Igrzyska Olimpijskie 2024: Swiateková wchodzi do półfinału, Collins zostaje wyeliminowany

PARYŻ. Polska tenisistka Iga Świąteková zakwalifikowała się do półfinału gry pojedynczej na turnieju olimpijskim w Paryżu.

W ćwierćfinale rozstawiona z numerem jeden światowa drużyna prowadziła Danielle Collins 6:1, 2:6 i 4:1 w trzecim secie, kiedy Amerykanka wycofała się ze względów zdrowotnych.

W walce o finał czterokrotny mistrz Rolanda Garrosa zmierzy się z szóstą rozstawioną Chinką Cheng Qingwen, która wyeliminowała Niemkę Angélique Kerber 6:7 (4), 6:4, 7:6 (6).

Świateková po raz pierwszy w Paryżu przegrała seta, ale problemy zdrowotne rywalki pomogły jej w awansie. W trzecim secie Collins zwrócił się o pomoc lekarską, potem kontynuował grę przez jakiś czas, ale potem porzucił swoje wysiłki.

Po meczu, który odbył się w upale, przyznała, że ​​odczuwała skurcze i bóle brzucha wynikające z odwodnienia i wyczerpania.

Zarzuciła organizatorom, że nie zapewnili wystarczającej liczby butelek zimnej wody. „Zdrowie sportowców nie było dla nich priorytetem” – wściekał się Collins.

Świąteková również miała trudne chwile. Po tym jak piłka uderzyła ją w brzuch, upadła na kolana, łapiąc powietrze.

„Przez chwilę nie mogłam oddychać. Trochę bolało. Ale przy adrenalinie, którą dostajesz na boisku, nie czujesz jej tak bardzo, jak powinnaś” – powiedziała 23-letnia Swiateková, która jako pierwsza Według AP Polka w historii dotarła do półfinału igrzysk olimpijskich.

Swiateková przedłużyła już swoją passę zwycięstw na mączce do 20 meczów.

Kerber pożegnała się z karierą po przegranej z Cheng Chin-wenem. Już w zeszłym tygodniu ogłosiła, że ​​po igrzyskach zakończy aktywną działalność.

Była numer jeden świata i trzykrotna mistrzyni Wielkiego Szlema była o krok od awansu do półfinału, wygrywając pierwszego seta z Cheng Chin-wen, ale w trzecim nie była już w stanie utrzymać prowadzenia 4:1 i przegrał w remisie. decydujący mecz.

36-letnia Niemka wróciła na ringi w styczniu po przerwie macierzyńskiej, ale nie udało jej się odzyskać dawnej formy.