Mechanik samochodowy, który poszedł do Akademii Sztuk Scenicznych bez matury. Tylko Janosik nie rozsławił Dočolomanskiego

Miał setki powtórek namalowanych na szkle.

Przez ponad 40 lat był ostoją Słowackiego Teatru Narodowego (SND), gdzie udało mu się stworzyć nie tylko atrakcyjnych i romantycznych bohaterów, ale także szereg skomplikowanych postaci. Mówimy o byłym słowackim aktorze Michale Dočolomanským. Kultowy i często obsadzony aktor skończy 80 lat w piątek (25 marca).

Urodził się 25 marca 1942 roku w polskim mieście Niedzica. W wieku 12 lat stracił ojca, a matka sama wychowała 10 dzieci. Kilkoro jego rodzeństwa, Michal Dočolomanský, również rozpoczęło karierę aktorską. W wieku 13 lat otrzymał swoją pierwszą rolę teatralną w Opowieść Andersena o królowej Śniegu św. Jerzego.

Mechanik samochodowy potajemnie zgłosił się do Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze

Uczył się jako mechanik samochodowy i poświęcił się gimnastyce. Jednak w 1964 ukończył studia aktorskie na Akademii Sztuk Scenicznych (VŠMU) w Bratysławie iw tym samym roku został członkiem SND Dramat. Studiował w Akademii Sztuk Scenicznych bez matury.

„Miałem pracę. Z wykształcenia jestem mechanikiem samochodowym i pracowałem w hurtowni w zachodniej Słowacji. W tym samym czasie uprawiałem sport w Bratysławie, gimnastykę, ale uprawiałem też sport amatorsko. poszedłem do Akademii Sztuk Scenicznych. Zrobiłem to po cichu, żeby nie było tak źle, że mnie nie zabrali, ale w końcu to zrobili. on wspomniał Dočolomanský za swój debiut według płyt Radia Regina West.

„Pierwszy rok był bardzo trudny. Nie mogłem iść do studia, wstydziłem się. Potem przyszedł drugi rok, przyszedł dialog i mogłem się za nim ukryć” trwał w powijakach. Ostatecznie pracował w SND do 2008 roku. Wcielał się w poważne role, ale także postacie komiksowe.

W 1968 roku Miša wcielił się w Bača w tragiczną historię żony Bača. Wśród postaci dramatycznych występował m.in. w dramatach pisarzy nordyckich Henrika Ibsena i Augusta Strindberga.

W produkcji Bockererowi udało się wcielić się w nawet pięć postaci za pomocą kreskówek, z których chyba najsłynniejszym jest jego portret Adolfa Hitlera, w którym autentycznie przedstawia szalonego dyktatora i opętanego.

Był także obecny w produkcjach klasyki rosyjskiej. W złożonej psychicznie postaci Smerďakova publiczność mogła zobaczyć go w spektaklu Bracia Karamazow, podpułkownika Aleksandra Veršinina w tragikomedii Trzy siostry oraz wcielił się w bohatera Kirilova w teatralnej adaptacji powieści Besy.

Najsłynniejsza rola

W 1974 roku reżyser Karol Zachar wcielił się w niego w swoją najsłynniejszą postać. Zagrał Janosika w słynnym musicalu Ernest Bryll i Katarzyna Gärtnerová Na malowanym szkle, który miał setki powtórek. Musical był hitem nawet po powrocie do kin w latach 90. XX wieku.

„Kiedy wznowiliśmy ten program po rewolucji, mój szef zapytał mnie, czy mógłbym to zrobić. Mówię, że fizycznie to nie będzie problem, gorzej jest poradzić sobie z tym mentalnie. Jánošík miał 33 lata. Ale myślałem, że tak będzie być takim nostalgicznym wspomnieniem roku 74, w którym go stworzyliśmy. Okazuje się, że widz odbiera to inaczej.” powiedział o tych chwilach dla RTVS.

Wszechstronny artysta wystąpił także na scenie w musicalu Cyrano de Bergerac Attention Léon! lub Hello, Dolly!, pod kierunkiem Milana Lasiki.

Projekty telewizyjne

Dočolomanský występował też bardzo często w słowackich i czeskich filmach oraz w telewizji – Miedziana wieża, Zaginiona dolina, Tysiącletnia pszczoła, Adela jeszcze obiadu, Dni zdrady, Tajemnice zamku w Karpatach.

Był częstym zwycięzcą plebiscytów na najpopularniejszego aktora. Stworzył szereg postaci dla radia w słuchowiskach, grupach komediowych i satyrycznych, kabaretach i programach sylwestrowych.

W 1982 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty, a dwa lata później został laureatem Nagrody Złotego Krokodyla. W styczniu 2004 roku otrzymał nagrodę aktorską w Plebiscycie Publiczności Telewizji.

W 2007 roku został odznaczony przez Prezydenta Ivana Gašparoviča Nagrodą Rady I stopnia im. Ľudovíta Štúra za nadzwyczajne zasługi w rozwoju kultury i sztuki teatralnej. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę za Całokształt Twórczości Funduszu Literackiego.

Michal Dočolomanský odszedł z tego świata 26 sierpnia 2008 roku. Miał 66 lat. Przyczyną śmierci był rak płuc. W lipcu 2010 roku uroczyście odsłonięto mu pamiątkową tablicę w jego rodzinnej Niedzicy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *