W Turčianske Teplice otwarto nową przestrzeń wystawienniczą Galerii Artur. A zaczynają się na wysokim poziomie – od zwiedzania prac rzeźbiarza Jána Zoričáka Ozveny (do 17 listopada). Artysta, który pracuje ze szkłem, urodził się w Ždiar (1944), od 1970 mieszka we Francji i ma światową sławę. Autorka wystawy Alena Chebeňová przybliżyła nam niecodzienne wydarzenie kulturalne, a kilka słów dodał sam mistrz Zoričák.
Zdjęcie: Romain Benicki
Prace Jána Zoričáka wystawiane są pod nazwą Echoes w nowej galerii Artur w Turčianske Teplice.
Prowadzisz galerię Artur, zorganizowałeś też wystawę Jána Zoričáka Ozveny. Jak długo go znasz i co cię w nim pociąga?
Alena Chebeňová: Po raz pierwszy spotkałam mistrza Zoričáka w 2018 roku podczas przygotowań do wystawy Windows to the Universe. A co mnie przyciągnęło? Jeśli pominąć wszystkie sukcesy, które osiągnął dzięki swojej pracy, to przede wszystkim pokory, której bardzo mi dzisiaj brakuje u ludzi.
zoryk Ján Zoričák i autorka wystawy Echa, Alena Chebeňová.
Czy od razu wiedziałeś, że chcesz stworzyć nową galerię ze sztuką Jána Zoričáka? Po czyjej nazwie galeria nosi imię Artura?
Kilka miesięcy temu przedstawiłem pierwszą koncepcję działalności kierownictwu Turčianske Teplice Modern Spa, właścicielowi galerii. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale nazwisko projektanta, który był na szczycie planów, to: Ján Zoričák. Przedstawiciele uzdrowiska Zuzana Ďurinová i Radovan Horecký zaproponowali nazwę ARTUR GALLERY: ART jako sztuka i TUR jako turecka, czyli „sztuka w Turcji”.
Jaki jest związek między Jánem Zoričákiem a Turčianske Teplice?
Mistrz Zoričák odwiedził w przeszłości Turčianske Teplice jako kurysta. Już wtedy bardzo je lubił i cieszył się, że robimy razem wystawę w uzdrowisku, które jest trochę ładniejsze. Dobudowano również kompleks Rezidencia Opera, w którym mieści się galeria. Ucieszyłam się, gdy obiecał swój osobisty udział w wernisażu, co bardzo sobie cenię. Lubię go również ze względu na jego wiek, problemy zdrowotne i odległość.
IMG 7132 Wystawa Echa Jána Zoričáka potrwa w Galerii Artur do 17 listopada.
Czy wspólnie przygotowaliście koncepcję wystawy? Co szczególnie chciał pokazać Ján Zoričák na tej wystawie?
Tak, robiliśmy postępy razem, ale Ján miał coś do powiedzenia. Wystawia dość często na Słowacji i za granicą, ale zawsze tworzy, dlatego zawsze chce pokazywać odwiedzającym to, co najlepsze i najnowsze.
Teraz przygotowujecie też harmonogram jego pracy – jak będzie wyglądał i gdzie robiliście zdjęcia?
Podziwiam geniusz Jána Zoričáka, jego mistrzostwo, ale i mądrość. W trakcie rozmów często emituje, właśnie w trakcie, myśli, które mogą być przesłaniem dla przyszłych pokoleń. To zainspirowało mnie do wydania kalendarza na 2024 rok zatytułowanego Myśli skromnego geniusza. I jeszcze ta pokora! Widzisz, tak myślę, to mnie fascynuje. Ale wracam do pytania: użyłem co najmniej jednego zdjęcia na każdy miesiąc kalendarza. Zdjęcia artystyczne pochodzą z pracowni Francuza Pedro Granera, który przez lata stał się swego rodzaju nadwornym fotografem arcydzieła.
Zoricak Ján Zoričák: Kosmiczny posłaniec
Czy byłeś też mistrzem Zoričákiem we Francji? Czy jest kawałek Słowacji?
Tak, dostałem zaproszenie, którego nie mogę odrzucić i uważam, że było ono bardzo potrzebne dla tej wystawy i dalszej współpracy. Przywiozłem z Francji dziewięć szkiców roboczych, które nie były jeszcze pokazywane na żadnej wystawie i są wystawione wraz z najnowszymi dziełami sztuki. A czy ma w domu kawałek Słowacji? Nie byłem w każdym pokoju, ale myślę, że ważniejsze jest to, co w sercu. A fakt, że kilkakrotnie wraca na Słowację, świadczy o jego zaangażowaniu. W każdym razie wychował swoją miłość do wysokich gór Tatr Wysokich w Alpach Sabaudzkich.
Panie Zoricak, zna pan Turčianske Teplice? Lubisz spokój uzdrowisk czy wolisz tętniące życiem miejsca?
Ján Zoričák: Oczywiście, że wiem. Turčianske Teplice to piękne miasto w Turkach. Byłem tam wiele razy. Są też bardzo dobre masaże, które bardzo miło wspominam, aw moim wieku wciąż ich potrzebuję! W uzdrowisku jest też przyroda, parki, jest tam wszystko. Pszczoły, ale także jaskółki. Są też spotkania, na których człowiek patrzy człowiekowi w oczy. Po prostu lubię obserwować przyrodę i spacerujących po niej ludzi.
Ucz się więcej Cuda, które pojawiają się i znikają
Co szczególnie chciałeś pokazać na Turčianske Teplice? Czy ty i Alena Chebeňová dobrze rozumieliście się przy wyborze prac?
Chciałem pokazać, co naprawdę robię z sercem. Pochodzi z lat 1986-2023. Ucieszę się z każdego gościa! Współpraca z Aleną Chebeňovą jest zawsze doskonała. Nie był to nasz pierwszy i myślę, że nie ostatni. Prace dobraliśmy dla gości uzdrowiska tak, aby każdy miał możliwość ponownego odkrycia poezji, piękna kolorów i czystości światła, które przechodzi przez szkło. Mam nadzieję, że każdy odnajdzie swoją duszę w tym kieliszku.
Czy jest jakaś różnica między tym, jak postrzegają Cię widzowie wystaw we Francji i na Słowacji? Czy widzowie i ich gusta są różne?
Mam wrażenie, że na wystawę częściej przychodzą słowaccy goście. Są też tacy, którzy tę samą wystawę odwiedzają więcej niż jeden raz. Francja jest wspaniała, wszystko widzieli, wszystko wiedzą! Cóż, czasem nie mogą nawet w spokoju obejrzeć wystawy. A czy smak się różni? Brak debaty.
Jan Zoricak Ján Zoričák na zdjęciu w aktach.
Lubisz wracać na Słowację? Kogo zawsze najbardziej nie możesz się doczekać?
Oczywiście, jeśli czas i zdrowie pozwolą, zawsze chętnie osobiście otworzę wystawę, taką jak ta w Turczańskich Cieplicach. Nie mogę się doczekać spotkań z rodziną, przyjaciółmi i gośćmi, którzy zawsze są bardzo zainteresowani moją pracą. I bardzo to doceniam.
Szkło towarzyszy Ci przez całe życie. Nigdy się nie nudzisz? Czy byli w stanie wyrazić wszystkie tematy, które chodziły ci po głowie?
Glass jest moją dziewczyną i nigdy się nie męczy. Każda osoba nie może się doczekać, kiedy nie ma go z nimi, a nawet kiedy jesteśmy razem, nie muszę ci nawet mówić. Szkło jest wyjątkowe.
Nad czym teraz pracujesz?
Teraz myślę o dzieciach, tych, które nie powinny były się urodzić, albo którym nie pozwolono się urodzić, i tych, które się urodziły, ale to nowy temat, z którym chciałbym wkrótce przyjechać na Słowację.
Czy możesz wyrazić wszystkie tematy, które miałeś na myśli przez szkło?
Wszystko może wyrazić się poprzez szkło, ponieważ jest lekkie. I jest kolor. Jest to materiał stworzony przez człowieka, ponieważ zrozumiał, że za pomocą ognia może za pomocą piasku uczynić światło.
Ucz się więcej Mistrz Zoričák stworzył wszechświat ze szkła
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.