Inspektorat chce usunąć prywatne gimnazjum w Dolnym Kubinie z sieci szkół

Dolný Kubín, 12 maja (TASR) – Państwowy Inspektorat Szkolny (ŠŠI) zaproponował wycofanie prywatnej szkoły zawodowej w Dolnym Kubinie z sieci szkół. Powodem tego jest brak programów nauczania, nieprzestrzeganie standardów nauczania lub nieprzestrzeganie standardów nauczania praktycznego. TASR został o tym poinformowany w czwartek przez szefa biura głównego inspektora szkolnego Matúša Jarolína.

ŠŠI przeprowadził w szkole inspekcję tematyczną w dwóch semestrach w październiku ubiegłego roku. Celem kontroli było poznanie stanu i poziomu warunków zarządzania, kształcenia i szkolenia uczniów na kierunkach i kierunkach nauczania w ponadgimnazjalnej szkole zawodowej. Według Jarolína inspektorzy stwierdzili poważne naruszenia w kilku obszarach. W szczególności niezgodność ze standardami edukacyjnymi poprzez nieuwzględnianie niektórych przedmiotów, niepublikowanie programów szkolnych, brak programów i nierozwijanie programów nauczania, przyjmowanie uczniów na kolejną klasę bez egzaminów wstępnych oraz nieprzestrzeganie standardów dla miejsc pracy edukacja praktyczna.

„To nie pierwsza propozycja wyłączenia wspomnianej prywatnej średniej szkoły zawodowej z sieci szkół i placówek oświatowych w Republice Słowackiej. Pierwsza propozycja została złożona przez inspektorów w 2017 roku. Zwrócił się Jarolín, stwierdzając, że dwa lata temu Ministerstwo Oświaty przerwało procedurę obniżania rangi, ponieważ doszło do wniosku, że przyczyny obniżenia rangi są już nieaktualne. Dodał, że szkoła opóźniła postępowanie, kwestionując legalność w sądzie okręgowym w Bratysławie. Chociaż pozew został oddalony, przerwa zakończyłaby dyskwalifikację.

Główny inspektor szkoły, Alžbeta Štofková Dianovská, zwróciła uwagę, że w szkole nadal dochodzi do poważnych naruszeń prawa. „A nawet bardziej niż w roku szkolnym 2016/2017”, stwierdziła. Według niej to zła wiadomość zarówno dla rodziców, jak i uczniów. Wskazała, że ​​braki w zarządzaniu szkołą, warunkach nauczania i szkolenia świadczyły o słabym przygotowaniu do zawodu. „Wierzymy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiąże sytuację w ustawowym terminie 60 dni”, zauważyła.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *