Kraje UE uzgadniają 10. pakiet sankcji w rocznicę wojny

Dziesiąta paczka, zgodnie z deklaracją sztokholmską, zawiera „ukierunkowane ograniczenia na osoby i podmioty, które wspierają wojnę (na Ukrainie), rozpowszechniają propagandę lub dostarczają drony, których Rosja (później) używa w wojnie” na Ukrainie.

Na zdjęciu od lewej przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Źródło: Efrem Łukacki

Pakiet zawiera również dodatkowe ograniczenia handlowe. Stacja CNN wyjaśnia, że ​​nowe sankcje obejmują również ograniczenia w eksporcie towarów o tzw. podwójnym zastosowaniu. Konkretnie dotyczą one np. eksportu ok. 50 komponentów elektronicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w systemach uzbrojenia, dronach, rakietach czy śmigłowcach – informuje DPA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) wyjeżdża po nadzwyczajnym szczycie przywódców UE w Brukseli, czwartek, 9 lutego 2023 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku) wyjeżdża po nadzwyczajnym szczycie przywódców UE w Brukseli, czwartek, 9 lutego 2023 r.

Źródło: Yves Hermann

Stosowanie już istniejących sankcji musi zostać przedłużone, aby uniemożliwić firmom spoza Europy dostarczanie do Rosji towarów o przeznaczeniu wojskowym, takich jak drony. Firmy dokonujące takich dostaw mogą w przyszłości utracić dostęp do rynku wewnętrznego UE, informuje DPA.

Negocjacje trwały dłużej niż oczekiwano. Dyplomaci powiedzieli, że powodem były głównie starania Polski o zaostrzenie ograniczeń w imporcie kauczuku syntetycznego z Rosji. Jak wynika z wypowiedzi anonimowego polskiego dyplomaty, Warszawa ostatecznie odstąpiła od tego żądania i przyjęła warunek regularnych kontroli importu kauczuku syntetycznego do UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.

Źródło: Efrem Łukacki

Nowe sankcje wejdą w życie w sobotę – po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Podobnie jak w przypadku poprzednich pakietów, należy dołączyć listę osób, które otrzymają zakaz wjazdu do UE i których aktywa zostaną zamrożone.

Według AFP, powołującego się na anonimowego dyplomatę, na liście powinno znaleźć się łącznie 120 osób i instytucji oraz trzy rosyjskie banki. Wśród sankcjonowanych mają być dowódcy wojskowi, politycy, a także osoby odpowiedzialne za szerzenie propagandy czy osoby odpowiedzialne za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

Nowe sankcje wejdą w życie w sobotę – po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Nowe sankcje wejdą w życie w sobotę – po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Źródło: Olivier Matthys

Szwedzka prezydencja powiedziała, że ​​nowy pakiet obejmuje „najcięższe i najszersze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono, aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę”.

UE poinformowała, że ​​nowa runda sankcji ma na celu utrudnienie Rosji finansowania wojny, a jednocześnie pozbawienie jej wyposażenia technicznego i części zamiennych do broni używanej na Ukrainie. Pakiet miał również na celu odcięcie banków, w tym Alfa-Bank i Tinkoff, od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Sankcje mają uderzyć w rosyjski eksport o wartości ponad dziesięciu miliardów euro.

Autorski:
TASR, zmiana

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *