Szósty rok z rzędu Finlandia została uznana za kraj najszczęśliwszych ludzi. Tak wynika z World Happiness Report 2023, opublikowanego w poniedziałek przez organizację non-profit stowarzyszoną z ONZ.
Raport ocenia szczęście mieszkańców każdego kraju na podstawie tego, jak postrzegają czynniki, które wpływają na ich życie. Kryteriami są np. oczekiwana długość życia, produkt krajowy brutto na mieszkańca, wsparcie społeczne, korupcja, postawy wewnątrz społeczności czy swoboda w podejmowaniu decyzji życiowych.
Na szczycie obecnego „rankingu szczęścia” znajdują się trzy kraje Europy Północnej – za Finlandią plasują się Dania i Islandia. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Izrael, Holandia, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Luksemburg i Nowa Zelandia.
Słowacja zajmuje 29. miejsce, co oznacza poprawę o sześć miejsc. Wśród sąsiadów wyprzedziły nas Austria i Czechy, które obroniły 11. i 18. miejsce. Polska zajęła 48. miejsce, Węgry 51., a Ukraina 92. miejsce.
Przeczytaj także Prezydent Finlandii przyznał, że jego kraj może przystąpić do NATO przed Szwecją
Otrzymany wynik dla każdego kraju jest kombinacją danych dotyczących osobistego szczęścia poszczególnych osób, opartych na sondażach Gallupa i obiektywnych czynnikach, takich jak PKB, poziom zdrowia, wolność, wsparcie społeczne i korupcja. W rankingu awansowały także Estonia i Łotwa. „W całej Europie Środkowo-Wschodniej jest praktycznie tak samo. Kraje tego regionu poradziły sobie z transformacją lat 90. i czują się pewniej w swojej nowej tożsamości” – powiedział CNN, cytując na swojej stronie internetowej kanadyjskiego ekonomistę Johna Helliwella, jednego z autorów raportu.
Najgorsze były Afganistan i Liban. W tym roku Rosja zajmuje 70. miejsce w klasyfikacji generalnej, Ukraina 92. miejsce. W zeszłym roku Rosja była na 80. miejscu, Ukraina na 98. miejscu. „Pomimo cierpień i zniszczeń, jakich doświadcza Ukraina, jakość życia była lepsza w ubiegłym roku niż w 2014 r., kiedy Rosja Ukraińska Krym” – czytamy w raporcie. Zdaniem jego autorów przyczyniło się do tego poczucie wspólnego celu czy zaufanie do ukraińskich przywódców. Zaufanie do rządu wzrosło w ubiegłym roku na Ukrainie i w Rosji, ale znacznie wzrosło na Ukrainie. Badacze monitorowali także aprobatę Ukraińców dla działań rosyjskich przywódców. Podczas gdy w okresie przed rosyjską okupacją Krymu respondenci w Ukraina dała im ponad cztery punkty w dziesięciostopniowej skali, w kolejnych latach po aneksji było to około punktu, aw ubiegłym roku poparcie to spadło do zera.
Autorzy tegorocznego raportu zwrócili uwagę, że Globalny Indeks Szczęścia utrzymuje się „niezwykle” na tym samym poziomie przez ostatnie trzy lata, pomimo pandemii covidowej – podała agencja informacyjna DPA.
Kolejnym powodem do optymizmu jest to, że ludzie oceniają życzliwość innych, zwłaszcza przy pomocy nieznajomym, o jedną czwartą wyżej niż przed pandemią.
Przeczytaj także Premier Finlandii, pierwsza dama Ukrainy… Sześć kobiet, które się zmieniły 2022
„Nawet w tych trudnych latach pozytywne uczucia przeważały dwukrotnie nad negatywnymi. Poczucie pozytywnego wsparcia społecznego było dwa razy silniejsze niż poczucie samotności” – powiedział CNN współautor John Helliwell.
World Happiness Report jest publikowany przez Sustainable Development Solutions Network (SDSN), która została założona przez ONZ w 2012 roku. Opiera się na corocznych badaniach opinii publicznej Gallupa w każdym kraju.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.