Nowy gazociąg zapewni dywersyfikację dostaw gazu.
Zdjęcie: Facebook/Euard Heger
Eduarda Hegera i nowego gazociągu.
Połączenie gazociągowe między Słowacją a Polską zostało oficjalnie zainaugurowane w piątek w polskiej miejscowości Strachocina. „To wyjątkowo strategiczna inwestycja. Połączenie gazociągowe między północą a południem zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko naszych krajów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Ropociąg daje nam nowe poczucie wolności, że mamy alternatywę, która nie zależy od Rosji. Tym rurociągiem będzie mógł płynąć norweski gaz i skroplony gaz” – dodał słowacki premier Eduard Heger.
Czytaj więcej Dzień, w którym Putin wściekł się na Heger
Gazowiec eustream poinformował, że rozpoczęcie regularnej komercyjnej eksploatacji gazociągu zaplanowano na październik tego roku. „Jego terminowe zakończenie jest ważnym sygnałem przed zbliżającym się sezonem grzewczym, ponieważ otwiera nowe możliwości zaopatrywania naszych rynków” – powiedział dyrektor generalny eustream Rastislav Njukovič. Zwrócił uwagę, że wdrożenie zakończyło się sukcesem również dzięki stałemu wsparciu ze strony prywatnych i publicznych akcjonariuszy spółki.
Po oficjalnym uruchomieniu gazociągu minister gospodarki Richard Sulík (SaS) docenił, że sześć lat temu właściwe organy podjęły decyzję o jego budowie. „Jedynie przepustowość tego połączenia odpowiada całorocznej konsumpcji Słowacji, a można wyeksportować trochę więcej w przeciwnym kierunku do Polski, a to znacząco przyczyni się do tego, że uzależnienie od rosyjskiego gazu znacznie się zmniejszy. . lub spaść całkowicie do zera” – powiedział Sulík. Przypomniał, że Słowacja ma już gazociąg połączony ze wszystkimi sąsiednimi krajami.
Przyłączenie się do polskiej sieci daje Słowacji możliwość korzystania z całego światowego systemu LNG. Połączenie systemów gazowych Słowacji i Polski to jeden z największych projektów infrastruktury energetycznej na Słowacji. Jest to kluczowy element priorytetowego korytarza dla połączeń gazowych Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej.
Długość rurociągu łączącego wynosi ok. 164 km. Po polskiej stronie jest to 61,3 km, długość słowackiej części to 103 km od granicy państwowej do tłoczni Veľké Kapušany. Gazociąg słowacko-polski jest już przystosowany do transportu gazu ziemnego z mieszanką wodoru, ponieważ słowacki przewoźnik Eustream przystąpił do ogólnoeuropejskiej inicjatywy European Hydrogen Backbone. Budowa projektu rozpoczęła się jesienią 2018 roku i jest współfinansowana ze środków europejskich.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.