Dotacje będą miały formę bonów.
Po publikacji uzupełniliśmy artykuł o informacje z konferencji prasowej, podczas której szczegóły przedstawiła wicepremier Veronika Remišová.
Wybrane grupy uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych otrzymają jednorazową ulgę na zakup laptopa lub tabletu. Oczekuje się, że w sumie skorzysta z nich ponad 152 000 uczniów. Ponad 65,4 mln euro wraz z podatkiem przeznaczono z funduszy europejskich na projekt Digital Student, a za realizację odpowiada Koalicja Cyfrowa (Krajowa Koalicja na rzecz Umiejętności i Zawodów Cyfrowych Republiki Słowackiej). Plan został zatwierdzony już w październiku, ale państwo oficjalnie przedstawi go dzisiaj.
Ustalona zostanie dotacja w wysokości 350 euro na zakup urządzenia cyfrowego (komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu) dla wszystkich uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, w tym kwintany ośmioletnich szkół średnich. W sumie jest ich 56 600.
„Rozpoczynają nowy etap procesu edukacyjnego, w którym są prowadzeni do korzystania z komputera znacznie częściej niż w szkole podstawowej. Często muszą przygotowywać prezentacje lub projekty w domu” – wyjaśniła na konferencji prasowej minister inwestycji i informatyzacji Veronika Remišová. Argumentowała też o zdegradowanych wynikach uczniów w teście IT Fitness Test czy Monitorze 9, pod którym w czasie pandemii koronawirusa należało podpisać kształcenie na odległość.
Prawo do zasiłku będą mieli również uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych ze środowisk defaworyzowanych społecznie. Stan wyliczył, że dwie trzecie dzieci z biednych rodzin nie ma w domu komputera.
Projekt jest obecnie finansowany z dawnych funduszy europejskich. Remišová twierdzi, że jeśli się sprawdzi, chciałaby, żeby kontynuował. W ramach projektu pieniądze są przeznaczane nie tylko na samą składkę, ale także na nagrody dla nauczycieli, którzy zajmą się administracją projektu.
Kto będzie uprawniony do składki w wysokości 350 euro?
Grupy uprawnionych użytkowników tworzą cztery grupy studentów, przy czym w przeważającej części są to grupy społeczne ludności o potrzebach materialnych, gospodarstwa domowe o niskich i poniżej przeciętnych dochodach oraz studenci z potrzebami edukacyjnymi. Należą tutaj:
– studenci będący członkami gospodarstwa domowego w potrzebie materialnej (dochody członków gospodarstwa domowego nie osiągają minimum socjalnego)
– uczniowie posiadający orzeczenie ze struktury słuchania i profilaktyki, zgodnie z którym ich specjalne potrzeby edukacyjne wynikają z rozwoju w środowisku defaworyzowanym społecznie
– studenci będący członkami gospodarstw domowych nieprzekraczających 60% mediany dochodów (na podstawie zaświadczenia o wysokości dochodów lub dowodu niewykonywania działalności zarobkowej, np. zaświadczenie o bezrobotnym)
– uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych (na rok szkolny 2022/2023)
Jeżeli w gospodarstwie domowym uprawnionych do zasiłku jest więcej uczniów szkół podstawowych i średnich, rodzic może ubiegać się o zasiłek na każdego ucznia i tym samym otrzymać zasiłek w większej wysokości.
Jak będzie przebiegał proces przejęcia
Dzieci i rodzice nie otrzymują pieniędzy bezpośrednio, ale poprzez bony. Gdy przedstawiciel prawny zarejestruje się na stronie projektu digitalnyziak.sk, następuje proces weryfikacji, a następnie rodzic otrzymuje SMS-a z kodem potwierdzającym.
Przyjdzie do sklepu elektronicznego z kodem. Lista sklepów będzie dostępna na stronie internetowej. Powinno być 300-400 sklepów, w których rodzic będzie mógł wykupić ulgę na cyfrową. „W sklepie zostanie sprawdzony kod i dowód osobisty wnioskodawcy, a następnie sprzedawca zaproponuje mu odpowiednie urządzenie z dostępnych urządzeń” – powiedział Mário Lelovský, reprezentujący Koalicję Cyfrową.
Będzie też można dopłacić za mocniejszy komputer czy tablet. Cały proces obejmie również rozpakowanie i skonfigurowanie urządzenia, aby rodzic mógł odejść z w pełni funkcjonalnym urządzeniem. Link do strony projektu można zainstalować na komputerze lub tablecie, na którym zostaną wyświetlone podstawowe instrukcje dotyczące korzystania z urządzenia cyfrowego.
Określone są minimalne kryteria dla urządzeń, które można kupić w ramach dotacji:
- ekran o minimalnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli,
- co najmniej jeden port fizyczny do podłączenia urządzeń peryferyjnych,
- fizyczna (sprzętowa) słowacka klawiatura, która jest częścią urządzenia lub może być podłączona przez fizyczne porty urządzenia lub bezprzewodowo,
- funkcja sterowania kursorem, zintegrowana lub podłączana przez fizyczne porty urządzenia lub bezprzewodowo (mysz, ekran dotykowy, touchpad itp.),
- wbudowana kamera, głośniki i mikrofon,
- Funkcjonalność połączenia Wi-Fi,
- interfejs umożliwiający łączenie się z mobilnymi usługami transmisji danych – np. wbudowane gniazdo SIM czy możliwość podłączenia modemu do sieci 4G.
Jak potwierdził nam Mário Lelovský, każdy tablet będzie musiał posiadać slot na kartę SIM. „Zgodnie ze specyfikacją potrzebujemy tabletu z możliwością korzystania z danych mobilnych (Slot SIM). „Wielu użytkowników grantu nie ma połączenia z Internetem przez WI-FI, a niedostępność możliwości korzystania z danych mobilnych może stanowić fundamentalną komplikacje dla pełnego wykorzystania nabytej technologii” – napisał.
W przypadku laptopów wystarczy port USB, do którego można włożyć modem, aby połączyć się z usługą mobilnej transmisji danych operatora.
Pieniądze także dla nauczycieli i asystentów
Z podpisanej umowy o dofinansowanie wynika, że 53,2 mln euro łącznie z podatkiem musi trafić bezpośrednio do dzieci. Wsparcie dla studenta wynosi zatem 350 euro. Pozostałe wydatki należy skierować do pracowników.
„Nauczyciele klas będą finansowani jako dystrybutorzy wspierający, szkolni koordynatorzy cyfrowi, dyrektorzy szkół, specjaliści ds. Około 1,6 miliona euro zostanie przeznaczone na zarządzanie i promocję projektu.
Wyzwanie polegało na tym, czy inwestycja była tego warta
Dodano 13:00: Dostarczone urządzenia muszą przejść rejestrację, podczas której wskazany zostanie numer produkcyjny urządzenia oraz adres e-mail powiązany z każdą rejestracją.
„Będziemy motywować wszystkich aktorów, aby uczeń zarejestrował się na stronie digitalziak.sk, aw przyszłości będziemy tam oferować różne korzyści, czy to w postaci bezpłatnych kursów edukacyjnych, czy innych” – wyjaśnił Lelovský. Ponadto w umowie zawartej z przedstawicielem prawnym będzie bardzo dokładnie i jasno określone, na co przeznaczona jest wpłata, że pochodzi ona ze środków Komisji Europejskiej oraz że beneficjentem jest student.
Na sprzęcie zostanie również umieszczona specjalna naklejka, której praktycznie nie da się zerwać ani zniszczyć – powiedział przedstawiciel Digital Coalition. Lelovský zapewnia, że jeśli urządzenia pojawią się na bazarach, będą w stanie zidentyfikować pierwotnego właściciela. Opiera się też na samej rodzinie, która tak jak bierze na siebie odpowiedzialność za uczęszczanie do szkoły czy wyżywienie, tak samo będzie w przypadku wsparcia korzystania z komputerów.
Kontynuacja oryginalnego artykułu: Nie jest jeszcze do końca jasne, w jaki sposób państwo chce uniemożliwić ludziom odsprzedaż dotowanego sprzętu. Protokół zatwierdzenia Eurofunds stwierdza jedynie, że Koalicja Cyfrowa chce „wykorzystać ogólną komunikację i reklamę projektu za pośrednictwem punktów sprzedaży i sprzedawców”.
Ponadto, jeśli chodzi o zapobieganie nadużyciom nabytego materiału, powinien był zasugerować sprzedającemu skorzystanie z umowy. Wreszcie organizacja uznała komunikację za pośrednictwem nauczycieli i centrów społecznościowych za ważną.
Kierownik ds. IT w rządowym biurze, Ján Bučkuliak, badał, czy urządzenia można oznaczyć. Mário Lelovský z Koalicji Cyfrowej dodał, że nie ma możliwości dostępu do mienia osobistego i mienia prywatnego przedstawiciela prawnego. Zamiast tagowania sprzętu rozwiązaniem powinna być wspomniana rejestracja w systemie.
Przed zatwierdzeniem wsparcia finansowego z funduszy europejskich Martin Kmeťko, przedstawiciel jednostki Value for Money, zarekomendował, aby projekt zawierał wskaźniki wydajności – prawdziwy test umiejętności cyfrowych i wskaźników wykorzystania, w celu oceny, czy uczniowie osiągają oczekiwane efekty. Nie wiemy jeszcze, czy jest w projekcie. Lelovský odpowiedział, że wyniki można oceniać tylko zdalnie, a testy są przeprowadzane w sposób ciągły, co prawdopodobnie odnosi się do działalności testowej IT Fitness.
Procedury unikania konfiskaty funduszy europejskich
Dodajmy, że państwo mogłoby też skorzystać z wolnych środków europejskich na IT, bo kilka innych planów inwestycyjnych nie jest realizowanych w terminie.
Ján Hargaš, obecnie były sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Informatyzacji zadeklarował dla Žive.skże trwają procesy mające na celu zapewnienie, że niewydane fundusze nie powrócą na Słowację.
„Ogłoszono nabór wniosków na refinansowanie wniosków o zmianę lub projektów historycznych, które zostały opłacone z budżetu państwa i możemy je zwrócić. Innymi słowy, podjęto działania, aby zastąpić awarię pompy czymś znaczącym” powiedział.
Przykład projektu dofinansowanego ze środków europejskich, to także Edunet – łączność sieciowa i usługi internetowe dla szkół. Może kosztować nawet prawie 44 miliony euro.
Pod koniec stycznia Słowacja wykorzystała 24% środków europejskich na projekty informatyczne, pozostawiając do dyspozycji prawie pół miliarda, a projekty muszą zostać zakończone i wznowione do końca tego roku.
Ján Trangel współpracował przy artykule
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.