Jak wiadomości głównego nurtu zmieniają historię wzorowaną na Rosji

Związek Radziecki ma niezaprzeczalne zasługi w pokonaniu nazizmu, ale nie tak, jak przedstawia to dezinformacja w Main News. Dostosowują historię do swoich ram ideologicznych i ignorują ważne fakty i powiązania.

8 maja cały świat upamiętnia klęskę nazistowskich Niemiec i zakończenie II wojny światowej w Europie.

Jednak wkrótce po wojnie Związek Radziecki w szczególności i ruch komunistyczny jako całość zaczęły przekręcać fakty i ta tradycja trwa do dziś w Rosji. O ich próbach zmiany historii pisaliśmy m.in. tutaj.

Nie zgadzasz się ? jesteś rusofobem

Słowacki portal dezinformacyjny Hlavná spravá najwyraźniej również podąża za rosyjską linią interpretacji tej historii. Wydali je 7 maja artykuł tytuł „Przepisywanie historii Republiki Czeskiej, burmistrz Pragi Hříb: Związek Radziecki był mózgiem 2. ulicy. wojny. Sowieci nie są odpowiedzialni za wyzwolenie Pragi”.

Działają tam z tezą, że tak zwani „rusofobowie” starają się napisać historię na nowo w taki sposób, aby wyróżniały się zasługi Amerykanów w wyzwoleniu Europy od nazizmu i odwrotnie, że zasługi Sowietów są banalizowane. Burmistrz Pragi Zdeněk Hřib ma być jednym z tych „rusofobów”.

Według Main News Hřib rozpowszechnia dezinformację o wyzwoleniu Czechosłowacji i Pragi od nazistów, a także dezinformację o tym, że Związek Radziecki rozpoczął II wojnę światową i był sojusznikiem nazistowskich Niemiec przez pierwsze dwa lata.

Najważniejsze raporty piszą: „A jaka jest rzeczywistość? II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy nazistowskie Niemcy najechały na Polskę. Później Niemcy zaatakowali także Związek Radziecki”.

A jaka jest rzeczywistość?

Problem z interpretacją Main News nie polega na tym, że jest ona całkowicie błędna. Niemcy zaatakowały Polskę 1 września 1939 r., a Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. Brakuje jednak niektórych „drobnych” szczegółów.

Główne wiadomości taktownie przemilczały, że Związek Radziecki zaatakował Polskę od wschodu niecałe trzy tygodnie po Niemczech 17 września 1939 r. A tak przy okazji, państwo słowackie najechało również Polskę z l Niemcami już w pierwszym tygodniu z trzema południowymi pułkami września.

Polska nie mogła się oprzeć atakowi z obu stron i po kilku tygodniach skapitulowała. Sowieci i Niemcy zorganizowali nawet wspólną defiladę wojskową 22 września w zdobytym Brześciu Litewskim.

Oprócz Polski Związek Radziecki najechał i zajął także kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię, rumuńską Besarabię ​​i północną Bukowinę.

Związek Radziecki zaatakował neutralną Finlandię w listopadzie 1939 r. (tzw. wojna zimowa), za co został wyrzucony z Ligi Narodów. Jednak nigdy nie udało mu się podbić Finlandii pomimo znacznej przewagi liczebnej i materialnej Armii Czerwonej. Związek Radziecki nabył tylko część terytorium w południowo-wschodniej Finlandii (Karelia) i mniejsze części na północnym wschodzie.

Sowieci wprowadzili następnie masowy terror polityczny na okupowanych terytoriach Europy Wschodniej, gdzie aresztowali i mordowali przedstawicieli mniejszości etnicznych (Polaków, Białorusinów, Ukraińców, etnicznych Bałtów) oraz przeciwników politycznych.

Na przykład zbrodnia katyńska stała się niesławna w 1940 r. W Lesie Katyńskim Sowieci zabili ponad 22 000 członków polskiej inteligencji i wojska, aby osłabić polski ruch oporu.

Przez wiele lat Sowieci zaprzeczali odpowiedzialności za tę masakrę i obwiniali o nią nazistów, pomimo dowodów wskazujących na Sowietów. Idą na rzeź przyznali dopiero w 1990 roku.

Europa Środkowo-Wschodnia w latach 1939 i 1940 po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Źródło: commons.wikimedia.org

Związek Radziecki jako najważniejszy partner handlowy nazistów

Wiadomości głównego nurtu również milczały na temat faktu, że Związek Radziecki stał się nie tylko politycznym sojusznikiem Niemiec na początku wojny, ale także jego najważniejszym partnerem handlowym.

W lutym 1940 r. Sowieci i Niemcy znacznie rozszerzyli wzajemne umowy handlowe. Związek Radziecki wysłał do Niemiec setki tysięcy ton zbóż i surowców mineralnych, a w przeciwnym kierunku płynęły głównie wyroby gotowe, takie jak statki, lokomotywy i różne maszyny przemysłowe.

Sowieci zezwolili także na transport towarów z Azji do Niemiec przez swoje terytorium i wody, aby Niemcy mogli ominąć brytyjską blokadę.

Sowieckie surowce przyczyniły się w ten sposób do zaopatrzenia Niemiec, które w 1940 roku mogły skoncentrować się na szybkim podboju Francji i Beneluksu na zachodzie. Jednak Niemcy wpadli na Wielką Brytanię, która była w stanie się bronić i przygwoździć siły niemieckie na zachodzie przez całą wojnę, chociaż Niemcy zaoferowali Brytyjczykom układ jako Sowieci. Churchill jednak tego nie zaakceptował.

Stalin wyraził nawet zainteresowanie przyłączeniem się do państw Osi (Niemcy, Włochy, Japonia) iw listopadzie 1940 r. wysłał swojego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa do Berlina, aby osobiście przedyskutował taką możliwość z Hitlerem i von Ribbentropem.

Stalin wysłał też Hitlerowi plan, w jaki sposób mogliby współpracować i podzielić swoje strefy wpływów. Hitler jednak na to nie zareagował, ponieważ w tym czasie planował już inwazję na Związek Radziecki.

Koniec sojuszu dopiero po prawie dwóch latach wyniszczającej wojny

Operacja Barbarossa w Związku Radzieckim rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r. i wtedy zakończyła się przyjaźń między Hitlerem a Stalinem.

Wywiad krajowy i zagraniczny ostrzegał Stalina, że ​​Hitler szykuje wojnę przeciwko Związkowi Radzieckiemu, ale informacje te odbierał jako próbę zerwania sojuszu z Hitlerem i nie wierzył im.

Jednak po początkowych niemieckich sukcesach Sowieci w końcu zdołali odwrócić bieg wydarzeń i wraz z zachodnimi aliantami zepchnęli Niemców Zachodnich i Wschodnich z powrotem do Niemiec i wygrali wojnę.

I znowu Mołotow-Ribbentrop

Główna wiadomość mówi dalej: „Fakt, że Związek Radziecki zawarł pakt o nieagresji z Niemcami (który Niemcy zerwali) nie oznacza, że ​​Związek Radziecki również rozpoczął II wojnę światową. Inne kraje europejskie, w tym Polska, miały podobne pakty z nazistowskimi Niemcami, tak – zwany Paktem Piłsudski-Hitler”.

Z tą ideą Główne Wiadomości starają się zrównać polsko-sowiecki pakt z Niemcami i zbanalizować sojusz między Niemcami a Związkiem Sowieckim. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, okaże się, że nawet wtedy nie mówią całej prawdy.

Faktem jest, że Polska i Niemcy podpisały dziesięcioletni pakt o nieagresji w 1934 roku. Jednak w przeciwieństwie do paktu Ribbentrop-Mołotow, pakt z Polską nie zawierał tajnej klauzuli o militarnym podziale Europy między sferami Niemiec i Niemiec. związek Radziecki.

Różnica jest tak uderzająca. Pakt między Związkiem Radzieckim a Niemcami wyraźnie przewidywał wojnę ofensywną między dwoma mocarstwami i późniejszy podział podbitych terytoriów. Ta wojna faktycznie miała miejsce wkrótce po podpisaniu i przyniosła śmierć i cierpienie milionom ludzi.

Ponadto w 1932 r. Polska podpisała na trzy lata pakt o nieagresji ze Związkiem Radzieckim, a w 1934 r. został przedłużony do końca 1945 r. Tak jak Niemcy zerwali pakt z Polską, Sowieci zerwali pakt z Polska.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *