21 czerwca 2023 o 13:48 I Zaktualizowano 21 czerwca 2023 o 13:55.
Protokół podpisały trzy firmy.
BRATYSŁAWA. Francuska firma Assystem, słowacki Instytut Badań nad Energią Jądrową (VUJE) oraz hiszpański IDOM podpisały protokół dotyczący utworzenia spółki joint venture NUCEAL – NUClear Engineering Alliance.
NUCEAL ma na celu wsparcie programów jądrowych Electricité de France (EDF), które ta firma energetyczna rozwija lub będzie rozwijać w Unii Europejskiej, informuje w środę VUJE.
„Jesteśmy dumni, że weszliśmy w europejskie rozwiązanie wdrażania małych reaktorów modułowych i zaawansowanych technologii jądrowych. Joint venture pozwoli nam wykorzystać doświadczenie VUJE w zakresie uruchamiania nowych źródeł jądrowych. Naszą wspólną ambicją jest stać się wiodący dostawca usług inżynieryjnych, aw szczególności w zakresie bezpieczeństwa jądrowego dla nowo budowanych elektrowni jądrowych” – powiedział przy okazji podpisania współpracy dyrektor generalny VUJE Matej Korec.
W rezultacie NUCEAL zatrudnia obecnie w UE ponad 12 000 pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie energii jądrowej. EDF pracuje nad dużymi projektami elektrowni jądrowych we Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, w tym w Polsce, Czechach i Holandii.
Według VUJE wdrożenie tych programów będzie wymagało znacznego wsparcia inżynieryjnego w każdym kraju oraz wiedzy specjalistycznej w celu budowy zasobów jądrowych w wymaganym tempie i skali.
EDF pracuje nad rozwojem małego reaktora modułowego NUWARD, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem w niektórych krajach i będzie musiał zabezpieczyć europejski łańcuch dostaw.
Trzy firmy, Assystem, słowacki VUJE i IDOM, wnoszą własne specjalizacje do wspólnego przedsięwzięcia NUCEAL. Assystem realizuje programy jądrowe od ponad 55 lat i wspiera projektowanie, budowę i eksploatację elektrowni we Francji, Wielkiej Brytanii, TurcjaFinlandia, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
IDOM ma między innymi doświadczenie w całym cyklu życia energetyki jądrowej i wytwarzania energii, podczas gdy w ciągu ostatnich 65 lat pracował nad projektami w 125 krajach, w tym 32 w sektorze jądrowym.
VUJE wnosi do grupy doświadczony zespół ekspertów technicznych z doświadczeniem w rozwoju energetyki jądrowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz umiejętnościami w zakresie technologii przesyłowych i dystrybucyjnych. Assystem posiada 60% udziałów w joint venture, IDOM i VUJE posiadają po 20% udziałów.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.