Jakie leki pomogą Ci na ból brzucha podczas wakacji – Zdrowe odżywianie – Zdrowie

Słowacy oczywiście nie lekceważą Wielkanocy. Przygotowują się również do przerwy wiosennej, kupując dostępne bez recepty leki na trawienie. Rok do roku wzrost zainteresowania niektórymi kategoriami tych produktów w serwisach aptek internetowych przekroczył 50%. Największym zainteresowaniem cieszą się Pancreolan Forte, Imodium czy Espumisan.



Zdjęcie:

Trawienie czy cierpienie?




Najczęstszym problemem z żołądkiem podczas świątecznych biesiad jest jego zakwaszenie i późniejsze objawy takie jak zgaga czy odbijanie. Pojawiają się również problemy z trawieniem, uczucie ciężkości w żołądku po jedzeniu i ból żołądka.

Przed nami Wielkanoc i towarzysząca jej uczta gastronomiczna. Podczas wakacji często mamy problemy z trawieniem. Logicznie rzecz ujmując, staramy się sobie pomóc dostępnymi lekami. Do najczęściej stosowanych bez recepty preparatów na żołądek należą leki zobojętniające sok żołądkowy – leki neutralizujące kwas żołądkowy i podnoszące pH w żołądku. Należą do nich tabletki do żucia, takie jak Rennie, Maloox lub Talcid. „Ich działanie jest najszybsze. Właściwie natychmiastowe, gdy tylko znajdą się w żołądku. Działają jednak tylko przez kilka godzin” – precyzuje farmaceuta. Uważaj na przedawkowanie. Nie należy ich przyjmować dłużej niż 14 dni. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej lub rozdęcia żołądka. „Tak, można je przedawkować. „Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą wtedy powodować biegunki lub wręcz przeciwnie, zaparcia, wzrost poziomu magnezu i potasu we krwi oraz zaburzenie środowiska wewnętrznego organizmu, nudności, wymioty czy osłabienie mięśniowe. , ostrzega Pavla Horáková, farmaceutka i odpowiedzialna za konsultacje online na stronie mojalekaren.sk.

MUDr.  Miloš Bubán, gastroenterolog, lekarz Ucz się więcej MUDr. Miloš Bubán: Dlaczego cierpimy na wiosenne wrzody?

Istnieją jednak leki zmniejszające zawartość kwasu żołądkowego, których działanie utrzymuje się od 1 do 5 dni. Nazywa się je inhibitorami pompy protonowej. „Wprawdzie ich działanie zaczyna się wolniej, bo stopniowo blokują wydzielanie kwasu żołądkowego, ale efekt jest trwalszy” – dodaje farmaceuta. Należą do nich na przykład dostępne bez recepty leki Helicid lub Nolpaza. Według Pavli Horákovej długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej może prowadzić do niedoboru niektórych witamin i minerałów (witamina B12, żelazo, wapń, magnez), infekcji jelit z powodu braku kwasu żołądkowego lub osteoporozy. .

Ludzie oczywiście szukają najszybszej, a zatem najłatwiejszej ulgi. To właśnie pancreolan jest najlepiej sprzedającym się lekiem na trawienie. Należy do enzymów trawiennych. „Są to enzymy, które pomagają w trawieniu podstawowych składników odżywczych – tłuszczów, cukrów i białek” – wyjaśnia Pavla Horáková.

Obecnie w przypadku niektórych produktów apteki przeżywają drobne awarie po stronie dystrybucji. Należą do nich niektóre ulubione czopki glicerynowe na problemy z zaparciami u dzieci, krople Espumisan. Prawdopodobnie najbardziej znany dostępny bez recepty lek przeciwbiegunkowy, Endiaron, wykazuje długotrwałe niepowodzenie.

Aby czuć się dobrze i szukamy naturalnej formy pomocy przy problemach żołądkowych, mogą nam pomóc produkty zawierające ekstrakty roślinne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Na przykład Iberogast, krople żołądkowe. Znakomity jest eliksir ziołowy Bonora czy herbatki na żołądek i trawienie.

Ważny! „Konieczna jest konsultacja z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują nawet po zażyciu leków, jeśli pojawiają się ponownie i trwają dłużej niż 14 dni. Ponadto, jeśli ból brzucha się nasila, pojawia się temperatura lub upośledzające wymioty. Staraj się tego wszystkiego unikać Jedzmy i pijmy z umiarem”, podsumowuje Pavla Horáková.

Do najczęściej stosowanych preparatów żołądkowych dostępnych bez recepty należą:

Leki zobojętniające – leki neutralizujące kwas żołądkowy i zwiększające pH w żołądku. Należą do nich związki i sole magnezu, glinu i wapnia (Rennie, Maloox, Talcid, Gaviscon). Działają najszybciej, gdy tylko znajdą się w żołądku. Działają jednak tylko przez kilka godzin.

Inhibitory pompy protonowej – są to produkty lecznicze, których nazwa substancji czynnej kończy się przyrostkiem -ol. To znaczy leki zawierające omeprazol i pantoprazol (Helicid, Ortanol, Nolpaza, Apo-panto). Działają poprzez stopniowe blokowanie wydzielania kwasu żołądkowego. Ich działanie zaczyna się wolniej (godziny) w porównaniu do leków zobojętniających sok żołądkowy, ale trwa dłużej (od 1 do 5 dni). Po prostu dawaj je raz dziennie.

Blokery receptora H2 – zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i objętość soku żołądkowego. Początek działania to 1,5-3 godziny, a efekt ten utrzymuje się około 9 godzin. Na rynku dostępny jest tylko jeden lek dostępny bez recepty zawierający famotydynę (Famosan) z tej grupy.

Enzymy trawienne – są to enzymy, które pomagają w trawieniu niezbędnych składników odżywczych. Należą do nich lipaza (pomaga trawić tłuszcze), amylaza (pomaga trawić cukry) i proteaza (pomaga trawić białka). Ich leki obejmują Pangrol, Pankreolan, Panzynorm, Panzytrat i Kreon.

Naturalne produkty wspomagające trawienie – zawierają ekstrakty roślinne wspomagające prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego m.in. Herbatki ziołowe na żołądek i trawienie marki Iberogast i Stomaran.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *