Europejscy sędziowie kwestionują decyzję Komisji Europejskiej w sprawie polskiego pakietu stymulacyjnego – Aktualności – Europa

W niedzielę cztery największe stowarzyszenia europejskich sędziów zakwestionowały w sądzie decyzję Komisji Europejskiej, którą zatwierdziła ona w czerwcu wycofanie z Polski ponad 35 mld euro w ramach planu odbudowy gospodarki po pandemii.

Sędziowie europejscy uważają, że warunki, od których UE uzależniła wykorzystanie tych środków, nie są wystarczające. Komisja opóźniła zatwierdzenie planu odbudowy Polski o ponad rok ze względu na obawy o niezawisłość sądownictwa w kraju.

Ostatecznie w czerwcu zatwierdziła polski plan, ale postawiła Warszawie trzy warunki otrzymania środków: UE zwraca się do Polski o likwidację kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej niezależnym organem sądowniczym; zreformować cały system dyscyplinarny i dać sankcjonowanym sędziom możliwość ponownego rozpatrzenia ich spraw.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że ​​jeśli polski rząd nie spełni warunków, nie otrzyma żadnych środków z planu naprawczego.

Cztery europejskie stowarzyszenia sądownicze wniosły w tej sprawie sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Według nich warunki stawiane przez UE nie są wystarczające do zagwarantowania niezawisłości polskiego sądownictwa i niezawisłości sędziowskiej.

Domagają się też, by Warszawa mogła zacząć czerpać środki z funduszu naprawczego dopiero wtedy, gdy w pełni i niezwłocznie wykona wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące niezależności polskiego sądownictwa.

Czytaj więcej Polska się poprawiła. Bruksela zatwierdziła 35 miliardów euro na plan naprawczy

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *