Jak do tej pory rządził? Viktor Orbán ponownie chce zostać premierem – Wiadomości RTVS

Węgierski premier Viktor Orbán rządzi swoim krajem od 2010 roku, jako lider partii Fidesz wygrał już cztery wybory, w tym trzy z rzędu, a szanse na zwycięstwo ma jeszcze przed kolejnym głosowaniem w niedzielę (kwiecień 3).

58-letni Orbán był premierem w latach 1998-2002. Obecnie jest najdłużej działającym politykiem w UE, ale ma z nim problematyczne relacje.

Viktor Orbán urodził się 31 maja 1963 roku w Belgradzie, gdzie w przeszłości koronowano węgierskich królów. Był najstarszym z trójki rodzeństwa i dorastał na wsi. Później powiedział w wywiadach, że jego zły ojciec okrutnie go pobił.

Orbán był znakomitym studentem od najmłodszych lat, ukończył Wydział Prawa w Budapeszcie, a pod koniec lat 80. studiował także krótko na Uniwersytecie Oksfordzkim. Według francuskiego tygodnika L’Express pieniądze na stypendium przekazała mu fundacja filantropijna węgierskiego rodaka George’a Sorosa, którego nazwiska Orbán już nie może odnaleźć.

Orbán jest żonaty z prawnikiem Anikó Lévai, mają pięcioro dzieci – Ráhela, Gáspára, Sarę, Rózę i Florę. Kocha sport i jest znany jako zapalony piłkarz.

Po raz pierwszy został posłem na Sejm w 1990 r.

Orbán jest zaangażowany w politykę od 33 lat, a przez 16 lat był premierem. Jego nazwisko kojarzy się w Europie z „Nieliberalna demokracja” i starając się kontrolować praktycznie każdą instytucję w kraju.

Po raz pierwszy został wybrany na posła i przez kolejne trzy lata kierował grupą parlamentarną partii Fidesz, którą bardziej nastawiony był na konserwatyzm.

W 1998 roku była już najsilniejszą partią na Węgrzech, a po wyborach udało jej się stworzyć rząd z innymi konserwatywnymi partiami, kiedy 35-letni Orbán został najmłodszym premierem Europy.

Chociaż jego partia ponownie wygrała następne wybory, nie utworzyła rządu, więc do władzy doszła koalicja socjalistów i liberałów. W ciągu ośmiu lat spędzonych w opozycji Orbán skupił się na przekształceniu Fideszu w partię centroprawicową, aw 2006 roku utworzył koalicję wyborczą z Partią Chrześcijańsko-Demokratyczną (KDNP).

Zdobył większość dwóch trzecich głosów w wyborach parlamentarnych w 2010, 2014 i 2018 roku, a Orbán utworzył trzy rządy.

Za twardą politykę antyimigracyjną i wyższość „Interesy narodowe” w sprawie instytucji UE Orbán popadł w konflikt z Unią. Jednak nadal cieszy się dużą popularnością na Węgrzech.

Jest jednym z najzagorzalszych przeciwników migracji

Orbán był zdecydowanie przeciwny limitom migracyjnym siedem lat temu. Jego rząd zbudował ogrodzenie przed migrantami w 2015 roku oraz ustanowił strefy tranzytowe i graniczne ośrodki detencyjne. W czerwcu 2018 r. Parlament zatwierdził zestaw ustaw, które m.in. wprowadziły kary za promowanie nielegalnej migracji.

Ustawodawstwo, znane jako Stop Soros, jest krytykowane przez Orbána i krytykowane na przykład przez Orbána i służy do karania organizacji pozarządowych, które pomagają migrantom bez azylu.

W lipcu 2018 r. Komisja Europejska pozwała Węgry za te przepisy. W połowie grudnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Budapeszt naruszył unijne prawo uchwalając te przepisy. Jednak węgierski Trybunał Konstytucyjny orzekł później, że kraj ma prawo stosować własne zasady.

Niektóre wypowiedzi Orbána również spotykają się z krytyką. Na przykład w 2017 roku pochwalił Miklósa Horty. Kierował krajem w czasie II wojny światowej, wprowadzał przepisy antyżydowskie i współpracował z nazistami.

Po wyborach w 2010 r. rząd Orbána, gdy uzyskał większość konstytucyjną 2/3, opracował, obok nowej ustawy zasadniczej kraju, nową ordynację wyborczą, obowiązującą od 2012 r., która faworyzuje główne partie w wyborach.

Zajął neutralne stanowisko wobec wojny na Ukrainie

Opozycja narodowa również ostatnio skrytykowała Orbana za jego związki z Rosją. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Orbán zadeklarował, że Węgry przyjmą i zaopiekują się uchodźcami z najechanego kraju, ale w przeciwnym razie Budapeszt pozostanie neutralny.

„Nie jest w naszym interesie bycie ofiarą czyjejś wojny, w której nie możemy nic wygrać, tylko przegrać, więc musimy tego unikać”. Orbán podczas apelu Fideszu w połowie marca.

Według niego podczas wyborów wyborcy będą wybierać między prawicą, która chce pokoju, a lewicą, która wzywa do zaangażowania się w wojnę. „Lewica chce wysłać węgierską broń i żołnierzy na front. Nie pozwolimy, aby Węgry zostały wciągnięte w tę wojnę”.

Według niego Europa Środkowa jest tylko szachownicą wielkich mocarstw i jeśli Węgry nie będą bronić własnych interesów, łatwo mogą paść ofiarą kryzysu. „Rosja patrzy na rosyjskie interesy, podczas gdy Ukraina patrzy na ukraińskie interesy. Ani Stany Zjednoczone, ani Bruksela nie przemyślą Węgrów i nie poczują serc Węgrów. Musimy bronić własnych interesów. » zdeklarowany.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro zareagował na stanowisko Orbána w sprawie inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W przekazie wideo do Rady Europejskiej w niedzielę 27 marca powiedział Orbánowi, że Węgrzy muszą sami zdecydować, po której są stronie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *