Urząd Zdrowia Publicznego (ÚVZ) Republiki Słowackiej regularnie monitoruje sytuację basenów na Słowacji. W 29. tygodniu, który zakończył się 19.07.2023 r., została otwarta dla publiczności większość sztucznych i naturalnych basenów, które planowano uruchomić w sezonie pływackim 2023.
Regionalne władze ds. zdrowia publicznego (RÚVZ) sprawowały państwowy nadzór zdrowotny (ŠZD) na tych czynnych basenach i w dalszym ciągu monitorowały jakość wody w naturalnych zbiornikach wodnych, w których zajęcia rekreacyjne są organizowane w sposób niezorganizowany i gdzie nie ma operatora.
Informacje dotyczące tego monitoringu oraz sytuacji na basenach zostały opublikowane przez redakcję Wiadomości.sk za pośrednictwem działu komunikacji ÚVZ.
Niewystarczająca jakość wody
Według stanu na 19 lipca dopuszczono do działania 161 sztucznych basenów. Zadowalającą jakość wody w kąpieliskach stwierdzono także w dziesięciu naturalnych basenach i 57 naturalnych zbiornikach wodnych przeznaczonych do niezorganizowanego wypoczynku.
W zbiornikach wodnych Brezovej pod Bradlom, Ružín i Laborec Humenné nie zaleca się kąpieli ze względu na przekroczenie wartości progowych ważnych dla zdrowia wskaźników mikrobiologicznych. Niezadowalającą jakość wody stwierdzono także w powierzchni wody Gazárki Šaštín-Stráže.
W zbiorniku wodnym Duchonka, ze względu na pogorszenie się jakości biologicznej wody, zalecono nie kąpać się dzieciom, alergikom i osobom z osłabioną odpornością.
Zmniejszoną przejrzystość podczas inspekcji odnotowano w jeziorach Krpáčovo i Lipovina – Bátovce. Kolor nie odpowiadał zalecanej wartości na obszarach wodnych Plavecký Štvrtok, Malé Leváre i Kanianka oraz zalecanej wartości wskaźnika nasycenia wody tlenem w miejscowości Nitrianske Rudno.
Podczas ostatnich pobrań próbek na basenie Hotelu Patince Wellness oraz na górskim basenie letnim w Vyšné Ružbachy wykryto wady w jakości mikrobiologicznej wody w kąpieliskach.
„Operatorzy podjęli działania mające na celu przywrócenie jakości wody w zbiornikach, ich skuteczność zostanie zweryfikowana na podstawie próbek kontrolnych” wyjaśnione ÚVZ.
Przestrzeganie zasad pływania
Jednocześnie ÚVZ przypomina, że ważne jest przestrzeganie zasad zachowania na sztucznych basenach i stosowanie się do poleceń operatorów. Przed wejściem do wody ÚVZ zaleca sprawdzenie wody pod kątem koloru, zmętnienia, zapachu lub pływających na powierzchni zanieczyszczeń.
źródło: MIB.sk
„Nie pływaj w wodzie, jeśli śmierdzi moczem lub silnie chlorem, jeśli na ścianach basenu znajduje się warstwa szlamu lub jeśli ściany i podłoga basenu są uszkodzone.” ostrzega urząd.
Radzi przed wejściem na basen przejść przez brodzik, zachowując zasady higieny osobistej i nie wskakiwać do wody tam, gdzie jest to zabronione.
„Nie zostawiaj dzieci bez opieki osoby dorosłej, po każdej kąpieli weź jak najszybciej pełny prysznic, wypierz strój kąpielowy i załóż suche ubranie”, on dodał ÚVZ.
Uwaga na sinice
W naturalnych basenach mogą wystąpić zakwity sinic. Mogą one powodować problemy z oddychaniem, wysypkę skórną lub zapalenie spojówek u dzieci. Spożycie dużych ilości sinic może z kolei powodować problemy jelitowe, skurcze lub nudności. Podkreślił to Urząd Zdrowia Publicznego (ÚVZ) SR.
„Zauważamy zwiększoną obecność sinic, szczególnie po długotrwałej słonecznej i upalnej pogodzie, a ich namnażanie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia niż zakwity glonów. (…) Nie wszystkie sinice wytwarzają substancje toksyczne i alergizujące, ryzyko wzrasta wraz z czasem przebywania w wodę i wielokrotne kąpiele kilka dni z rzędu”, Zbliżony.
Zdaniem Zuzany Valovičovej z Wydziału Higieny Środowiska ÚVZ SR, namnożone i nagromadzone toksyczne sinice tworzą płatki lub skupiska kolonii. Są one rozproszone w słupie wody lub gromadzą się na powierzchni wody w postaci widocznej powłoki lub szlamu – nalotu wodnego. Najczęściej jest zielony lub niebieski.
„W zależności od kierunku wiatru kwiaty mogą przemieszczać się wokół zbiornika i osiadać na brzegach, gdzie wysychają i rozpylają” » dodał ekspert.
Apeluje, aby nie wchodzić do takich wód. „Nie pozwalajcie nawet dzieciom ani zwierzętom bawić się zaschniętym zakwitem wody, który tworzy się po obniżeniu poziomu wody w zatokach i na brzegach zbiorników wodnych” ona mówi.
Źródła: Wiadomości.skTASR
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.