WIDEO Peter Kremský ogłasza ustalenia komisji ds. dostaw gazu:
Komitet zebrał się w południe. Temat dzisiejszego spotkania był jasny – dostawy i stan zasobów gazu ziemnego na Słowacji. Komisja miała zajmować się działaniami prewencyjnymi w różnych scenariuszach rozwoju z dostawami rosyjskiego gazu. Briefing prasowy był tłumaczony przez kilka minut, ale ostatecznie wnioski ze spotkania przedstawił przewodniczący komisji Peter Kremský (OĽaNO).
Galeria zdjęć (5)
Źródło: Topky / Vlado Anjel
„Przyjechali ludzie tacy jak Karol Galek i dyrektorzy kilku firm energetycznych. Jako posłowie pytaliśmy ich o sytuację podażową i rezerwy gazu. Otrzymaliśmy tylko częściowe odpowiedzi. bo te dane są publiczne, ale „nie chodzi o Słowację. Czy chodzi o przepustowość Eustream, ale także o stan zbiorników na Słowacji. Większość z tych informacji to tylko tajemnica handlowa. wyjaśnił Komitetowi Kremlowskiemu wydłużanie czasu.
Nie mamy planu działania, poprosimy o jego sporządzenie
„Innym powszechnym planem był niepubliczny plan kryzysowy. Otrzymaliśmy poradę, jak możemy to zrobić w tajemnicy. Jest to plan na wypadek, gdyby dostawy zatrzymały się z dnia na dzień. Ale co ważniejsze, plan jest taki, jak”. dodał Kremski.
Galeria zdjęć (5)
Źródło: Topky / Vlado Anjel
W uchwale członkowie komisji zobowiązali Ministerstwo Gospodarki do poinformowania ich o tej wiadomości i zaproszenia innych gości jednostki kryzysowej. Taka komisja zostanie również zwołana ponownie, ponieważ pod koniec maja w kwietniu przypada kolejna ustawa o gazie.
Debata została również wywołana rzekomą informacją o wprowadzeniu rachunku za gaz w rublach. „To jest informacja niezweryfikowana. Nawet jeśli tak, założenie konta nie oznacza automatycznego płacenia. To tylko przygotowanie technicznych opcji płatności, których jest wiele. Nie będę tego jeszcze komentował, ale chciałbym” To jest Cel Rosji, gdy używa gazu jako broni do realizacji swoich interesów”. Kremský odpowiedział na pytanie, jaka jest prawda o tym, że Słowacja otworzyła również konto w rublach w Szwajcarii.
Sytuacja ewoluuje w zawrotnym tempie, a sytuacja w Polsce i Bułgarii również zaalarmowała komisję
Kremský przypomniał, że sytuacja zmienia się dynamicznie każdego dnia. W środę rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy do Polski i Bułgarii pod pretekstem wezwania do zapłaty za gaz w rublach.
„Będziemy interesować się tym, ile gazu płynie obecnie na Słowację, jak wygląda sytuacja magazynowa i jak wyglądają plany kryzysowe Ministerstwa Gospodarki dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Słowacji. ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób Słowacja podejdzie do bezpieczeństwa dostaw i stabilności cen gazu ziemnego jako kluczowego produktu energetycznego dla obywateli i przedsiębiorstw. deklarowane przez Kreml.
Galeria zdjęć (5)
Źródło: Topky – Vlado Anjel
Według niego komisja zwróci się także o długofalowy plan działania na rzecz zmniejszenia zależności od dostaw energii z Rosji. Słowacja jest jednym z najbardziej zależnych od UE krajów, kupując prawie 100% swojej ropy naftowej, gazu ziemnego i paliwa jądrowego od Rosji. Według Kremskiego część tego można zastąpić własnym udziałem, część oszczędnościami, część importem z innych krajów, a część przeniesieniem do innych źródeł w przemyśle, energetyce lub usługach, transporcie. „Ale musimy mieć jasny plan i się go trzymać”. dodaje przewodniczący komisji.
Globalne firmy reagują na obecną sytuację
Niemiecka firma energetyczna Uniper nie będzie już płacić za rosyjski gaz za pośrednictwem europejskiego banku, ale przekaże płatności do rosyjskiego banku. Firma poinformowała o tym w czwartkowym wydaniu niemieckiego dziennika Rheinische Post. „Planujemy dokonywać płatności w euro za pośrednictwem konta w Rosji”, dziennik cytuje rzecznika Unipera, który jest największym importerem rosyjskiego gazu w Niemczech. Raport pochodzi z Reutera.
Galeria zdjęć (5)
Źródło: Getty Images
Rosja żąda płatności za dostawy gazu w rublach i zaproponowała mechanizm, który umożliwi transfer euro lub dolarów od klientów do rubli za pośrednictwem rosyjskiego banku Gazpromu. Polska i Bułgaria odmówiły skorzystania z mechanizmu, po czym od środy 27 kwietnia rosyjski koncern gazowy Gazprom przestał dostarczać gaz.
Już 10 firm otworzyło konta w rublach
Według źródła zbliżonego do Gazpromu, w ten sposób zapłaciło już czterech europejskich klientów (w rublach), a 10 firm otworzyło konta w rublach w Gazprombanku. W najbliższym czasie dostawy do pozostałych odbiorców nie powinny zostać przerwane, gdyż w drugiej połowie maja spodziewane są nowe płatności za rosyjski gaz.
W środę, w odpowiedzi na decyzję Gazpromu, Uniper poinformował, że pomimo wstrzymania dostaw gazu do Polski i Bułgarii, dostawy do Niemiec nie są zagrożone, ponieważ działania Gazpromu nie mają wpływu na tranzyt gazu do innych krajów.
Gaz Alert: Szef Komitetu uważa, że informacje o koncie w rublach słowackich są jak dotąd niezweryfikowane, potrzebujemy planu!
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.