Kim jest nowa mistrzyni Europy w łyżwiarstwie figurowym Anastasia Gubanova?

ESPOO. Urodziła się w Togliatti, trenuje w Petersburgu. Trzy lata temu nadal reprezentowała Rosję.

Jako juniorka osiągnęła znakomite wyniki, wygrywając oba wyścigi w swoim pierwszym sezonie w serii Junior Grand Prix i kwalifikując się do finału, w którym zajęła drugie miejsce.

Na mistrzostwach Rosji była jednak najlepsza na czwartym miejscu wśród juniorek. Wśród kobiet jej najlepszym wynikiem było szóste miejsce w sezonie 2017/2018. Ostatnim razem, gdy startowała w mistrzostwach Rosji, zajęła dziesiąte miejsce.

Nie udało jej się zaimponować skoczkom juniorek: wyjątkowa muzykalność nie zastępuje brakujących punktów poczwórnych skoków.

Mimo to Anastasija Gubanova aspirowała do wielkich wydarzeń. Chciała wystartować w mistrzostwach Europy lub świata.

Nie wahała się więc długo, gdy zaproponowano jej reprezentowanie Gruzji.

Z Espoo

pisze dziennikarka Titanilla Bőd

W swoich drugich mistrzostwach Europy w koszulce nowego kraju Anastasia Gubanova zdobyła upragniony złoty medal.

historyczne złoto

W Espoo była najlepsza w programie krótkim i jeździe swobodnej. Na łyżwach swobodnych jeździła do muzyki indyjskiej i wykonała sześć wyraźnych potrójnych skoków. Wahanie w potrójnym przerzucie nie mogło zagrozić jego zwycięstwu.

„Najważniejszym punktem mojego wyścigu był jego koniec” – śmiał się 20-letni łyżwiarz. „Psychicznie był to dla mnie bardzo trudny wyścig. Cieszyłam się, że mi się udało” – promieniała szczęściem.

Georgia zdobyła swój pierwszy medal w kategorii kobiet na dużej międzynarodowej imprezie.

W świecie łyżwiarstwa figurowego wielu rodowitych Rosjan reprezentuje inne kraje.

Takich zawodników było też ponad dwudziestu na Mistrzostwach Europy w Espoo.

Polskę reprezentowali tylko tubylcy z Rosji, nawet w wyprawie z Gruzji i Węgier było ich więcej niż tubylców.

Traciła motywację

Gubanova mogła uzyskać inne obywatelstwo wcześniej, otrzymała ofertę z Białorusi. Jednak w tym czasie nie myślała jeszcze o zmianie obywatelstwa.

Jednak z biegiem czasu coraz bardziej traciła motywację. „W Rosji jest ogromna konkurencja, byłam ograniczona, brałam udział tylko w mniejszych lokalnych wyścigach. Nadal kochałam ten sport, ale nie było łatwo znaleźć motywację”, powiedziała.

Przedstawiciele gruzińskiego związku skontaktowali się z jego trenerem Vladimírem Rukavicinem. Od tego czasu Gubanova żartobliwie mówi, że radzi wszystkim, aby przyjmowali nieznane numery.

Gubanova powoli poznaje kraj, który reprezentuje, odwiedziła Tbilisi przed sezonem. Chwali kuchnię gruzińską, interesuje się kulturą.

Jednocześnie twierdzi: „Na lodzie jestem Gruzją, ale poza nim wciąż jestem tą samą rosyjską Nastyą, co wcześniej”.

W Petersburgu trenuje w grupie z mistrzem Europy 2020 Dmitrijem Alijewem. „Przed mistrzostwami rozmawialiśmy o jego doświadczeniu i bardzo mi pomógł” – powiedziała Gubanova.

Pierwszy faworyt nie powiódł się

Bez rosyjskich konkurentów Gubanova była jedną z faworytek, ale wielką faworytką była zeszłoroczna srebrna medalistka Mistrzostw Świata Loena Hendrickx z Belgii.

Po błędzie w programie krótkim 23-letnia zawodniczka znalazła się na drugim miejscu i choć program wolny rozpoczęła bardzo efektownie, w drugiej części wyścigu dwukrotnie upadła. Jej rozczarowanie było oczywiste, mimo że na scenie nosiła obowiązkowy uśmiech.

„Może nie jestem wystarczająco silna psychicznie” – powiedziała zaraz po swoim biegu.

Ludzie wokół niej potwierdzili, że przez cały sezon czuła dużą presję i odpowiedzialność. W tym okresie jazda na łyżwach sprawia mu mniej radości niż w przeszłości.

Błędów nie ustrzegła się nawet w finale Grand Prix, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Brązowy debiut

Brązowy medalista nie mógł być z tego powodu szczęśliwszy. Dla 16-letniej Szwajcarki Kimmy Repondovej były to pierwsze mistrzostwa Europy w karierze, a jej celem było zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce.

Nawet po krótkim programie nie chciała uwierzyć, że jest na trzecim miejscu. Następnie ukończyła drugi najlepszy bieg swobodny i zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

„Nigdy nie grałam przed tak dużą publicznością, podobał mi się cały program. W ogóle nie spodziewałam się, że będę w stanie zdobyć medal” – powiedziała.

W kategorii kobiet Szwajcaria zdobyła medal po 2011 roku, kiedy Sarah Meier została mistrzynią Europy.

W tym samym czasie Szwajcarzy zdobywają dwa medale w Espoo, Lukas Britschgi jest też trzeci w kategorii mężczyzn.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *