Jak daleko idą propozycje ograniczenia dostępu do aborcji? – Słowackie Narodowe Centrum Praw Człowieka

Zuzana Pavlíčková, SNSĽP

Maj to czas miłości, więc z miłości do kobiet posłowie przedstawili nam w Parlamencie nowe propozycje ograniczenia praw kobiet i dostępu do aborcji. Dlatego ograniczenie aborcji pozostaje gorącym tematem na Słowacji w 2022 roku.

Powodowie, nawet jeśli nie podają tego publicznie, dążą do ograniczenia dostępu do aborcji de facto zakazane na Słowacji. Poszukują nowych i nowych dróg, kreatywność nie stawia granic itp. otworzyć nową ustawę przedłożoną do parlamentu oraz nota wyjaśniająca do niego, to zawsze jest jak otwieranie puszki pandory i czekanie, aby zobaczyć, co narusza twoje prawa jako kobiety. Jak dotąd ostatnie propozycje zaostrzenia aborcji, oprócz kobiet w ogóle, dotyczyły dwóch wrażliwych grup kobiet. Tym razem skupili się na kobietach uciekających przed wojną na Ukrainie, w tym ofiarach gwałtów, zbrodni wojennych oraz kobietach z problemami psychicznymi. Choć propozycje te nie zostały zatwierdzone i nie przeszły drugiego czytania, podkreślają jedynie stosunek parlamentarzystów do praw kobiet. Cel stopniowego ograniczania dostępu do aborcji na Słowacji tak bardzo, jak to możliwe i podążania drogą do Polski oczywiście uświęca zasoby.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą wideo

Tym samym jedna z propozycji zgłoszonych na obecną sesję sejmową nie przesłaniała próby ograniczenia dostępu do aborcji w czasie, gdy świat zalewają zeznania i oświadczenia o gwałtach na ukraińskich kobietach i dziewczętach przez żołnierzy, pod hasłem „rozwiązania niejasnej sytuacji turystyka aborcyjna na Słowacji”. Argumenty o potrzebie ochrony życia, zakazując dostępu do aborcji dla obcokrajowców, powołują się na „absurd”, że ścięcie drzewa na własnej ziemi wymaga zgody gminy, ale nie ma ograniczeń w wycinaniu ścięcie nienarodzonego dziecka, absurdalne jest jednak porównywanie podejmowania decyzji przez kobietę w kwestii jej osobistej autonomii, prawa do zdrowia i zdrowia reprodukcyjnego oraz prawa do prywatności z decyzją właściciela gruntu o wycięciu drzewa Ukraińcy którzy uciekli na Słowację przed wojną znajdują się w sytuacji szczególnie narażone, a ich prawa wymagają odpowiedniej ochrony. Jeśli znajdują się lub znajdują się w sytuacji, w której zdecydują się na aborcję, ich dostęp do niej jest utrudniony przez niewystarczające informacje na temat struktur medycznych, które mogą wykonać tę interwencję, geograficzną niedostępność usług zdrowia reprodukcyjnego (zwłaszcza w niektórych częściach Słowacji). , bariery językowe oraz bariera finansowa związana z wysokimi opłatami za aborcję na prośbę kobiety. W tej sytuacji w parlamencie istniało prawo, które chciało dać im dostęp do aborcji tylko wtedy, gdy ich życie lub zdrowie lub zdrowy rozwój płodu było zagrożone lub jeśli nastąpił genetycznie wadliwy rozwój płodu. W czasach, gdy jako społeczeństwo musieliśmy dyskutować o wprowadzeniu gwałtu jako odrębnej podstawy aborcji opłacanej przez publiczne ubezpieczenie zdrowotne, w tym kobiety ubiegające się o tymczasowy azyl na Słowacji, zgwałceni Ukraińcy powinni byli całkowicie stracić prawo do decydowania. I chociaż ustawa twierdziła, że ​​odnosi się do niejasnej sytuacji związanej z „turystyką aborcyjną” na Słowacji, bezpośrednio w memorandum wyjaśniającym uzasadniał aktualność sprawy powiązaniami z ukraińskimi kobietami uciekającymi przed wojną, które miałyby „pokusić się o dokonanie aborcji na Słowacji”. . Jakby na naszej Słowacji było tak łatwo…

Drugi projekt ustawy w tym zakresie całkowicie „pogłębił” warunki dostępu do aborcji, m.in. przez usunięcie możliwości przerwania ciąży bez podania przyczyny na prośbę kobiety lub przez ograniczenie aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety tylko do przypadków, w których nie jest możliwe uratowanie życia matki lub zapobieżenie trwałemu i poważnemu szkody dla zdrowia matek. Wpływ tej propozycji, jeśli zostanie zatwierdzony, na zdrowie i życie kobiet, można zilustrować tragediami w Polsce, gdzie życie kobiet jest coraz częściej ofiarą surowego ustawodawstwa dotyczącego aborcji. W uzasadnieniu stwierdza się, że wszystkie inne opcje medyczne powinny być stosowane w celu zapobiegania aborcji. Jednak ustawa ta zaatakowała również kobiety z zaburzeniami psychicznymi, które zgodnie z obowiązującym dekretem o ustawie o aborcji można wpisać na listę chorób, zespołów i stanów będących przyczynami zdrowotnymi aborcji. W uzasadnieniu mówi, że przepisy dopuszczające aborcję zagrażającą zdrowiu matki zaczęły być „nadużywane w praktyce” w przypadkach „zdrowia psychicznego i cierpienia matki”. Wyjaśnia interpretację prawa aborcyjnego w taki sposób, że „trudności psychiczne i dyskomfort psychiczny matki” nie są uznawane za podstawę do aborcji. Jednak obecne przepisy dotyczące chorób, zespołów i schorzeń psychicznych, które stanowią medyczny powód dokonania aborcji, przewidują m.in. psychozy, poważniejsze formy psychopatii, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne kobiety lub poważne formy dewiacji seksualnej jednego z rodziców, jeśli są przenoszone dziedzicznie. Trudno sobie wyobrazić, jak kobiety czy lekarze nadużywają tych diagnoz, aby kobieta miała swobodny dostęp do aborcji ze względów zdrowotnych. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie, jak te diagnozy można sprowadzić tylko do „złego samopoczucia psychicznego matki”. Puszka Pandory z maja 2022 roku może zatem znacznie utrudnić dostęp do aborcji szczególnie wrażliwej grupie kobiet cierpiących na poważne choroby psychiczne.

Dzięki indywidualnym propozycjom słowackie kobiety wielokrotnie spotykały się z próbami ograniczenia dostępu do aborcji. Doświadczenie pokazuje, że próby delimitacji obszaru są komplementarne z próbami lub inicjatywami mającymi na celu jego delimitację dla pewnych grup kobiet. Jeden z nich został „z powodzeniem” zastosowany, narzucając aborcję kobietom po 40. roku życia, zmieniając dekret o prawie aborcyjnym z marca 2021 r. Starsze kobiety nie są już zatem uznawane za medyczne wskazanie do aborcji, co znalazło również odzwierciedlenie w statystykach dotyczących aborcji. liczba aborcji ze względów zdrowotnych na Słowacji w 2021 r. Podczas gdy aborcje ze względów zdrowotnych regularnie stanowiły od 8,7% do 9,4% aborcji w ciągu ostatnich 5 lat, w 2021 r. nastąpił spadek do 5,6%, co National Center do Informacji Zdrowotnej odnosi się również do zmiany w ustawodawstwie, zgodnie z którą poczęcie dziecka po 40 latach nie jest przyczyną zdrowia. Zmiana dekretu w ciągu jednego roku może mieć wpływ na dostępność aborcji dla około 500 kobiet, z których wszystkich może nie stać na wykonanie aborcji na swoją prośbę. Zwłaszcza jeśli dotyczy to kobiet po 40. roku życia zagrożonych ubóstwem, grup kobiet wykluczonych i marginalizowanych. Pierwsze propozycje z 2022 roku (bo już możemy przewidzieć, że nie będą jedynymi) próbowały poszerzyć ten krąg o kolejny z nas.

Słowackie Narodowe Centrum Praw Człowieka wskazuje również na wielokrotne próby zaostrzenia przepisów regulujących aborcję oraz kwestię dostępności do aborcji w 2021 r. w swoim Raport dotyczący przestrzegania praw człowieka, w tym zasady równego traktowania w Republice Słowackiej w 2021 roku”.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *