Grand Prix Ekotopfilm – Envirofilm 2023 za magiczne chwile z natury

W ostatnim tygodniu września w Bratysławie i Bańskiej Bystrzycy zorganizowano pięćdziesiątą rocznicę międzynarodowego festiwalu filmowego EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2023. Na zakończenie pięciodniowego festiwalu w piątek w obu miastach odbył się pokaz nagrodzonych filmów.

Festiwal Ekotopfilm – Envirofilm 2023 rozpoczęło się w poniedziałek 25 września 2023 r. w Bratysławie i Bańskiej Bystrzycy pod hasłem Save the Original. W tym roku w konkursie wzięło udział 1691 filmów z całego świata. Międzynarodowe jury oceniło 76 wybranych filmów dokumentalnych z 27 krajów, a słowackich twórców reprezentowało pięć filmów. Centrum wydarzeń festiwalowych w Bańskiej Bystrzycy stanowiła Europa SC – CINEMAX.

– Festiwal udał się znakomicie. W Bańskiej Bystrzycy publiczność nie mieściła się w kinie. Cieszymy się, że ludzie wrócili do kina po trudnym okresie. Okazuje się, że ludzie nadal lubią filmy dokumentalne. Podziwiamy podróżników, którzy przynoszą nam autentyczne przeżycia z całego świata. Nawet po tylu latach podążamy za nowoczesną technologią, niecodziennymi ujęciami i nowinkami ekologicznymi. Osobiście spodziewam się zwycięzców gospodarzy. Udział słowackiego dokumentalisty w międzynarodowym konkursie uważam za wyjątkowy sukces filmowy” – powiedział dyrektor programowy festiwalu. Alena Janáči.

Hołd dla ochrony oceanów i rekinów

Podczas ceremonii wręczenia nagród międzynarodowe jury ogłosiło zwycięzców w trzynastu kategoriach. Hołd Honor Ekotopfilmu 2023 przyznane organizacji Niebieska religia, która dba o ochronę oceanów i rekinów. W ciągu 50 lat festiwalu na całym świecie zmniejszyła się aż o 70 procent populacja rekinów.

„Dziękuję festiwalowi za nagrodę przyznaną naszej organizacji. Jestem bardzo zaszczycony otrzymaniem nagrody na Słowacji. Myślę, że to niesamowite, że dostrzegli Państwo naszą pracę w Meksyku. Uważam, że bardzo ważne jest szerzenie świadomości na temat ochrony zwierzęta morskie i znaczenie oceanów także na Słowacji. Aby było to znane w naszym domu, gdzie nie mamy morza”, Założyciel Blue Religion, Słowak, był zachwycony nagrodą. Łucja Baranowa.

Grand Prix magicznych chwil z natury

Nagroda Rządu Republiki Słowackiej Grand Prix i cena w danej kategorii Dla Twojej wiadomości Natura wygrana za Magiczne chwile z natury (Niemcy, reż. Christian Baumeister, 2021). Nagroda krótki film zabrał do domu stworzony przez sztuczną inteligencję eksperymentalny film Brearth Man’s Last Breath on Earth (Hiszpania, reż. Julio del Aalamo, 2022). W klasie Historie sukcesów zwyciężył film Idjanga – Gorilla Forest (Francja, reż. Caroline Thirion, 2022).

Kategoria O czym rozmawiać to zwycięzca w filmie O lawie i życiu – erupcja wulkanu na La Palmie (Niemcy, reż. Marcus Lenz, 2022) oraz w kategorii poświęconej dzieci i młodzież nagrodę otrzymał film Co wydarzyło się w tropikach podczas ostatniego masowego wymierania? (Kolumbia, reż. Monica Carvalho, 2022). Nagroda specjalna za wkład zwyciężył słowacki dokument reżysera Motýle Slovenska – Miasta i ogrody (2022). Marcin Jagielka.

W filmie Magiczne chwile z natury niemieckiego reżysera Christiana Baumeistera, który zdobył główną nagrodę festiwalu, doświadczysz natury w niespotykany dotąd sposób. W 50-minutowym dokumencie można zobaczyć zarówno ujęcia poklatkowe, jak i ujęcia w zwolnionym tempie, podczas których można zapomnieć o oddychaniu:

Oprócz nagród w kategoriach głównych jury przyznało także inne nagrody. The Rainforest of the Future (Czechy, reż. Michal Gálik, 2022) zwyciężył Międzynarodowa Nagroda Jury. W festiwalu wzięło udział Butterfly Projects – Europe (Niemcy, reż. Pierre Bressiant, 2021) Nagroda za najlepszą prezentację opowiadania A Nagroda za wspieranie środowiska wyjeżdża do Japonii na potrzeby filmu dokumentalnego Nzambi Matee (reż. Farhoud Meybodi, 2022). Zostało również nagrodzone Nagroda za oryginalnośćwygrał Imperfect Perfect World (Kanada, reż. Joel Penner, Anna Sigrithur, 2022) oraz Nagroda za najlepszy certyfikat za niemiecki dokument Życie nosorożca (reż. Rosie Koch, Roland Gockel, 2022). Zdobi kolejny niemiecki film Korzenie – cud pod ziemią (reż. Stefanie Fleischmann, Christina Ganter, 2021) Nagroda założyciela festiwalu Petra Líma.

Celem jest sto słowackich miast

„Dla nas pięćdziesiąta rocznica festiwalu jest wyjątkowa. Dziesięć lat temu, kiedy zostałem dyrektorem festiwalu po moim ojcu, założycielu festiwalu, ogłosiłem, że stworzymy platformę festiwalową w pięćdziesięciu słowackich miastach. Nikt. uwierzyliście mi… i dzisiaj to jest rzeczywistość. W tym roku jest nas w mieście 65 osób. Naszym celem jest sto słowackich miast. To nadaje nam sens w kontekście edukacji i naszego Festiwalu Juniorów dla szkół podstawowych i średnich. W sposób audiowizualny, poprzez filmy, ale także poprzez własne warsztaty, w których możemy poruszyć wszystkie aktualne tematy eko.W ten sposób dotykamy w tym roku 70 000 dzieci i uczestniczymy w ich edukacji.A ponieważ jesteśmy wyjątkowi na tym świecie, Wyjrzeliśmy także poza granice i od stycznia ruszamy z wydarzeniami w Czechach i Polsce” – powiedział. Piotr LimEkotopfilm – dyrektor festiwalu Envirofilm.

Te lata Ekotopfilm – Envirofilm towarzyszył mu ciekawy program towarzyszący, obejmujący prezentacje tematyczne, warsztaty i dyskusje. Na Słowację przyjechało kilku zagranicznych filmowców, którzy bezpośrednio w kinach rozmawiali z widzami. Poszukiwacz przygód był pod wrażeniem wykładu Marcel Rib lub fotograf Filip Kulisew. Studenci w trakcie Festiwal Młodzieży dowiedzieli się ciekawych rzeczy na temat sztucznej inteligencji i różnorodności biologicznej oraz wypróbowali samochód napędzany wodorem.

Festiwal trwa…

Działalność festiwalu nie kończy się na cotygodniowym programie Bratysławy i Bańskiej Bystrzycy. Ambitnym celem festiwalu jest odwiedzenie w ramach programu 500 miast w krajach V4. Ekotopfilm – Envirofilm zostaje tym samym absolutnym liderem, bo takiego projektu nie ma nigdzie na świecie. Nie przegap tego roku wycieczka festiwalowa, gdzie można obejrzeć wyjątkowe filmy i przeżyć wiele ciekawych rozmów. Wszystkie informacje można znaleźć pod adresem: www.ekotopfilm.sk

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *