Gra na nędzy socjalistycznych sklepów stała się towarem rzadkim
Gra planszowa Kolejka ma na celu przybliżenie młodym Polakom codziennej rzeczywistości w sklepach dawnej Polski socjalistycznej.
Zadaniem graczy jest zdobycie wszystkich produktów znajdujących się na liście, nawet za cenę długich kolejek przed pustymi sklepami, tłoku z innymi kupującymi i targowania się ze sprzedawcami. 40-stronicowa instrukcja ostrzega, że gra wymaga silnych nerwów i może doprowadzić gracza do łez.
Jak podaje „Wall Street Journal”, gra stała się w Polsce tak popularna, że paradoksalnie w sklepach ustawiają się kolejki. Powstał nawet konkurencyjny projekt „Musisz stać w kolejce, proszę pana”, który przywołuje atmosferę powszechnego niedoboru lat 80.
Młodemu pokoleniu Polski trudno jest wyobrazić sobie życie w czasach komunizmu. Według historyków okres ten jest dla młodych ludzi tak odległy, jak era dinozaurów. Gracze stosunkowo łatwo rozumieją reguły gry, ale logika czasu jest im obca.
Gra ma w zabawny sposób przekazywać informacje o trudnym życiu w Polsce. Jej twórcy musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem i w ciekawy sposób przedstawić socjalistyczną nudę. Ostatecznie okazało się, że kłótnie w radzie miasta o rolkę papieru toaletowego mogą bawić dzisiejszą młodzież.
Źródło: SITA/AP
Grę uruchomił Polski Instytut Pamięci Narodowej. Ale produkcję finansowało państwo. Nikt nie spodziewał się, że popyt będzie zaskakująco wysoki, dlatego gra stała się gorącym towarem. „Dokładnie jak za socjalizmu” – powiedział dyrektor instytutu Andrzej Zawistowski.
Zdjęcie ilustracyjne na okładce – SITA/AP
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.