Inny cel sankcji: rosyjska ropa. Ekonomiści przedstawili 14-punktowy plan odcięcia – Energia – Gospodarka

Rosyjska ropa to kolejny cel dla Unii Europejskiej (UE). Dzięki wysokiej cenie na rynkach Rosja gromadzi ogromne sumy pieniędzy i może sfinansować wojnę na Ukrainie. Przywódcy UE o tym wiedzą, więc jest prawdopodobne, że kolejne sankcje obejmą czarne złoto.



Zdjęcie: ,

Prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow




W nowej analizie Londyńskie Centrum Badań Polityki Gospodarczej (CEPR) wskazało, że rosyjska wojna na Ukrainie jest finansowana głównie z eksportu ropy. Chociaż Stany Zjednoczone, UE, Wielka Brytania i inne kraje zaostrzają sankcje wobec rządu Putina, dochody z eksportu Rosji wzrosły od inwazji 24 lutego: wielkość eksportu ropy nie zmniejszyła się; wręcz przeciwnie, światowe ceny ropy naftowej rosną.

CEPR na podstawie danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej obliczył, że sama UE kupuje od Rosji 2,2 mln baryłek ropy i 1,2 mln baryłek produktów naftowych. Razem będą płacić Moskwie dziennie około miliarda euro za surowce energetyczne.

Rosja, rubel Czytaj więcej Rubel jest tak silny jak przed wojną. Nawet po piątym pakiecie sankcji. Jak to jest możliwe?

Zależność od importu ropy naftowej i produktów naftowych z krajów spoza Europy jest ogromna. Według Eurostatu osiągnęła ona rekordowy poziom w 2020 r., kiedy to UE importowała prawie 97% swoich zasobów na pokrycie zużycia energii.

Raport CEPR zawiera zatem 14-punktowy plan, w którym analitycy rozważają odejście od rosyjskiej ropy. „Jeżeli naszym celem jest zmniejszenie zachodniego finansowania rosyjskich wysiłków wojskowych, jedynym logicznym krokiem jest zakazanie przez USA, UE, Wielką Brytanię i niektóre inne kraje całego rosyjskiego eksportu ropy i ropy oraz uczynienie tego nielegalnym transportem takich towarów w należących do Europy tankowców”, powiedzieli ekonomiści CEPR Anette Hosoi i Simon Johnson.

Taki zapis uruchamiałby klauzule „siły wyższej” w umowach większości armatorów, handlarzy ropą, firm ubezpieczeniowych i innych dostawców usług finansowych, co z kolei umożliwiłoby im rozwiązanie istniejących umów z Rosją.

ruskochlapec Czytaj więcej Wzrost cen jest największy od 20 lat, przyznał Putin. Młodzi influencerzy strzelają do w połowie pustych półek w Rosji

14 punktów za „odcięcie” rosyjskiej ropy:

  1. Wszystkie rosyjskie produkty naftowe i ropopochodne powinny być usankcjonowane przez USA, UE, Wielką Brytanię i każdy inny kraj, który chce powstrzymać wojnę Putina z Ukrainą. (Podobne sankcje powinny obowiązywać na Białorusi.)
  2. Przewóz ropy naftowej i produktów ropopochodnych pochodzenia rosyjskiego na jakimkolwiek statku w Stanach Zjednoczonych, Europie, Wielkiej Brytanii i innych krajach powinien być również zabroniony.
  3. Świadczenie usług finansowych w jakiejkolwiek formie na rzecz jakiegokolwiek podmiotu zaangażowanego w rosyjski łańcuch wartości ropy i gazu powinno być również zabronione.
  4. Kombinacja 1, 2 i 3 wywołałaby działanie siły wyższej we wszystkich kontraktach handlowych na zakup, transport i finansowanie rosyjskich ładunków naftowych.
  5. UE powinna nałożyć całkowite embargo na całą rosyjską ropę i szukać alternatywnych dostawców ropy i produktów rafineryjnych. Wolne moce produkcyjne dostępne w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich są w przybliżeniu równe ilości ropy, którą UE kupuje obecnie codziennie od Rosji.
  6. Należy wprowadzić system zwolnień, aby umożliwić kontrolowany wywóz niektórych rosyjskich produktów surowych i rafineryjnych podlegających centralnie wydawanym licencjom.
  7. Administracja tego systemu autoryzacji będzie kosztowna i konieczne będzie naliczenie odpowiednich opłat. Początkowa opłata za użytkowanie w Rosji w wysokości 50 dolarów za baryłkę wydaje się akceptowalna.
  8. Zezwolenia międzynarodowe zezwalałyby na eksport energii pod następującymi warunkami:

a. Wszystkie wpływy z tych transakcji są wpłacane na rachunki escrow.

b. Konta te są zamrożone do czasu wycofania się sił rosyjskich z Ukrainy.

vs. Po odmrożeniu konta te mogą być używane wyłącznie do zakupu żywności, leków i innych potrzeb humanitarnych.

D. Dostawy zakupione na podstawie licencji przewożone są do Rosji przez kilka ściśle kontrolowanych przejść lądowych (samochodowych i kolejowych), m.in. na granicy polsko-białoruskiej i fińsko-rosyjskiej. Oprócz urzędników lokalnych i granicznych UE przy każdej kontroli wszystkich przesyłek powinni być obecni inspektorzy ukraińscy. Wszystkie przesyłki muszą być bez wyjątku zweryfikowane.

9. Ukraińscy uchodźcy powinni być rekrutowani i szkoleni na inspektorów ładunku. Ich pensje muszą być wypłacane z rachunków powierniczych. Oprócz przyczynienia się do natychmiastowego zadania, jakim jest zapewnienie, że broń lub jej części nie są przemycane do Rosji, szkolenie tego personelu pomoże odbudować ukraińskie służby celne zgodnie z najlepszymi praktykami UE.

10. Centralny Urząd Licencjonowania i Kontroli mógłby być zarządzany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) działającą z upoważnienia zainteresowanych rządów.

11. W zakresie, w jakim potrzebni są dodatkowi specjaliści do realizacji dowolnego wymiaru tych wysiłków, w tym monitorowania tankowców, ustalania, czy sankcje są łamane i oceny potencjalnie spornych transakcji finansowych, dostępni są wysoko wykwalifikowani Ukraińcy. Biorąc pod uwagę, że według szacunków inwazja rosyjska spowodowała prawie 50% spadek PKB Ukrainy, zatrudnienie w ten sposób tych utalentowanych ludzi wydaje się całkowicie właściwe. Ponownie, ich pensje mogą być wypłacane z rachunków powierniczych.

12. W efekcie proponowana struktura stworzyłaby „odwrócony OPEC”, składający się z krajów chcących ograniczyć zdolność Rosji do kupowania niszczycielskiej broni. Taki układ jest ewidentnym naruszeniem zasad rynku konkurencyjnego, ale także OPEC.

13. Wszystkie uczestniczące kraje powinny zgodzić się na jak najszybsze ograniczenie zakupów rosyjskich paliw kopalnych. Środki mające na celu zmniejszenie zużycia oleju muszą być wdrażane wszędzie, przy współdzieleniu wszystkich odpowiednich technologii. Rządy krajów uprzemysłowionych powinny zapewnić najbiedniejszym krajom szybki dostęp do każdej technologii, która może im pomóc.

14. Jednocześnie wszystkie kraje powinny pracować nad długoterminowymi rozwiązaniami zmniejszającymi ich zależność od ropy naftowej (zob. załącznik w naszym przeglądzie polityki). Wysiłki te stają się pilniejsze, biorąc pod uwagę konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla bezpieczeństwa narodowego.

Centrum podkreśla, że ​​kluczowe jest uniknięcie sytuacji, w której UE nałoży embargo tylko na import rosyjskiej ropy, co tylko zwiększy przepływ ropy na rynki azjatyckie. Jednak tankowce należące do firm europejskich mają niezwykle duży udział w rynku. Dlatego też, gdyby Unia wspólnie zakazała transportu jakiegokolwiek rosyjskiego paliwa lub produktów naftowych poza swoje terytorium, sankcje miałyby praktyczny sens.

Gaz Czytaj więcej Słowacja może dziesięciokrotnie zwiększyć własne wydobycie gazu, ale ma pewien haczyk

Według Leyena, Komisja Europejska przygotowuje obecnie „mechanizmy, dzięki którym ropę można objąć kolejnym pakietem sankcji”. Głównym celem jest zmniejszenie dochodów Putina, które finansują wojnę na Ukrainie – podkreślił szef komisji. Dlatego UE nie powinna pozwolić jej na sprzedaż ropy na innych rynkach, które w przeciwnym razie trafiłyby do UE po jeszcze wyższych cenach.

Europejscy przywódcy już zadeklarowali, że są gotowi zakazać importu rosyjskiej ropy. „Myślę, że prędzej czy później wymyśli środki dotyczące ropy, a nawet gazu”, powiedział Parlamentowi Europejskiemu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po decyzji w sprawie piątego pakietu sankcji wobec Rosji.

parlament europejski parlament europejski Czytaj więcej Koniec ropy, gazu i węgla. Parlament Europejski zatwierdził natychmiastowe embargo na paliwo z Rosji

Francuzi opowiadają się również za zatrzymaniem rosyjskiej ropy. Bez niechęci niektórych krajów embargo na rosyjską ropę obowiązywałoby już dawno – powiedział francuski minister gospodarki Bruno Le Maire, nie wymieniając krajów, o których myśli. „Wciąż musimy przekonać naszych europejskich partnerów”.

Niemcy przestaną importować rosyjską ropę do końca roku, powiedziała federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu z kolegami ministerialnymi z krajów bałtyckich. „Dlatego mówię tak i wyraźnie tutaj, Niemcy również stopniowo przestaną importować rosyjską energię” – powiedział Baerbock. Dodała, że ​​Niemcy zmniejszą import rosyjskiej ropy o połowę do lata i do zera do końca roku. „Wtedy gaz pójdzie zgodnie ze wspólnym europejskim planem”. Według Baerbock „naszą wspólną siłą” będzie całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu przez Unię Europejską.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *