Kończy się zakaz sprzedaży w niedzielę, Słowacy mogą swobodnie podróżować nawet do Polski

Aktualizacja

Słowacja w dalszym ciągu łagodzi środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronaawirusa. Od godziny 6 rano w sobotę otwarte zostaną także granice z sąsiednią Polską. Natomiast od 1 lipca w imprezach masowych, w których możliwe jest ustawienie szachownicy, będzie mogło brać udział ponad 1000 osób, pod warunkiem zapełnienia wszystkich miejsc w szachownicy nie więcej niż w 50%.

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Igor Matovič, są to przede wszystkim wydarzenia sportowe. Nowością jest także zniesienie zakazu sprzedaży w niedzielę oraz obowiązkowego dnia zdrowia w niedzielę. Rada ekspertów przyjęła także inne środki łagodzące.

Sanitacja powinna być przeprowadzana w ramach codziennego operacyjnego reżimu sanitarnego.

Od soboty zniesiony został obowiązek zamknięcia wszystkich placówek handlowych w niedzielę oraz obowiązek przeprowadzania obowiązkowej dezynfekcji lokali w każdą niedzielę, tzw. dzień sanitarny. „Ale w przypadku sklepów spożywczych i działalności powszechnych placówek gastronomicznych, w tym stoisk fast food, wprowadzono obowiązek kładzenia nacisku na regularne czyszczenie i dezynfekcję” – dodał. powiedział Ján Mikas, główny higienista SR.

Sanitacja powinna być przeprowadzana w ramach codziennego operacyjnego reżimu sanitarnego. Od soboty można się też spodziewać, że firmy, które musiały prowadzić rejestr klientów i przechowywać tę listę przez 30 dni, nie będą już miały tego obowiązku. Skreśla się także obowiązek zapewnienia pomiaru temperatury ciała wyznaczonym osobom przy wejściu do budynków organów państwowych i samorządu terytorialnego, a także przy wejściu na baseny i ośrodki odnowy biologicznej. Dozwolone będą również urządzenia wytwarzające aerozol, takie jak suszarki do rąk.

Rada ekspertów umieściła także Czarnogórę, Monako i Wyspy Owcze na liście bezpiecznych krajów dla Słowacji. Od lipca zostanie dopuszczona także organizacja maratonów. W przypadku usług taksówkowych obowiązek siedzenia przez klienta na tylnym siedzeniu zamienia się w zalecenie. Usunięty zostaje także obowiązek stosowania przez pracownika sprawującego opiekę osobistą Klienta przyłbicy ochronnej lub okularów ochronnych w czasie pracy.

W pomieszczeniach zamkniętych noszenie maseczki jest obowiązkowe

Na basenach sztucznych zniesiony zostaje zakaz korzystania z atrakcji wytwarzających aerozol. Obowiązek zachowania przez operatorów basenów odległości dwóch metrów w miejscach odpoczynku zostaje przekształcony w zalecenie.

Jak powiedziała Henrieta Hudečková, główna ekspertka ds. epidemiologii Ministerstwa Zdrowia, Dzień Sanitarny wpisuje się w regulamin pracy instytucji, do których jest to wymagane przez prawo. Obowiązuje dzień sanitarny, który będzie realizowany w sposób określony przez każdy zakład w jego regulaminie działania.

„Przykładowo niektóre placówki medyczne w szpitalach, oddziałach czy salach operacyjnych przywracają go do stanu używalności raz w miesiącu. Tego dnia nie jest wykonywana żadna operacja, nic nie jest robione, żadna interwencja, tylko przeprowadzany jest ten profesjonalny zabieg.” ona mówi.

Dodała, że ​​nadal obowiązuje obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego. „Maski nie pozbędziemy się tak łatwo, może na kilka lat, a może na całe życie” ona dodała.

Źródła: SITA, TASR

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *