Gdyby istniała groźba, że możliwe będzie jedynie utworzenie koalicji ze Smerem i Republiką, Hłas na pewno nie przystąpiłby do takiej koalicji – powiedział lider Hłasu Peter Pellegrini. Dodał, że nie wyklucza Smeru, ponieważ Postępowa Słowacja (PS) jest im wciąż nieznana. Podczas sesji prezes PS Michal Šimečka ponownie wykluczył jakąkolwiek współpracę z ekstremistami i Smerem.
Były premier przypomniał, że w ramach dziewięciu zasad i warunków współpracy powyborczej, jakie Hlas-SD wyznaczyła, nie będzie wiązał się z żadną partią kierującą się polityką ekstremistyczną i kwestionującą orientację słowackiej polityki zagranicznej.
Pellegrini nie odrzuca zarządzania jako takiego
„Republika sama zdecydowała swoją postawą, wezwaniem do wycofania się z NATO, że nie może być naturalnym partnerem Hlasu” – powiedział Pellegrini. Zaznaczył jednocześnie, że Hlas nie tylko wyklucza ekstremistów z ewentualnej powyborczej fuzji, ale także partie, które chciałyby ich legitymizować poprzez współpracę.
Ucz się więcej Politolodzy oceniają: Wyraz cenzury? To nieodpowiedzialne od czasu wykluczenia. Następny rząd może obalić wszystko
Pellegrini powiedział, że nie odrzuca koalicji ze Smerem „jako takiej”. „Gdyby Smerowi bardzo zależało na współpracy z RP, gdyby istniała tylko jedna możliwa koalicja ze Smerem i RP, to Hłas nie wszedłby do takiej koalicji” – zaznaczył.
„Jeśli prezydent republiki Uhrík mówi o wystąpieniu z NATO, republika nie spełnia automatycznie warunków, które jednogłośnie przyjęliśmy w Sejmie. Dlatego współpraca z republiką jest niemożliwa” – powiedział.
Absolutnie wykluczam potrójną koalicję z Republiką – mówi Pellegrini
Według niego głosy nie trafią do koalicji Hoca tylko po to, by dojść do władzy. „Gdyby Smer ogłosił, że planuje i chce zawiązać koalicję z Rzeczpospolitą, znalazłby się pod warunkami wykluczenia, więc koalicja ze Smerem byłaby niemożliwa” – dodał, zaznaczając, że tryptyk bezwzględnie wyklucza. koalicja ze Smerem i Republiką.
spotkanie specjalne, Smer, Robert Fico Na środkowym zdjęciu poseł Robert Fico (Smer-SSD)
Jednak według lidera Głosu wszystko zależy od ludzi. „Nie wystarczy umieć krzyczeć, nie wystarczy chcieć zemsty, ani umieć obrażać za przyszłość Słowacji” – zadeklarował lider Hłasu, dodając, że partia nie chce wchodzić na wyższy poziom. wulgarny lub ekstremistyczny tylko po to, aby uzyskać procent lub dwa więcej.
Według niego należy zrobić wszystko, aby zapobiec przyłączeniu Smeru do Republiki, w czym widzi ryzyko międzynarodowej izolacji Słowacji. Prezes PS powtórzył, że wyklucza jakąkolwiek współpracę z ekstremistami.
„Nie tylko nie można sobie wyobrazić współpracy, ale postrzegamy ją jako zagrożenie dla demokracji” – podkreślił Šimečka. PS chce zrobić wszystko, żeby nie było niebezpieczeństwa zwycięstwa Roberta Fico i utworzenia rządu z ekstremistami, wykluczając przy tym jakąkolwiek współpracę ze Smerem.
wotum zaufania dla rządu, Ódor, Pellegrini, Raši, Rząd Odora i jego program nie zyskały zaufania parlamentu.
Jeśli chodzi o koalicję z PS, postępowcy pozostają dla Hłasa „wielką niewiadomą”. „To prawicowa partia liberalna, która jest po drugiej stronie socjaldemokracji. Jesteśmy ideologicznie daleko od siebie” – powiedział Pellegrini, dodając, że postrzega ich jako grupę ludzi, którzy „dobrze myślą” i mają pomysły. „Wciąż obawiam się, że nie są wystarczająco przygotowani do stawienia czoła tak dużemu atakowi, jakim jest przejmowanie funkcji państwowych, widzieliśmy to w przypadku OĽaNO. Postrzegam to jako ryzyko” – dodał, dodając, że nie wyklucza koalicji, ale też na to nie pozwala.
„Nie wiem, co PS chce zrobić ze Słowacją, będziemy to monitorować w najbliższych miesiącach” – powiedział lider Hłasu. „Byłbym szczęśliwy, gdyby można było to zrobić inaczej” – powiedział Pellegrini, nie chcąc się rozwijać. „Idź i zapytaj inne partie, jakie są nasze warunki, czy mogą sobie to z nami wyobrazić” – powiedział o przyszłej koalicji.
Šimečka przyznał, że nie mieli doświadczenia z funkcjami, ale mieli wielu ekspertów. „To prawda, że nie mamy doświadczenia 20 lat funkcjonowania w rządowej partii Smer i że nie mamy rotacji stanowisk. Mamy jednak pewną liczbę ekspertów” – zadeklarował. „To nie są zawodowi politycy, ale ludzie, którzy wiedzą, jak dojść do sedna sprawy” – dodał Šimečka.
Głosowanie zbuduje własnego kandydata
Żaden z nich nie chciał spekulować, jak Zuzana Čaputová zadecyduje w przypadku nowej kandydatury na prezydenta. Potwierdził jednak, że Hlas będzie chciał przedstawić własnego kandydata, którego poprze w wyborach prezydenckich.
Ucz się więcej Czekam na Čaputovą. Odżywa teoria o szefie NATO i Korczoku: co na to były szef dyplomacji?
Pellegrini dodał, że Ivan Korčok nie jest kandydatem Hlasu na prezydenta i że partia go nie poprze. „On nie pasuje do profilu tego, jak powinien wyglądać nasz kandydat” – powiedział Pellegrini w talk show TA3. Zarzuca Zuzanie Čaputovej, że rozważała niestawienie się. „To jak ucieczka przed walką, spodziewałem się większej odwagi” – powiedział Pellegrini. „To nie tak, że motywuję ją do biegania, nie jestem jej fanem” – dodał.
Obaj dyskutanci wyrazili przekonanie, że wrześniowe wybory będą uczciwe i przejrzyste. Jednocześnie potępili próby za wszelką cenę kwestionowania ich zasadności i stwarzania wrażenia możliwego wpływu. Zgodzili się również, że nie można wykluczyć nadzwyczajnych posiedzeń Rady Narodowej Republiki Słowackiej w okresie letnim.
Pellegrini zaznaczył, że rząd również może wnioskować o takie spotkanie w ramach niezbędnej inicjatywy legislacyjnej, ale jego zdaniem może to być również inicjatywa „stron, które nie mogą być zainteresowane w inny sposób”. Šimečka jest przekonany, że po czerwcowej sesji obrady parlamentu powinny zakończyć się przed wyborami.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.