Kraje V4 rozmawiały o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej w Budapeszcie

23 listopada 2021 r. premier Andrej Babi odbył w Budapeszcie nadzwyczajne spotkanie premiera V4. Głównym problemem była aktualna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Na nadzwyczajnym spotkaniu wygłoszonym przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego premier V4 mówił o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej i jego rozwoju w ostatnich tygodniach. Polska, podobnie jak Litwa i Łotwa, ma bezprecedensowy przepływ hybrydowy na zewnętrznej granicy UE imprezy Białoruski reżim, który stworzył nowy szlak migracyjny do UE.

Polski premier poinformował swoich kolegów o obecnej sytuacji, zgodnie z którą polskie władze szacują, że nielegalnych migrantów przebywa obecnie 7 tys. i 15 tys., głównie z Irlandii, Afganistanu, Sri Lanki, Somalii, Rosji i innych krajów. Jednocześnie ich import organizowany jest przez reżim białoruski. Oprócz sił granicznych na granicy rozlokowano teraz żołnierzy w pocie czoła 15 000 i kolejne 2000 policji. W ostatnim okresie zabili 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Szefowie rządu V4 zgodzili się, że mimo silnego wspólnego stanowiska sytuacja jest przytłaczająca i napięta. „To agresywna akcja reżimu białoruskiego, z którym Polska walczy. Dziś wróciliśmy do Polski z pełną solidarnością. Prezydent Zeman wysłał list do polskiego prezydenta Duda – zaoferujemy pomoc naszym żołnierzom, naszym policjantom. do granicy węgiersko-serbskiej przez 50 policjantów, którzy od 17 czerwca aresztowali 4233 migrantów. Poleci do Polski stronaczy przyjmie naszą pomoc, czy nie, ” powiedział premier Andrej Babi.

Czechy forsowały surowsze i szersze sankcje wobec Białorusi, które zostały zatwierdzone w zeszłym tygodniu przez Radę do Spraw Zagranicznych. Zdaniem premiera Babiego konieczne jest utrzymanie presji na wstrzymanie lotów na Białoruś i wspieranie powrotu migrantów z Białorusi do krajów pochodzenia.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *