W czwartek Komisja Europejska przedstawiła raport na temat perspektyw strategicznych na 2023 r. Analizuje w nim otwartą autonomię strategiczną Europy opartą na zrównoważonym rozwoju i dobrych warunkach życia oraz sugeruje, jak pracować nad osiągnięciem tych celów.
Raport przedstawił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i perspektyw strategicznych. Według niego UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną i zrównoważony rozwój. Będzie to miało fundamentalny wpływ na wzmocnienie strategicznej autonomii UE, jej długookresową konkurencyjność, zachowanie modelu społecznej gospodarki rynkowej oraz umocnienie pozycji światowego lidera gospodarki zeroemisyjnej.
„Sprawozdanie z perspektywy strategicznej pojawia się w bardzo odpowiednim momencie. Analizuje główne wyzwania, przed którymi stoi UE w przejściu na zrównoważony rozwój, i proponuje rozwiązania. Wyraźnie pokazujemy, że koncentrujemy się na dobrych warunkach życia obecnych i przyszłych pokoleń oraz na pilnych trzeba chronić planetę” – powiedział mediom Šefčovič.
Istnieją jednak pewne przeszkody w tym procesie. Zmiany geopolityczne wpływają na działania rządów na całym świecie, a międzynarodowa współpraca w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatyczne czy transformacja energetyczna, zostaje poddana w wątpliwość. Dlatego UE chce oddzielić wzrost gospodarczy od wykorzystania zasobów i przejść na bardziej zrównoważoną produkcję i konsumpcję. Aż 75% przedsiębiorstw w strefie euro jest obecnie zależnych od zasobów naturalnych.
Dostępność pracowników z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi i miękkimi będzie miała kluczowe znaczenie dla konkurencyjności UE: 85% firm nie ma obecnie pracowników, którzy mogliby jednocześnie zarządzać zieloną i cyfrową transformacją.
W raporcie zaproponowano dziesięć obszarów działania w celu osiągnięcia transformacji: należy zagwarantować nową europejską umowę społeczną skoncentrowaną na usługach socjalnych wysokiej jakości; pogłębienie jednolitego rynku z bilansem zeroemisyjnym, podkreślającym strategiczną autonomię i bezpieczeństwo ekonomiczne; zacieśnienie współpracy UE z kluczowymi partnerami; promować zmianę produkcji i konsumpcji w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz promować zrównoważony styl życia; podjąć działania publiczne w celu uwolnienia przepływów finansowych niezbędnych do jednoczesnej transformacji; zapewnienie trwałości wydatków publicznych; zwiększyć efektywność ram fiskalnych; przesunięcie wskaźników politycznych i ekonomicznych w kierunku zrównoważonych warunków życia sprzyjających włączeniu społecznemu, w tym dostosowanie PKB do takich czynników, jak zdrowie i środowisko; zwiększenie udziału Europejczyków w rynku pracy i skupienie się na przyszłych umiejętnościach; wzmacnianie demokracji; oraz poprawa ochrony ludności poprzez wzmocnienie narzędzi gotowości i reagowania.
Komisja przedstawi strategiczne sprawozdanie perspektywiczne do rozważenia przez państwa członkowskie w dniu 10 lipca. Powinien też posłużyć jako podstawa do dyskusji szefów rządów i państw na nieformalnym szczycie UE w Granadzie w październiku 2023 r.
01 – Zmodyfikowano: 2023-07-06 12:39:33 – Wyczyn. : 1 – Tytuł: Trybunał w Strasburgu orzekł na korzyść sędziego, który krytykuje polski rząd 02 – Zmodyfikowano: 2023-07-06 11:59:15 – Feat. : 1 – Tytuł: Wypłata starych funduszy europejskich wzrosła do 73,58% na koniec 3 czerwca – Zmodyfikowano: 2023-07-06 11:20:20 – Feat. : 1 – Tytuł: Słowacja jest przedostatnim otwartym krajem w UE pod względem przestępstw związanych z pracą w niepełnym wymiarze godzin
01 – Zmodyfikowano: 2023-07-05 16:46:30 – Wyczyn. : – Tytuł: Komisja Europejska skierowała do Słowacji siedem zaleceń dotyczących praworządności. Nie wdrożyliśmy niektórych poprzednich 02 – Zmodyfikowano: 2023-07-04 18:34:49 – Feat. : – Tytuł: Chiny odwołały przełożoną wizytę szefa dyplomacji Unii Borrell 03 – Zmodyfikowano: 2023-07- 03 20:13:02 – Feat. : – Tytuł: Von der Leyen podkreślił potrzebę przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE 04 – Zmodyfikowano: 2023-07-03 19:30:20 – Feat. : – Tytuł: Szef brytyjskiej dyplomacji rzucił światło na relacje między Wielką Brytanią a UE
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.