Pęcherze, powszechnie nazywane odleżynami, tworzą się, gdy tarcie działa na skórę. Przy zwiększonym tarciu górna część skóry, skóra, łzy z zamszu (tkanka łączna). W tej pośredniej warstwie między dwiema częściami skóry wnika płyn tkankowy, który postrzegamy jako spuchnięty pęcherz wypełniony wodą.
Perforacja pęcherzy jest oficjalnie zabroniona w pedicure, ponieważ jest to naruszenie integralności skóry z wysokim ryzykiem infekcji. Bakterie mogą łatwo przedostać się przez ranę do obszaru między skórą a zamszem, zwłaszcza jeśli pęcherz zostanie przekłuty w nieprofesjonalny i niesterylny sposób. Żaden ekspert oficjalnie nie zaleci laikowi przebicia pęcherza w domu, zwłaszcza w niesterylnych warunkach. Cukrzyca z zawałem stopy cukrzycowej lub pacjent z niedokrwieniem kończyny z pewnością nie powinien tego robić. Nigdy nie wolno zdzierać „skóry”, która pokrywa żarówkę!
„Jednakże w naszym centrum pedicure i podologii stosuję sterylną procedurę technologiczną”, mówi Milada Nádašiová, trenerka pedicure i prezes Słowackiego Towarzystwa Podologicznego.
„Dezynfekuję powierzchnię ampułki, następnie delikatnie nakłuwam ją sterylną jednorazową igłą. Wyciskam sok z tkanek, płyn w środku. Następuje dezynfekcja chirurgiczna, pozostawiam ampułkę do wyschnięcia i pokrywam ją hydrokoloidem korygującym” – mówi dodaje.
Opatrunek hydrokoloidowy zapewnia natychmiastową ochronę przed dalszym powiększaniem się rany i jednocześnie zapewnia jej gojenie „w wilgotnym środowisku”.Istnieje kilka rodzajów opatrunków różnych producentów (Compeed, Balea, Urgo, Hansaplast, Cosmos, Spofaplast) przeznaczonych specjalnie na pęcherze, czyli siniaki. Według testów ich jakość jest różna, niektóre nie wytrzymują nawet kilku godzin.
Te pomoce medyczne, które można kupić w aptekach i niektórych drogeriach, mają kształt, który musi optymalnie przylegać do pięty lub palców. Specjalna folia z substancją leczniczą w środku plastra wchłonie płyn wydobywający się z blistra i stworzy miękką żelową poduszkę, która chroni ranę i pomaga w regeneracji skóry. Według producentów tzw. hydrokoloidowa metoda leczenia ran w wilgotnym środowisku jest szybsza niż wtedy, gdy rana jest „sucha” na powietrzu. Mówiąc najprościej, nazywane są również „drugą skórą”. Oprócz leczenia pęcherzy, mają również działanie profilaktyczne, wzmacniają i zakrywają miejsce, które zwykle jest ocierane przez but.
„Zadaniem tych opatrunków jest odciągnięcie płynu tkankowego z pęcherza na zewnątrz, wchłaniają go, a następnie w ciągu kilku dni zaczynają samoczynnie się odklejać. Należy podkreślić, że opatrunki te nie schodzą po dwóch, trzech godzin, gdyby tylko je otworzył, odpadłyby razem ze skórą i pęcherzem!”, podkreśla inżynier. Milada Nádašiová. „Nie zdejmujemy ich, odejdą, gdy zamoczą się, same się zsuną. To bardzo ważne!” Bardzo ważną informacją jest również to, że plaster nakleja się na napiętą skórę (bez fałd) ), to znaczy, że jeśli przykleisz go z tyłu stopy, pociągniesz palec do siebie!
Wskazówki: A co z siniakami na nogach?
- jeśli masz taką możliwość, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę lub niedokrwienie kończyn, udaj się do gabinetu pedicure medycznego, gdzie profesjonalnie zajmą się Twoim siniakiem
- przekłuć siniak wyłącznie w sterylnych warunkach, użyć jednorazowej igły z apteki, umyć ręce, zdezynfekować ranę i nigdy nie zdzierać „skórki” z pęcherza
- jeśli siniak jest z tyłu stopy (w miejscu ścięgna Achillesa) przyciągnij palec do siebie i dopiero wtedy przykryj go hydrokoloidowym plastrem
- nigdy nie odrywaj plastra, odklei się sam!
- znajdują się wkładki żelowe nie tylko chroniące pięty, ale również chroniące tył stopy (przyklejają się do tyłu butów)
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.