Komisja Europejska chce umożliwić Polsce i krajom bałtyckim swobodniejsze traktowanie migrantów iROZHLAS

Komisja Europejska zamierza umożliwić Polsce i krajom bałtyckim swobodniejsze postępowanie z migrantami przekraczającymi białoruską granicę. Zgodnie z propozycją przedstawioną dziś przez unijną egzekutywę władze polskie, litewskie czy łotewskie mogłyby dłużej niż zwykle przetrzymywać na granicy azylantów. Jednocześnie ułatwiliby im wydalenie.




Bruksela

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Polscy pogranicznicy monitorują grupę migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę polsko-białoruską w pobliżu wsi Usnarz Górny w Polsce | Źródło: Reuters

Propozycja władzy wykonawczej UE jest próbą zaspokojenia żądań państw, które od dawna odmawiają przyjęcia tysięcy uchodźców próbujących dotrzeć na Zachód.


Uchodźcy przynoszą do kasy Łukaszenki miliony dolarów, na kryzys przygotowywał się od wiosny, oblicza Die Welt

Przeczytaj artykuł


Sąsiedzi Białorusi zaczęli budować ogrodzenia na swoich granicach z powodu migrantów i zwrócili się o pomoc do Unii Europejskiej. Chociaż współfinansowanie barier związkowych zostało odrzucone, komisja przygotowuje się do spełnienia żądań złagodzenia procedur azylowych.

„Aby chronić nasze granice i ludzi, dajemy państwom członkowskim elastyczność i wsparcie w radzeniu sobie z sytuacją kryzysową bez naruszania praw człowieka” – powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Zgodnie z przejściowymi przepisami zatwierdzonymi przez Kolegium Komisarzy w środę, graniczne ośrodki detencyjne miałyby do czterech tygodni na kontrolę migrantów i rejestrację ich wniosków o azyl, obecnie maksymalnie do dziesięciu dni. Całkowity czas, w którym kraje mogą zatrzymać kandydatów podczas przetwarzania wniosku w centrach granicznych, wyniesie do 16 tygodni. We wcześniej proponowanych przepisach europejskich Komisja przyznała 12 tygodni.


Łukaszenka wezwał Niemcy i Polskę do przyjęcia uchodźców. Zaoferował pomoc na granicy w powrocie do domu

Przeczytaj artykuł


Specjalny reżim, który również planuje ułatwić wydalanie migrantów, powinien obowiązywać przez sześć miesięcy. Według źródeł na stronie Politico w Brukseli, urzędnicy UE byli dalecy od jednomyślności, a niektórzy obawiali się, że będzie to sprzeczne z międzynarodowym prawem azylowym. Jednak zdaniem zwolenników powinno to skłonić wspomniane państwa do przyjęcia przynajmniej najbardziej narażonych migrantów, którzy mieszkają na granicach w mroźnej pogodzie.

Unia Europejska oskarża autorytarny reżim białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki o przywiązywanie ludzi z Bliskiego Wschodu i innych krajów do zewnętrznej granicy bloku w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk za łamanie praw człowieka, tłumienie opozycji i fałszowanie wyborów prezydenckich ostatni rok. Łukaszenka zaprzecza oskarżeniom.

Sytuacja na granicy uspokoiła się niedawno po tym, jak związek nakłonił do współpracy niektóre kraje Bliskiego Wschodu. Irak zorganizował już repatriację prawie dwóch tysięcy swoich mieszkańców, podczas gdy inne kraje nie pozwalają ludziom podróżować na Białoruś. Sam Łukaszenka zarządził relokację dużej części migrantów z granicy, a we wtorek, według rosyjskiej agencji RIA Nowosti, obiecał spróbować rozwiązać kryzys do końca roku.

Atak Łukaszenki

Krytycy środowej propozycji komisji obawiają się, że nie tylko narusza ona prawa migrantów, ale także daje innym krajom UE możliwość żądania takich samych zwolnień.


Kryzys migracyjny w Polsce nie osłabł. Morawiecki grozi sankcjami gospodarczymi i zamknięciem granic

Przeczytaj artykuł


Kraje takie jak Włochy, Grecja i Hiszpania stoją w obliczu znacznie większego napływu migrantów niż kraje Europy Wschodniej.

„Absolutnie nie”, powiedział dziś wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Według niego środek jest w pełni zgodny z prawem międzynarodowym i dotyczy jedynie obecnego „ataku hybrydowego” ze strony Łukaszenki.

Jednocześnie Komisja po raz kolejny zaoferowała Polsce pomoc unijnej agencji granicznej Frontex, której pracownicy mogliby pomóc w rejestracji migrantów. Jednak Warszawa od dawna odmawia przekroczenia granicy jakimkolwiek urzędnikom UE i powtarza, że ​​nie pozwoli przekroczyć granicy migrantom.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *