Macron: Reforma musi wejść w życie do końca roku

Mimo ogólnopolskich protestów uważa, że ​​jest to konieczne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce, by kontrowersyjna reforma systemu emerytalnego weszła w życie do końca tego roku. W oświadczeniu wydanym w środę, 22 marca, szef Pałacu Elizejskiego podkreślił, że ta reforma jest koniecznością pomimo ogólnokrajowych protestów. Poinformowała o tym agencja AFP.

Mimo że ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia reformy musi podjąć Trybunał Konstytucyjny, Macron uważa za niezbędne, by reforma weszła w życie do końca roku.

„Im dłużej będziemy czekać, tym większy będzie deficyt. Ta reforma jest koniecznością. Nie podoba mi się to, wolałbym też tego nie robić” – powiedział Macron w wywiadzie telewizyjnym.
„Ta reforma nie jest luksusem ani rozrywką, jest koniecznością” – powiedział Macron cytowany przez agencję AP.

Po przyjęciu reformy, która m.in. podnosi wiek emerytalny z 62 do 64 lat, Macron jest gotów pogodzić się z niepopularnością. „Jeśli mam wybierać między sondażami opinii publicznej a ogólnym interesem tego kraju, wybieram interes kraju” – powiedział prezydent Francji.

„Jeśli muszę dzisiaj zaakceptować, że będę niepopularny, zaakceptuję to” – powiedział Macron. Przyznał jednocześnie, że nie udało mu się przekonać Francuzów do reform.

Rząd przetrwał dwie apelacje

Francuski rząd przeżył dwa wotum nieufności w poniedziałek 20 marca. Ich impulsem była decyzja rządu o przeforsowaniu niepopularnej reformy emerytalnej bez głosowania w izbie niższej parlamentu. Tam reforma nie miała wystarczającego poparcia. Izba wyższa, Senat, zatwierdziła go w zeszłym tygodniu.

Wyniki dwóch wotum nieufności wobec rządu w poniedziałek były bliższe niż oczekiwano, co jest postrzegane jako osłabienie poparcia rządu.

Macron przemawiał w środę po raz pierwszy od czasu, gdy jego rząd przegłosował reformę w parlamencie w zeszłym tygodniu. Jego decyzja wywołała codzienne protesty w całej Francji. Macron potępił przemoc w środę, ponieważ niektóre protesty przerodziły się w starcia z policją.

Przemówienie Macrona dla Správy RTVS o 19:00 obejrzała także redaktor naczelna Viktória Bellová:

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *