Izba omówi wniosek we wtorek. Niektórzy konstytucjonaliści kwestionowali, czy wniosek rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego o ponad 30 dni jest zgodny z przepisami.
„Szczerze mówimy, że do końca maja będziemy potrzebować stanu wyjątkowego i wtedy zobaczymy, co dalej” – powiedział premier. Według niego jest jasne, że za 30 dni rząd nie poradzi sobie z falą uchodźców. „W ciągu miesiąca do Czech przyjechało 300 000 osób. Musimy sobie z tym poradzić we właściwy sposób” – podkreślił Fiala. Nie boi się, że opozycja mogłaby zaskarżyć przed Trybunałem Konstytucyjnym przedłużenie stanu wyjątkowego do końca maja. Fiala powiedział, że rząd nie wykorzystał stanu wyjątkowego do ograniczania obywateli, powiedział, że jest to konieczne do zakupów i stworzenia nadzwyczajnych warunków, aby rozwiązać kryzys uchodźczy.
Początkowo rząd przekazał Izbie Poselskiej, w której uchwałą zawarto wniosek o zezwolenie na przedłużenie stanu wyjątkowego do 31 maja, ale w protokole przedłożenia wskazano 3 lipca. Po około trzech godzinach w systemie House pojawił się poprawiony dokument. Dzisiaj Fiala wyjaśniła datę 3 lipca, mówiąc, że jest to „długoterminowa ocena” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Podobnie jak Fiala, przewodnicząca TOP 09 i Izby Deputowanych Markéta Pekarová Adamová opowiedziała się za przedłużeniem stanu wyjątkowego do końca maja. „Już dzisiaj wiemy, że 30 dni to za mało na środki, których potrzebujemy”, powiedziała dziś CNN Prima News w partii Terezia Tománková, dodając, że Pekarová Adamová zwróciła również uwagę, że stan wyjątkowy ogłoszony w związku z kryzysem uchodźczym nie mają wpływu na obywateli Czech.
Przewodnicząca opozycyjnego klubu parlamentarnego YES Alena Schillerová powtórzyła, że członkowie ruchu popierają przedłużenie o 30 dni. „Nie chcemy wystawiać czeku in blanco przez 58 dni” – powiedziała podczas telewizyjnej debaty na temat Primy. W przeciwieństwie do kryzysu związanego z koronawirusem rząd nie zamyka placówek, ale może np. zadeklarować pracę studentom lub zarządzić zakwaterowanie uchodźcom w kwaterach. „Kontrola parlamentarna powinna tam być” – dodał Schiller.
Ponad cztery miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci, uciekło z Ukrainy przed rosyjską inwazją. Większość z nich trafia do Polski, która rejestruje się na swoim terytorium według: UNHCR ponad dwa miliony Ukraińców.
W Europie jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Według serwera Opiekun powiedział Filippo Grandi, Komisarz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców. W pierwszym miesiącu rosyjskiej inwazji do Czech przybyło ponad 300 000 Ukraińców, a państwo uchwaliło prawa ułatwiające im dostęp do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i edukacji.
Również w Niemczech ukraińscy uchodźcy od razu otrzymają pozwolenie na pobyt i pracę, a ukraińskie dzieci będą mogły od razu rozpocząć naukę w szkole. Dania uchwaliła również prawo, które umożliwi uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, chodzenie do szkoły i otrzymywanie świadczeń socjalnych niemal natychmiast po przyjeździe.
Podobnie Polska pozwoli uchodźcom z Ukrainy na legalną pracę lub uzyskanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jednak niektóre kraje, takie jak Węgry, wciąż przemyślają swoje podejście do narodu ukraińskiego i będą pracować nad planem radzenia sobie z potencjalnym wzrostem migracji.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.