jest słuszny dla polskiego rządu. Migracja odwraca uwagę od skandalu aborcyjnego i gigantycznej inflacji
Przeczytaj artykuł
Dodał, że kanclerz federalny wezwał prezydenta Rosji do podjęcia działań. Według AP, Komunistyczna Partia Rosji donosi, że obaj przywódcy zgodzili się na „kontynuowanie dyskusji” na temat migrantów z Białorusi do Polski.
We wcześniejszym oświadczeniu na temat obecnej sytuacji Kreml oskarżył Unię Europejską o „odrzucenie ideałów humanizmu” i próbę „wspierania” białoruskich planów częściowego zamknięcia granicy.
W ostatnich tygodniach i miesiącach do Białorusi, Polski, Litwy i Łotwy dotarły tysiące uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu, choć nie jest to tradycyjny kraj tranzytowy.
Sytuacja pogorszyła się w tym tygodniu wraz z przybyciem kilku tysięcy migrantów na polską granicę z białoruskimi żołnierzami i strażą graniczną. Polska stara się uniemożliwić im przekroczenie granicy, a tysiące polskich policjantów i żołnierzy interweniują.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.