Krajom UE, dla których ta decyzja jest ważna, nie podoba się wprowadzona przez UE liberalizacja handlu z Ukrainą. Decyzja KE dotyczy Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji i oznacza przedłużenie umowy o zakazie sprzedaży towarów do 15 września. Przeszkodą powinno być zniekształcenie warunków na rynku krajowym. Niskie ceny towarów importowanych przez Ukrainę sprawiły, że produkcja rolna poszczególnych krajów stała się nieopłacalna.
Decyzją KE kraje mogą wprowadzić ograniczenia na cztery towary – pszenicę, kukurydzę, rzepak i nasiona słonecznika. Jak przypomniał szef resortu rolnictwa Bíreš, przez nasze regiony nadal można eksportować towary do innych krajów, co czyni nas krajem tranzytowym.
Komisja Europejska obiecała pomoc finansową: spełnili prośby krajów
Minister Bíreš przypomniał też, że cała sytuacja wiąże się z ryzykiem finansowym i podkreślił, że kraje dotknięte kryzysem potrzebują wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej. W wyniku tych żądań Komisja Europejska obiecała poszkodowanym krajom odszkodowanie w wysokości do 100 mln euro.
„Środki te są konieczne przez ograniczony czas ze względu na wyjątkowo poważne przeszkody logistyczne i ograniczone możliwości przechowywania ziarna przed zbiorami, które występują w pięciu państwach członkowskich”. — poinformowała Komisja Europejska w swoim komunikacie z poniedziałku, 5 czerwca.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.