Przedstawiciele słowackiego przemysłu apelują do urzędników państwowych o zapewnienie wystarczającej ilości gazu dla funkcjonowania słowackiej gospodarki.
Bez gazu nic się nie dzieje
Jak zaznaczył prezes Klubu 500 Vladimír Soták, rząd, parlament, a także minister gospodarki muszą zrobić wszystko dla prawidłowego funkcjonowania słowackiej gospodarki i produkcji naszych fabryk.
„Proszę rząd, parlament i ministra gospodarki o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zwrócić gaz” – powiedział Soták odpowiednim władzom.
Jednocześnie przypomniał wszystkim, którzy mówią o koniecznym odłączeniu rosyjskiego gazu, czy są gotowi wziąć na siebie dalszą odpowiedzialność za ten etap. „Nie potrafią sobie wyobrazić, co to znaczy zamykać fabryki” – powiedział.
Uzależnienie od rosyjskiej ropy
Według prezesa Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej Petra Mihóka, przedsiębiorstwa mają fundamentalny wymóg, a mianowicie, aby państwo zapewniało prawidłowe funkcjonowanie gospodarki i wystarczające zasoby energii.
– Z punktu widzenia biznesu i państwa jest to absolutnie ważne, w jakiej walucie będziemy płacić za dostawy gazu czy innych nośników energii – podkreślił.
Jak przypomniał dyrektor wykonawczy Club 500 Tibor Gregor, zależność Słowacji od rosyjskiego gazu sięga 85%, z czego ponad połowa trafia do przemysłu.
Jeśli chodzi o ewentualną zamianę całego rosyjskiego gazu na LNG, szacunkowy koszt budowy infrastruktury szacuje się na prawie 50 mld euro.
Prezydent Duda zasugerował Kollarowi, że Polska mogłaby pomóc Słowacji w dostawach gazu i ropy
Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NR SR) Boris Kollár (Jesteśmy rodziną) i prezydent RP Andrzej Duda zgodzili się, że Federacja Rosyjska prowadzi politykę imperialistyczną, potępiając jednocześnie agresję Rosji na Ukrainę.
Przewodniczący Parlamentu przyjął w środę 11 maja w reprezentacyjnym pomieszczeniu Zamku Bratysławskiego głowę państwa RP w ramach swojej oficjalnej wizyty w Republice Słowackiej.
Jednocześnie poinformował prezydenta Borisa Kollára o pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie przez Słowację, za co Duda podziękował Słowacji. Komunikat prasowy został dostarczony przez Departament Komunikacji z Mediami i Społeczeństwo Urzędu Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
Duda zaoferował pomoc Słowacji
Tematem wspólnej rozmowy był także koniec uzależnienia energetycznego od Federacji Rosyjskiej.
„Słowacja jest prawie uzależniona od dostaw gazu i ropy z Rosji. My jednak szukamy przestrzeni i możliwości jej zmiany” – powiedział szef słowackiego parlamentu.
Prezydent Duda powiedział, że budują gazociąg z Norwegii do Polski, a także negocjują z Arabią Saudyjską kupno ropy. Zaoferowała również Republice Słowackiej pomoc w dostawach gazu i ropy.
„Chcę podziękować za Wasz wysiłek i pomoc, bardzo to doceniamy. Miło słyszeć, że nasz sąsiad może nam w ten sposób pomóc” – podziękował Kollár. Podkreślił, że Słowacja musi wyjść z podporządkowania Rosji w sferze energetycznej.
Wspólne negocjacje z Prezydentem
Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego Przyjaźni z Rzeczpospolitą Polską Michal Šipoš oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska Rady Narodowej Republiki Słowackiej Jaroslav Karahuta uczestniczyli również w spotkaniu z Prezydentem Polakiem Andrzejem Dudem z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Rada Narodowa Republiki Słowackiej Boris Kollár i Szef Biura Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
Polska jest gotowa zwiększyć dostawy energii na Ukrainę, pilnie potrzebuje przede wszystkim ropy i benzyny
Polska jest gotowa zwiększyć pomoc energetyczną dla Ukrainy i zapewnić stabilne dostawy. Poinformowali o tym przedstawiciele polskiego rządu w poniedziałek na Polsko-Ukraińskim Forum Energetycznym, w którym wzięli również udział przedstawiciele innych krajów oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że trwają starania o „zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy”.
Polska zaopatruje Ukrainę w energię i paliwo od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Jednak poziom wsparcia powinien wzrosnąć. Wiceminister gospodarki Ukrainy Julia Sviridenkova powiedziała, że jej kraj pilnie potrzebuje ropy i benzyny, ponieważ rosyjska armia zniszczyła infrastrukturę paliwową, w tym rafinerie.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.