Jakie ważne informacje o leku, oprócz daty ważności, muszą znaleźć się na jego opakowaniu iw ulotce? – Zdrowie i profilaktyka – Zdrowie

FarmacjaDr. Viera Mazurová z PLUS LEKÁRNE Maratón, Koszyce radzi, na co zwrócić uwagę na opakowaniu leku oraz w ulotce.




10.11.2022 00:00



FarmacjaDr. Viera Mazurová, PLUS PHARMACY Maratón, Koszyce




Jeśli jest to lek przepisywany po raz pierwszy, nazwę substancji czynnej należy również umieścić na opakowaniu zewnętrznym pod nazwą leku. Jeśli zawiera lek, na który pacjent miał w przeszłości reakcję alergiczną, nie należy go stosować! W ulotce w punkcie Substancje pomocnicze należy sprawdzić, czy lek nie zawiera składników, na które pacjent ma nietolerancję lub alergię (jednym z nich najczęściej jest laktoza).

Jeśli jest to lek przepisywany na stałe, należy natychmiast sprawdzić na opakowaniu zewnętrznym leku, czy jest to przepisana dawka długoterminowa, czy podwójna dawka ze zmodyfikowaną dawką/połową dawki. Informacje o zmodyfikowanym schemacie dawkowania będą zwykle dostarczane przez lekarza podczas przepisywania lub przez farmaceutę podczas wydawania leku.

Informacja o przechowywaniu produktu leczniczego musi być umieszczona na opakowaniu zewnętrznym, niezależnie od tego, czy produkt leczniczy jest przechowywany w temperaturze pokojowej (do 25 stopni), czy w obniżonej temperaturze w lodówce (2 do 8 stopni).

Od 2019 roku na Słowacji obowiązuje kontrola oryginalności leków (FMD – Falsified Medicines Directive), która nakazuje producentom wyposażanie leków w elementy zabezpieczające, dzięki którym powinno być możliwe ustalenie i weryfikacja autentyczności poszczególnych opakowań leków. Jednym z takich elementów jest narzędzie antywłamaniowe. Jest to element opakowania, który umożliwia sprawdzenie, czy opakowanie nie zostało naruszone – czy lek został otwarty. Jest to na przykład nalepka, która ulega uszkodzeniu (rozdarciu) przy pierwszym otwarciu, dlatego dobrze jest sprawdzić, czy ta nalepka jest nienaruszona podczas przyjmowania leku.

W ulotce dołączonej do opakowania warto zaznaczyć, czy lek należy przyjmować na czczo, czy z jedzeniem, jakie pokarmy, napoje, suplementy diety lub leki ograniczyć lub pominąć, gdyż mogą one wpływać na działanie leku. Należy również zwrócić uwagę na część dotyczącą przydatności do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią oraz wpływu na koncentrację, na przykład podczas prowadzenia pojazdu. Wcześniej warto przeczytać rozdział o możliwych (niepożądanych) skutkach ubocznych, aby móc je ocenić na czas.

Pharm Dr Petrovic Lekaren LIBRA BA, pr, nie stosować Ucz się więcej Czy lek jest niebezpieczny dla ludzi po upływie terminu ważności? Co może powodować stosowanie takiego leku? dr.  Hunadyova, Plus lekaren, pr, nie używać Ucz się więcej Jak prawidłowo dawkować witaminę C? Ile gramów to optymalna dzienna dawka dla dziecka i osoby dorosłej?

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *